1395/06/27
خبرآنلاين: تعمیر ۱۳سکوی گاز پارس‌جنوبی تمام شد

خبرآنلاين: تعمیر ۱۳سکوی گاز پارس‌جنوبی تمام شد

 رئیس عملیات و تولید سکوی ١SPQ از پایان عملیات تعمیرات اساسی ١٣ سکو از ١٧ سکوی تولیدی شرکت نفت و گاز پارس در پارس جنوبی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از شرکت ملی نفت ایران، مهدی رجبی با اشاره به این که از ١٧ سکوی به بهره برداری رسیده، تعمیرات اساسی مورد نیاز ١٦ سکو از ابتدای اردیبهشت ماه آغاز شده است، گفت: این عملیات برای ١٣ سکو پایان یافته و پیشرفت کلی تعمیرات اساسی سکوهای پارس جنوبی به ٨٢ درصد رسیده است.

رئیس عملیات و تولید سکوی SPQ١ در مورد بازه زمانی این تعمیرات اظهار کرد: تعمیرات اساسی دو سکوی SPQ١ و SPD٥ به ترتیب ١٨ و ١٢ روز و برای سایر سکوها در بازه زمانی یک هفته ای پایان یافته است.

رجبی با بیان این که تعمیرات اساسی سه سکوی فاز ٢و٣ و A١٨ نیز تا اواسط مهرماه به طور کامل به پایان می رسد، افزود: انتظار می رود با پایان این تعمیرات برای ١٧سکوی دریایی تحت مدیریت عملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس، شرایط برای تحقق برداشت حدود ٤٣٠ میلیون مترمکعب گاز غنی از اوایل آبان ماه آغاز شود.

وی، تعمیرات اساسی را گامی مهم در تحقق ظرفیتهای برداشت گاز و تولید پایدار از مخزن برشمرد و با اشاره به اجرای دقیق شاخص های ایمنی در انجام این عملیات افزود: خوشبختانه از آغاز این تعمیرات تاکنون ٦٤ هزار و٤٠٠ نفر_ ساعت کار بدون حادثه در راستای تحقق اهداف مورد نظر ثبت شده است.

به گفته رجبی، تعمیرات اساسی این حجم از سکو در دریا به طور شبانه روزی کاری بسیار حساس، دقیق و پیچیده به شمار می آید که با همت کارکنان پرتلاش سکوها، پشتیبانی معاونت عملیات تولید و پشتیبانی و در راستای صیانت از میدان مشترک انجام شده است.

رئیس عملیات و تولید سکوی فاز یک با بیان این که شرکت نفت و گاز پارس به عنوان توسعه دهنده و بهره بردار سکوهای دریایی، اقتصاد مقاومتی را در بخش های گوناگون خشکی و فراساحل طرح های پارس جنوبی عملیاتی ساخته است، گفت: در همین راستا هم اکنون افزون بر حضور فعال متخصصان داخلی در عرصه ساخت، نصب و راه اندازی، در اجرای تعمیرات اساسی سکوها نیز از توان سازندگان ایرانی و استفاده از قطعات یدکی ساخت داخل استفاده می شود.

بر پایه این گزارش، درحالی تعمیرات اساسی این تعداد سکو به مراحل پایانی رسیده که انتظار می رود امسال نیز بخش دیگری از سکوهای درحال راه اندازی به مجموعه سکوهای به بهره برداری رسیده پارس جنوبی افزوده شده و ظرفیت برداشت گاز از میدان افزایش یابد.

پیش از این مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به پیشرفت بالای عملیات هوک آپ سکوهای A ١٩، ٢١ و B ١٨ گفته بود: سکوهای A ١٩ و B ١٨ با عملیات هوک آپ ٩٠ درصدی و ظرفیت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب و سکوی ٢١ با عملیات هوک آپ ٧٠ درصد و ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب تا اواسط زمستان امسال به طور کامل از سوی تیم راه اندازی به بهره برداری می رسد.

وی همچنین عنوان کرده بود: با افزایش ١٠٠ میلیون مترمکعبی گاز از پارس جنوبی تا اوایل سال ٩٦، ظرفیت برداشت از این میدان به ٥٣٠ میلیون مترمکعب در روز رسیده و عملا در برداشت گاز با قطر برابر خواهیم شد.

بر اساس برنامه ریزی های کارفرما و مجریان طرح های یادشده، پیش بینی می شود مراحل بارگیری و نصب سکوهای ١٩B،٢٠ و ١٧B نیز نیمه دوم امسال انجام و در ادامه، شرایط برای راه اندازی این سکوها فراهم شود.بازگشت به آخرين اخبار


 
|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company