1395/12/22
آخرين سكوي فاز ١٩ پارس جنوبي نصب شد

آخرين سكوي فاز ١٩ پارس جنوبي نصب شد

عرشه 19B با وزن 1640 تن، صبح امروز( يك شنبه ،۲۲ اسفندماه) بر روي جكت خود در موقعیت فراساحل فاز ۱۹ پارس جنوبي نصب شد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس ، بخش فراساحل طرح فاز١٩ با نصب آخرین سکوی این فاز در آبهای خلیج فارس و میدان مشترک پارس جنوبی تكميل شد.

عرشه 19B آخرین سازه دریایی فاز 19 با ظرفیت تولید 14،2 میلیون مترمکعب گاز، پس از پایان عملیات هوک آپ و راه ندازی، در اردیبهشت ماه سال 96 ، به مجموعه سکوهای تولیدی پارس جنوبی خواهد پیوست تا معادل یک چهارم کل ظرفیت منابع گازی این فاز(56 میلیون متر مکعب) را به بخش خشکی ارسال کند. پیش از این نيز سه سکوی این طرح عظیم ملی نصب و راه اندازی شده است.

حميدرضا مسعودي مجری فاز 19 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس درباره مشخصات سکوی 19B گفت: در این سکو 10 هزار اینچ عملیات لوله کشی، 35 هزار متر کابل کشی و ابزار دقیق و 2100 متر عملیات تیوبینگ انجام شده است.

وی با بیان اینکه سکوی 19B، سکویی اقماری و از طریق خط لوله 18 اینچ میانی به سکوی اصلی 19A پارس جنوبی متصل است، به تعداد چاه های این دو سکو اشاره کرد و گفت: هرکدام از این سکوها یک حلقه چاه توصیفی و 4 حلقه چاه تولیدی دارند و در مجموع حدود 28.3 میلیون متر مکعب گاز از این دو سکو ( هرکدام 14،2 میلیون مترمکعب) برداشت و از طریق یک خط لوله 32 به طول 115 کیلومتر به پالایشگاه این فاز در منطقه پارس دو(کنگان) انتقال می یابد .

به گفته مسعودي با توجه به آمادگی کلیه واحدهای شیرین سازی پالایشگاه، گاز ترش و غنی برداشت شده از این سکو بلافاصله شیرین سازی و به خط لوله سراسری تزریق خواهد شد.

١٥٠ میلیون دلار برای ساخت سکوی 19B هزینه شده است

مسعودي درباره ميزان منابع مالي صرف شده براي ساخت اين سكو گفت: حدود 150 میلیون دلار برای ساخت سکوی 19B هزینه شده است.

وي با اشاره به فعاليت هاي باقیمانده این سکو گفت: به منظور بهره برداري از سكوي ١٩ B، عملیات هوک آپ ( اتصال سکو و تجهیزات جانبی به چاه ها) و راه اندازی ، بر روی این سکو و در دریا انجام می شود.

مجری فاز 19 درباره جکت سکوی 19B اظهار کرد: این جکت از لحاظ ساختار و وزن با جکت سایر سکوها متفاوت است، به نحوي که در مقایسه با جکت های معمولی که 4 پایه دارند، به دلیل شرایط موجود در بستر دریا بر روی 6 پایه عظیم فلزی مستقر شده وبا احتساب پایل ها، وزن سکو و ملحقات آن به 5000 هزار تن می رسد.


فاز 19، یک میلیارد و 400 میلیون دلار درآمد عاید کشور کرد

به گفته مسعودی در بازه زمانی اردیبهشت ماه امسال تاکنون و در مدت کمتر از یک سال از زمان بهره برداری ، 7میلیون و 200 هزار بشکه میعانات گازی و بالغ بر 5 میلیارد متر مکعب گاز در فاز 19 تولید شده و درآمد حاصل از فروش محصولات این فاز برای کشور یک میلیارد و 400 میلیون دلار بوده است.

مجري فاز ١٩ پارس جنوبي با بيان اينكه براي توسعه اين فاز از ظرفیت های مشاوران ، پيمانكاران و سازندگان داخلي استفاده شده گفت: جمعا 61 درصد از كل فعاليت هاي طراحي، مهندسي ، ساخت، اجرا، راه اندازي و بهره برداري ایرانی بوده و بخش عمده ای از کالاها و تجهیزات ساخت هم توسط سازندگان داخلي تامين شده است.

توسعه فاز 19 در سقف مبلغ قرارداد به پایان می رسد

وي با تشريح ميزان تخصيص منابع مالي به اين طرح گفت: اعتباری که برای توسعه اين طرح از طريق منابع مالي داخلي در نظر گرفته شده ، با جمع هزينه هاي سرمايه اي و غير سرمايه اي بالغ بر 6 میلیارد دلار بوده است.

مجری فاز 19 با اشاره به اينكه سقف قرارداد منعقد شده با اعضا كنسرسيوم براي توسعه كامل اين فاز ٤ ميليارد و ٨٠٠ ميليون دلار بوده ، افزود: اين طرح از لحاظ تخصيص منابع مالي ، يكي از منظم ترين طرحهای عظیم ميدان پارس جنوبي است كه منطبق با سقف مبلغ تعين شده مذكور، به پايان كار خود رسيده است.

فعالیت بیش 33 میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه در بخش فراساحل فاز 19

وی با اشاره به اینکه هم اکنون 4 سکوی طرح توسعه فاز ۱۹ در موقعیت خود قرار دارند ، افزود: برای توسعه بخش فراساحل فاز 19 از زمان ساخت سکو ها و جکت ها، 33 میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه و ایمن انجام شده است.

مجری فاز 19 پارس جنوبی اعلام کرد: ایمنی در مرحله ساخت ، نصب و راه اندازی اصل مهم و مورد تاکید کارفرما و پیمانکار اجرا کننده حوزه فراساحل فاز 19 پارس جنوبی در قالب دستورالعمل های ایمنی (PSSER) ابلاغی از سوی شرکت ملی نفت بوده و مجریان و پیمانکاران طرح موظف به رعایت این اصول بوده اند. تا جایی که برای نخستین بار این دستورالعمل ها در فاز 19 بکارگیری و پیاده سازی شده است.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company