اخبار و مقالات

 

تاریخ: 1395/10/22
شركت نفت و گاز پارس و پژوهشگاه صنعت نفت تفاهم نامه همكاري دوجانبه امضا كردند

شركت نفت و گاز پارس و پژوهشگاه صنعت نفت تفاهم نامه همكاري دوجانبه امضا كردند

تفاهم نامه فني همكاري دوجانبه ميان شركت نفت و گاز پارس و پژوهشگاه صنعت نفت با هدف ارتقاي سطح فناوري در بخش هاي بالادستي و ميان دستي طرح هاي پارس جنوبي به امضاي رسول فلاح نژاد مدير مهندسي ساختمان شركت نفت و گاز پارس و منصور بزمي معاون فناوري و روابط بين الملل پژوهشگاه صنعت نفت رسيد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس مديرمهندسي ساختمان شركت نفت و گاز با بيان اينكه اين تفاهم نامه بسته به نيازهاي اين شركت اجرايي مي شود گفت: پيش از اين هم همكاري هايي با پژوهشگاه صنعت نفت داشته و پروژه هايي را به اين مركز به عنوان بازوي فني وزارت نفت ارجاع داده ايم.

فلاح نژاد تصريح كرد: در قالب اين تفاهم نامه پژوهشگاه به عنوان شريك تجاري و دانشي شركت نفت و گاز پارس محسوب شده و با تعريف يك چارچوب منسجم و روشن فعاليت مورد نظر به انها ارائه و در نهايت نتيجه قابل انتظار دريافت مي شود.

مدير مهندسي ساختمان شركت نفت و گاز پارس با اشاره به اينكه هيچ شريك خارجي در اجراي اين تفاهم نامه حضور ندارد ، گفت: بسته به نيازي كه از طرف شركت ملي نفت، مشتريان و ذينغعان مختلف در چارچوب اين تفاهم نامه اعلام مي شود ، پروژه ها يك به يك تعريف شده و جهت بررسي به پژوهشگاه صنعت نفت ارجاع مي شود.

معاون فناوري و روابط بين الملل پژوهشگاه صنعت نفت نيز با اشاره به اينكه اين تفاهم نامه فني عمدتا به حوزه بالادستي صنعت نفت مربوط است گفت: در قالب اين تفاهم نامه ، پژوهشگاه صنعت نفت مجموعه خدماتي را با استفاده از روش هاي فناورانه در حوزه بالادستي به شركت نفت و گاز پارس ارايه خواهد داد.

منصور بزمي گفت: بخش عمده اي از اقدامات پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه ميدان گازي پارس جنوبي ، در چارچوب اين تفاهمنامه انجام خواهد شد.

وي افزود: پژوهشگاه صنعت نفت آماده است تا بلافاصله پس از امضاي اين تفاهمنامه، سفارش هاي مورد نظر شركت نفت و گاز پارس را پيگيري و به انجام برساند.

معاون فناوري و روابط بين الملل پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اينكه اين پژوهشگاه در حوزه هاي ديگري نيز با شركت نفت و گاز پارس پروژه هاي جاري در دست اجرا دارد ، افزود:يكي از مهمترين اين پروژهاي درحال اجرا، احداث واحد ٨٠ هزار بشكه اي مركاپتان زدايي در فازهاي ٢و٣ پارس جنوبي است كه شيرين سازي و تصفيه ميعانات گازي را انجام خواهد داد.

بزمي ، مشاركت در حوزه هاي "خوردگي و محيط زيست " را از ديگر زمينه هاي مساعد همكاري ميان دو طرف عنوان كرد و افزود: باتوجه به قابليت هاي پژوهشگاه و گستره اين حوزه ها به ويژه مسئله خوردگي مي توان فعاليت در اين زمينه ها را گسترش داد، چراكه بحث خوردگي به دليل h2s موجود در گاز از اهميت زيادي برخوردار است.

معاون فناوري و روابط بين الملل پژوهشگاه صنعت نفت كنترل آلاينده هاي زيست محيطي را از ديگر زمينه هاي مهم همكاري اين مركز پژوهشي با شركت نفت و گاز پارس دانست و گفت: براي كنترل و شناسايي منابع انتشار اين آلاينده ها و تهيه مدل جامعي از اين موضوع در پارس جنوبي، اقداماتي انجام شده است كه اين كار با توجه به ضرورت موضوع ، تا رسيدن به نتايج قابل قبول ، مي تواند ادامه پيدا كند.

بزمي به فعاليت هاي درحال انجام اين پژوهشگاه در ديگر حوزه هاي بالادستي صنعت نفت از جمله استفاده از روش هاي فناورانه ازدياد برداشت با كمك دانشگاه ها و شركت هاي معتبر بين المللي اشاره كرد و ادامه داد: با توجه به موضوع افت فشار در پارس جنوبي ، مي توان در چارچوب اين تفاهم نامه يا تفاهمنامه هاي ديگر در حوزه ازدياد برداشت از پارس جنوبي هم مشاركت داشت.بازگشت به آخرين اخبار