1394/02/02
مراحل نصب آخرين جكت فازهاي پارس جنوبي آغاز شد

مراحل نصب آخرين جكت فازهاي پارس جنوبي آغاز شد

آخرين پايه سكوي طرح هاي گازي پارس جنوبي مربوط به بخش C فاز 13 اين ميدان مشترك با حضور پيمانكاران ايراني در مدار نصب قرار گرفت .


بنابر گزارش مديريت اين طرح توسعه، سازه بزرگ دريايي فاز 13 موسوم به SPD13 پس از اجراي مراحل ساخت و بارگيري، اكنون توسط كشتي شناور ايراني در موقعيت مخزني خود واقع در آبهاي خليج فارس مورد نصب و راه اندازي قرار خواهد گرفت .


مهندس پيام معتمد با اعلام اين خبر گفت : هم اكنون تيم هاي عملياتي مربوط به نصب اين سازه متشكل از كارشناسان بخش هاي كارفرما و پيمانكار آمادگي يافته اند تا مراحل نصب اين سازه را كه در حقيقت چهارمين پايه سكوي اين فاز و آخرين جكت فازهاي پارس جنوبي محسوب مي شود را اجرا نمايند .


به گفته وي، عمليات نصب اين سازه 14 روز به طول مي انجاميد به گونه اي كه دو هفته پس از اجراي عمليات، مراحل مربوط به استقرار دكل حفاري براي حفر 11 حلقه چاه طراحي شده در اين بخش از مخزن انجام خواهد شد .


اين سازه دريايي به وزن 1995 تن و ارتفاع بيش از 72 متر توسط متخصصان شركت صنايع دريايي ايران (صدرا) در جزيره صدرا واقع در استان بوشهر ساخته شده است كه شامل تمامي مراحل پيچيده طراحي و مهندسي اين تجهيز دريايي نيز هست .
تاكنون سه جكت طرح توسعه فاز 13 در موقعيت هاي A ،B و D نصب شده است و عمليات حفاري با اختصاص سه دكل پيشرفته در سه موقعيت مطابق با برنامه ادامه دارد .


طرح توسعه فاز 13 براساس حفاري 38 حلقه چاه توليدي طراحي شده است به گونه اي كه اكنون پيشرفت بخش حفاري آن به بيش از 50 درصد رسيده است ؛ اين طرح گازي شامل دو بخش خشكي و فراساحل توسط كنسرسيومي متشكل از شركت هاي پتروپايدار ايرانيان ،صدرا و مپنا به صورت قرارداد EPC در حال اجراست .

 


بازگشت به آخرين اخبار

 

 

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company