انجام بیش از 60 هزار متر حفاری در فازهای 17 و 18 پارس جنوبی

14/12/1390 تعدادمشاهده : 1006

شرکت ملی حفاری ایران تا پایان بهمن ماه در مجموع 60 هزار متر حفاری در فازهای 17 و 18 پارس جنوبی انجام داده است.
به گزارش خبرنگار شانا، طرح توسعه فازهای 17 و 18 میدان مشترک گازی پارس جنوبی با هدف تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز طبیعی تصفیه شده برای تزریق به شبکه سراسری در بخش ساخت پالایشگاه، خطوط لوله، سکوها و پایه سکوها و حفاری در دست اجراست.

مرحله نخست حفاری 22 چاه فازهای 17 و 18 پارس جنوبی که از روزهای نخست سال 1389 آغاز شد، با 69 درصد پیشرفت از سوی شرکت ملی حفاری ایران در دست پیگیری است و تاکنون حفاری 12 حلقه چاه تا مخزن انجام و یک حلقه چاه نیز به پایان رسیده همچنین حفاری دیگر چاه ها نیز در حال انجام است.

با توجه به چگونگی عملیات حفاری که از نوع دسته ای (BATCH DRLLING) است، تکمیل هر حلقه چاه به طور جداگانه انجام نمی شود و حفاری چاه ها همزمان روی حفره های 22 حلقه چاه انجام خواهد شد.

شرکت نفت و گاز پارس نیز پیش تر از بهره برداری از این بخش نخست حفاری چاه های فازهای 17 و 18 پارس جنوبی در سال آینده خبر داده بود.

بر اساس اعلام این شرکت، مرحله دوم و پایانی حفاری فازهای 17 و 18 پارس جنوبی با هدف گذاری حفر 22 حلقه چاه توسعه ای با نظارت کارفرما از سوی شرکت "دانا حفاری" انجام می شود.

ساخت پالایشگاه، خطوط لوله دریا و پایه و سکوهای دریایی این دوف از میدان مشترک از سوی کنسرسیومی متشکل از شرکت های ایدرو، اویک و شرکت تاسیسات دریایی انجام می شود. پالایشگاه این دو فاز مشترک با 73.29 درصد پیشرفت و خطوط لوله دریایی آنها نیز با 74.3 درصد پیشرفت در حال ساخت است.

ساخت سکوها و پایه سکوهای اول و دوم این دو فاز با حدود 68 درصد پیشرفت از سوی شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی و سکوها و پایه سکوهای سوم و چهارم نیز با حدود 29 درصد پیشرفت فیزیکی از سوی شرکت صدرا در حال پیگیری است.

بر اساس برنامه ریزی شرکت نفت و گاز پارس، تا چند ماه آینده با نصب سکوی این فازها، دور جدید عملیات بالادستی در بخش دوم حفاری فازهای 17 و 18 پارس جنوبی آغاز شود.

توسعه فازهای 17 و 18 میدان گازی پارس جنوبی با هدف تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز طبیعی تصفیه شده برای تزریق به شبکه سراسری، 75 هزار بشکه میعانات گازی در روز برای صادرات، تولید یک میلیون تن اتان در سال برای مصرف پتروشیمی، 1.05 میلیون تن گاز مایع در سال و 400 تن گوگرد در روز برای صادرات برنامه ریزی شده است.

پیمانکاران اصلی این پروژه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی، شرکت مهندسی و ساخت صنایع نفت و صدرا است، همچنین شرکت ملی حفاری ایران، پیمانکار 22 حلقه چاه و برای 22 حلقه دیگر شرکت دانا حفاری انتخاب شده است.

آن کس که ازاول میداندبه کجامیرودخیلی دورنخواندرفت.ناپلئون 


     

 
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company