اخبار و مقالات

 

تاریخ: 1395/09/30
اعلام خبر برابري برداشت گاز ايران و قطر در نشست خبري مديرعامل شركت نفت و گاز پارس

اعلام خبر برابري برداشت گاز ايران و قطر در نشست خبري مديرعامل شركت نفت و گاز پارس

محمد مشكين فام كه به‌ مناسبت هجدهمين سالروز تاسيس شركت با خبرنگاران گفتگو مي‌كرد، توليد روزانه از ميدان گازي پارس جنوبي را در حال حاضر 500 ميليون مترمكعب اعلام كرد، و از رسيدن آن به ميزان 550 ميليون متر مكعب تا پايان سال و 600 ميليون متر مكعب تا سال آينده خبر داد، كه اين ميزان با حداكثر ظرفيت توان توليد قطر از پارس جنوبي برابري خواهد كرد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس، نشست خبري مديرعامل و اعضاء هيئت مديره به مناسبت هجدهمين سالگرد تاسيس شركت نفت و گاز پارس، صبح امروز در سالن كنفرانس اين شركت برگزار شد.

مشكين‌فام با اشاره به ركورد افزايش توليد گاز در سال جاري به ميزان روزانه 140 ميليون مترمكعب گفت: توليد سال 92 ، 285 ميليون متر مكعب بوده كه در حال حاضر به 500 ميليون مترمكعب رسيده است كه معادل 66 درصد از مصرف گاز طبيعي كشور مي‌باشد. وي اضافه نمود ظرف چند روز آينده توليد مزبور به 515 ميليون مترمكعب خواهد رسيد .

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس با اعلام شفاف مبلغ سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي توسعه پارس جنوبي اضافه كرد: كل بودجه مورد نياز پارس جنوبي حدود 91 ميليارد دلار بوده كه 30.7 ميليارد دلار در پروژه‌هاي خاتمه يافته هزينه شده و 60.3 ميليارد دلار براي طرح‌هاي در حال توسعه مي‌باشد كه از اين مبلغ 39 ميليارد دلار هزينه شده و 21 ميليارد دلار نيز براي تكميل پروژه‌هاي باقيمانده در نظر گرفته شده است.

مشكين‌فام ميزان تجمعي گاز توليد شده تا پايان سال 1394 در پارس جنوبي را 879 ميليارد مترمكعب اعلام كرد كه ميزان تجمعي ارزش محصولات توليدي بيش از 378 ميليارد دلار بوده است و همچنين پيش بيني مي شود در مقطع تكميل طرح‌هاي توسعه پارس جنوبي 272 ميليون دلار ارزش روزانه و 90 ميليارد دلار ارزش سالانه محصولات توليدي از ميدان گازي پارس جنوبي ‌باشد.

وي در خصوص پروژه‌هاي تكميل شده شركت نفت و گاز پارس گفت: پروژه‌هاي اجرا شده شامل 10 پالايشگاه خشكي، 25 سكو، 2400 كيلومتر خط لوله و 258 حلقه چاه بوده است و 3 پالايشگاه خشكي، 15 سكو ( با احتساب فاز 11 ) 750 كيلومتر خط لوله و 157 حلقه چاه تا پايان سال 96 براي تكميل باقي مانده است .

مشكين فام در خصوص راه‌كارهاي مرتبط با موضوع افت فشار گاز ميدان پارس جنوبي از همكاري با يك مشاور بين‌المللي خبر داد و همچنين در خصوص پروژه فرزادB نيز گفت: تفاوت زياد خصوصيات اين ميدان با ميدان گازي پارس جنوبي و پيچيدگي‌هاي آن از موضوعات بسيار مهم در انتخاب و همكاري با پيمانكار اين پروژه مي‌باشد كه بزودي قرارداد اين طرح نيز تعيين تكليف خواهد شد.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس در پايان اين نشست با اشاره به اهميت و تاثير اولويت بندي طرح‌هاي توسعه پارس جنوبي، خاطرنشان كرد كه سال آينده با بهره‌برداري از تمامي طرح‌هاي توسعه پارس جنوبي غير از فاز 11، توليد ايران از ميدان مشترك پارس جنوبي با حداكثر توان توليد قطر برابري خواهد كرد كه با توجه به محدود بودن ظرفيت صادرات LNG قطر و فراز و نشيب بازار بين‌المللي آن و در برابر آن وجود خطوط متعدد ‌56 اينچي براي انتقال گاز توليدي پارس جنوبي به مبادي مصرف و همچنين پتانسيل صادرات گاز به كشورهاي همسايه ، ايران در رقابت با قطر دست بالا را خواهد داشت.بازگشت به آخرين اخبار