1396/01/27
پارس جنوبي نماد اقتصاد مقاومتي و توسعه ايران

پارس جنوبي نماد اقتصاد مقاومتي و توسعه ايران

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، بیژن زنگنه، وزیر نفت در مراسم بهره برداری رسمی از 6 فاز پارس جنوبی و لایه نفتی این میدان گفت: امروز برای صنعت نفت ایران قطعا روزی تاریخی ، بی نظیر و فراموش ناشدنی است.
وی با اشاره به اینکه افتتاح این فازها بزرگترین مجموعه ای است که همزمان در طول تاریخ صنعت نفت ایران انجام می شود، بیان کرد: ارزش سرمایه گذاری این پروژه ها در یک روز قریب به بیست میلیارد دلار است که می توان از آن به عنوان تحقق واقعی سیاست های اقتصاد مقاومتی نام برد.
به گفته وزیر نفت، تولید درون‌زا، برون‌گرا، دانش‌بنیان و تکیه بر تکمیل زنجیره ارزش در این طرح‌ها مورد توجه قرار گرفته است و در کنار آن برای نخستین بار همزمان با توسعه میدان، پتروشیمی ها نیز در حال توسعه هستند.
وزیر نفت گفت: بخش‌های اصلی توسعه در پارس جنوبی در حداکثر فشار تحریم‌ها انجام شد که شامل 2.5 سال اول دولت یازدهم می‌شود، ما جاده آسفالته پیش روی مان نبود و واقعا قابل باور نبود که در این سه سال و نیم در اوج تحریم ها بتوانیم 11 فاز پارس جنوبی را به نتیجه برسانیم و ظرفیت تولید گاز را از 240 میلیون مترمکعب به 575 میلیون مترمکعب برسانیم. حرف زدن بسیار ساده و به نتیجه رساندن کار بسیار دشوار است.
زنگنه همچنین با اشاره به برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی افزود: علاوه بر 11 فازی که در این سه سال و نیم به نتیجه رسید و کشور صاحب 21 فاز پارس جنوبی شد ، لایه پارس جنوبی هم به بهره برداری رسید و در این فرآیند پتروپارس ساخته شد، شرکت اویک به عنوان پیمانکار عمومی ساخته شد، شرکت تأسیسات دریایی ساخته شد. همچنین در پارس جنوبی یک ناوگان قوی حفاری دریایی ایجاد شد و ما ظرفیت تولید ماشین های دوار را فراهم کردیم و تمام این تآسیسات تماما توسط ایرانی ها نصب شده است.
زنگنه تأکید کرد: من با جرأت می گویم که بعضی ها فکر می کنند اینجا با پول ساخته شده اما من به جرأت می گویم که اینجا با عشق، تدبیر و امید ساخته شد. اشتباه بزرگی است که فکر می شود با پول می شود توسعه را ایجاد کرد. اگر تدبیر باشد پول هم می آید.
زنگنه با بیان اینکه کار در پارس جنوبی را از میانه سال 76 شروع کرده است، اظهار کرد: این مجموعه عظیم که نزدیک به 45 کیلومتر است حاصل کاری کمتر از 19 سال است. من به اتکای اراده های آهنین همکارانی صحبت می کنم که این فعالیت ها را انجام دادند، ایران را می شود جهش توسعه داد بخصوص پس از برجام. برجام فقط یک موافقت نامه نیست. برجام نقطه عطفی در تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران است که ما را از چاه تحریم ها بیرون آورد.
زنگنه افزود: اگر فرصت سوزی نکنیم و به جای اینکه بیاییم و نفرت پراکنی کنیم و تشویق خشونت کنیم، سازگاری و دست به دست هم دادن و دوستی را تشویق کنیم می توانیم ایران را بسازیم و پس از برجام این کار شدنی است.
زنگنه همچنین در بخشی از سخنان خود گفت: افتخار ما در این دولت این نیست که در مورد طرح هایی که شروع کردیم گزارش بدهیم. ما آنچه را که انجام دادیم به معرض نمایش می گذاریم و می گوییم این است اقتصاد مقاومتی و توسعه ایران.


آخرين اخبار

|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company