1395/06/27
خراسان: آزادگان، لايه نفتي پارس جنوبي و فرزاد B در اولويت‌ انعقاد قراردادهاي جديد نفتي هستند

خراسان: آزادگان، لايه نفتي پارس جنوبي و فرزاد B در اولويت‌ انعقاد قراردادهاي جديد نفتي هستند

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور توسعه و مهندسی از امضای قرارداد محرمانگی میدان نفتی آزادگان با ۳ شرکت ژاپنی، چینی و فرانسوی خبر داد و گفت: آزادگان، لایه نفتی پارس جنوبی و فرزاد Bاز جمله اولویت‌های انعقاد قرارداد IPCهستند.

غلامرضا منوچهری در گفتگو با فارس اظهار داشت: نمی‌توان به طور دقیق گفت قرارداد توسعه کدام یک از میادین با شرکت‌های خارجی تا پایان سال نهایی می‌شود.

وی با بیان اینکه ما به صورت موازی هم با شرکت‌های خارجی و هم با شرکت‌های ایرانی مذاکره می‌کنیم، گفت: طبق مصوبه دولت ما می‌توانیم شرکت‌های ایرانی را به عنوان طرف اصلی قرارداد انتخاب کنیم و بنابراین حالا که شرکت‌های ایرانی به میدان آمدند، امیدواریم تعداد قراردادها تا پایان سال براساس IPCاز 3 مورد هم بیشتر شود، اما الان قطعاً نمی‌توانم بگویم چه خواهد شد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور توسعه و مهندسی ادامه داد: مذاکره با شرکت‌های داخلی از میان همان 8 شرکتی که پیش از این صلاحیت آنها تایید شد، خواهد بود که مذاکره با آنها را شروع کردیم .طبعاً این شرکت‌ها باید شرکای خارجی‌شان را به ما معرفی کنند؛ این شرکت‌ها می‌توانند وارد قرارداد شوند و بعد شرکای خارجی را بیاورند. خارجی‌ها هم ممکن است اول شریک خود را انتخاب کنند و قرارداد ببندند یا اول قرارداد ببندند و بعد به دنبال انتخاب شریک ایرانی بروند.

وی اضافه کرد: برای فرزاد با هندی‌ها قرارداد بسته می‌شود، چون قبلاً هم قراردادی با آنها وجود داشته و البته هنوز قطعی نشده است. نامبرده ادامه داد: چون گاز این میدان هم ترش است، هم فشار مخزن بالا است و هم میزان میعانات آن کم است، الان بحث تطبیق اقتصادی بودن توسعه این میدان با این مدل قراردادی بین ما و هندی‌ها در جریان است؛ در جلسه‌ای که اخیراً برگزار شد، نظرات ما و هندی‌ها به هم نزدیک شد، اما طرف هندی باز هم قرار است بررسی کند و نتیجه را به ما اعلام کند تا به زودی درباره آن جلساتی داشته باشیم.

وی اظهار داشت: برای لایه نفتی پارس جنوبی با شرکت مرسک یک تفاهمنامه MOUامضاء شده است که پایه اولیه قرارداد محسوب می‌شود، اما هنوز تصمیم نگرفته‌ایم که این میدان را به مناقصه بگذاریم یا خارج از مناقصه به صورت ترک تشریفات درباره آن عمل کنیم.

منوچهری افزود: چون شرکت مرسک در مناقصه بهره‌برداری از لایه نفتی پارس جنوبی در بخش قطری میدان شکست خورد و توتال جای آن را گرفت، مرسک اشتیاق زیادی برای به کار گرفتن این ظرفیت کاری دارد و این می‌تواند برای ما یک امتیاز محسوب شود.

وی ادامه داد: درباره توسعه میدان آزادگان ما غیر از توتال با اینپکس و یکی دو شرکت دیگر هم MOU را مبادله کردیم و قرار است برای این میدان مناقصه برگزار شود.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: با اینپکس و CNPC قرارداد محرمانگی امضاء کردیم و با توتال هم که قبلاً قرارداد محرمانگی امضا شده بود.

خبر دیگری حاکیست: صادرات نفت ایران در ماه آگوست به بیش از ۲ میلیون بشکه در روز رسیده که به سطح محموله‌های ۵ سال گذشته نزدیک است.

به گزارش فارس، رویترز به نقل از منابع آگاه از برنامه بارگیری نفتکش های ایران نوشت، صادرات نفت ایران در ماه آگوست نسبت به ماه جولای 15 درصد افزایش یافت و به بیش از 2 میلیون بشکه در روز رسید و به سطح محموله‌های 5 سال گذشته نزدیک شد.

سومین تولیدکننده اوپک یعنی ایران از ماه دسامبر صادرات نفت خام خود را به استثنای میعانات (نفت بسیار سبک) بیش از 2 برابر کرده است.

به نوشته این گزارش، تقاضای بالا برای نفت خام ایران در آسیا و اروپا، این کشور را قادر ساخته است تا تولید نفت خود را به بیش از 8/3 میلیون بشکه در روز در ماه جاری افزایش دهد.

به گفته منابع آگاه، بر اساس داده های جمع آوری شده از برنامه بارگیری نفتکش‌ها، صادرات نفت ایران در ماه آگوست به 11/2میلیون بشکه در روز رسیده است.

لوک اویل خواستار اکتشاف نفت در سواحل ایرانی دریای خزر شد

خبر ديگري حاكيست: مدیرعامل شرکت لوک اویل روسیه گفت: این شرکت علاقه‌مند به اکتشاف نفت در بخش‌هایی از دریای خزر در مجاورت سواحل ایران است.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری اسپوتنیک نیوز، واگیت آلکپاروف مدیرعامل شرکت لوک اویل دومین تولید کننده بزرگ نفت روسیه در مصاحبه با روزنامه روسی "کومرسانت" گفت: قصد دارد در پایان ماه سپتامبر یا ابتدای ماه بعد به‌منظور دیدار با مقامات ایرانی به تهران سفر کند تا جزئیات بیشتری درباره اطلاعات مربوط به موافقتنامه‌های فعلی و موافقتنامه‌های احتمالی آینده به دست آورد.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات ایران ماه گذشته گفته بود، اکنون که تحریم‌ها علیه ایران برداشته شده، فرصت‌های خوبی برای همکاری ایران با شرکت لوک اویل وجود دارد.بازگشت به آخرين اخبار


 
|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company