تصفیه گاز طبیعی با استفاده از فناوری غشای پلیمری امکان پذیر شد

22/8/1391 تعدادمشاهده : 1791

مسئول طرح کامپوزیت در پژوهشگاه صنعت نفت، از دستیابی این پژوهشگاه به مجموعه‌ای کامل برای تصفیه گاز طبیعی با استفاده از فناوری غشای پلیمری خبر داد.
قادر خانبابایی در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: گازهای همراهی که از چاه‌های نفتی استخراج می‌شود، به دلیل وجود آلاینده‌های بسیار، قابل تزریق مستقیم به خطوط لوله نیست و نیاز به تصفیه دارد.

وی با با بیان این که برای تصفیه گاز طبیعی از روش‌های متفاوت حلال مواد شیمیایی استفاده می‌شود، افزود: این روش مشکلات خاصی دارد، از جمله این که نیازمند تجهیزات زیاد و صرف انرژی قابل توجه است و آلایندگی بسیاری به همراه دارد.

خانبابایی ادامه داد: حال آن که هر یک از فناوری‌های تصفیه گاز طبیعی، اعم از حذف گازهای اسیدی مانند CO2 و H2S، جداسازی هیدروکربورهای سنگین‌تر و نم‌زدایی را می‌توان با استفاده از فناوری غشایی پژوهشگاه صنعت نفت انجام داد.

فناوری غشای پلیمری دوستدار محیط زیست

مسئول طرح کامپوزیت در پژوهشگاه صنعت نفت، قابل نصب بودن به روی یک تریلی و انتقال آسان آن به دورافتاده‌ترین منطقه و دوستدار محیط زیست بودن را از مزیت‌های برجسته این فناوری نسبت به سایر روش‌ها دانست و افزود: استفاده از این فناوری برای تصفیه گاز در مناطق سخت گذر یا مناطقی که دسترسی محدود به خطوط لوله دارند، بهترین انتخاب است، ضمن این که استفاده از این خود فناوری هیچ آلایندگی را وارد محیط نمی‌کند.

وی گفت: فناوری جداسازی هیدروکربورهای سنگین از گاز طبیعی (متان) این پژوهشگاه، مراحل آزمایشگاهی را پشت سر گذاشته است و در مرحله تولید پیوسته غشاهای پلیمری قرار دارد.

خانبابایی افزود: فناوری شیرین‌سازی گاز طبیعی (جداسازی CO2 و H2S ) در مراحل آزمایشگاهی قرار دارد و در این فناوری سعی داریم از فناوری‌های متنوع‌تر مانند نانو کامپوزیت‌های پلیمری نیز استفاده کنیم.

به گفته وی، فناوری نم‌زدایی گاز طبیعی هنوز در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد.

جداسازی NGL از گاز طبیعی با فناوری غشای پلیمری

مسئول طرح کامپوزیت در پژوهشگاه صنعت نفت درباره ضرورت تصفیه گاز‌ طبیعی و حذف آلایندگی‌های آن تاکید کرد: گازهای اسیدی مانند CO2 و H2S  موجود در گازطبیعی، سبب خوردگی در خطوط لوله می‌شود و خطرناک و کشنده است.

خانبابایی اضافه کرد: هیدروکربورهای سنگین‌تر از پروپان نیز که در اصطلاح NGL گفته می‌شود، باید از گاز طبیعی حذف شود زیرا ارزش حرارتی آن‌ با متان موجود در گاز متفاوت است و در عین حال سبب تشکیل مایعانات در خطوط لوله می‌شود.

مسئول طرح کامپوزیت در پژوهشگاه صنعت نفت، وجود رطوبت در گاز طبیعی را پدیده دیگری دانست که نیاز به حذف دارد.

خانبابایی تاکید کرد: اگر در گاز طبیعی نیتروژن موجود باشد که این مورد در میادین ایران کمتر دیده می‌شود، باید مانند سایر موارد یاد شده از گاز حذف شود.

وی توسعه فناوری تولید غشا و ساخت مدول‌های غشای پلیمری را از برنامه‌های این پژوهشگاه اعلام کرد.

مناطق نفت‌خیز جنوب مشتری بسته‌های تصفیه غشای پلیمری 

خانبابایی با بیان این که مناطق نفت‌خیز جنوب برای استفاده از بسته‌های تصفیه غشای پلیمری در میادین تحت مدیریت این شرکت اعلام آمادگی کرده است، گفت: در زمینه شیرین‌سازی گاز، با مناطق نفت خیز جنوب تفاهم شده است تا فاز آزمایشگاهی را آغاز کنیم.
  بسیاری از مردم نقره را در انتظار طلا از دست می دهند. (موریس وبستر)   


     

 
|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company