1396/09/11
واحد آبگیر فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی به بهره برداری رسید

واحد آبگیر فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی به بهره برداری رسید

با بهره برداری از واحد آبگیر پالایشگاه فازهای 22، 23 و 24  ، تولید آب و  بخار مورد نیاز  واحدهای فراورشی پالایشگاه  های دو طرح در حال توسعه  پارس جنوبي آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس،  واحد آبگیر پالایشگاه فازهای 22، 23 و 24 علاوه برتامین آب این فازها، آب شیرین مورد نیاز سرویس های جانبی (utility) پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی را فراهم می کند.

این واحد با  ظرفيت 40هزار  مترمكعب در ساعت، وظيفه ارسال آب به واحدهای جانبی ، رينگ آتش نشاني و ساير مصرف كننده هاي پالایشگاه  را برعهده داشته و بهره برداری از آن ، گام مهمی در راه اندازی تدریجی واحد های فراورش گاز محسوب می شود.

در حال حاضر رينگ آتش نشاني ، واحدهاي توليد هوای ابزار دقیق ، بخار و نیتروژن از مجموعه سرویس های جانبی پالایشگاه فازهای 22تا 24 راه اندازی  شده و همچنين به منظور تست و آماده سازی مسیر اولیه تولید ( FTP ) ، بخار و نیتروژن تولیدی در واحدهای مختلف نخستین ردیف شیرین سازی این فازها توزیع شده است.

با ورود گاز شيرين خط لوله ششم سراسري به پالايشگاه فازهاي ٢٢،٢٣و٢٤ پارس جنوبي و راه اندازی واحد تولید سوخت گاز پالایشگاه و روشن شدن مشعل هاي HP و MP واحد ١٤٠ گامي مهم در راه انداري اوليه اين فازها برداشته شد.

در  فاز 13 پارس جنوبی نیز  علاوه بر در سرویس قرار گرفتن فلرهای MP و HP  ، با دریافت آب از واحد آب گیر فازهای 22 تا 24 ،  هفته گذشته تولید بخار از نخستین بویلر واحد 121  پالایشگاه این  فاز  آغاز شده  بود.

هم اکنون  در این فاز  واحدهای تولید هوا، ازت، توزیع آب، توزیع گاز سوخت، فلر، شبکه آب آتش نشانی و تولید بخار در مدار تولید قرار گرفته اند.

بر اساس برنامه ریزی اعلام شده از سوی مجریان این طرح های در حال توسعه ، در هریک از فازهای 13 و 22 تا 24  پارس جنوبی یک ردیف تولید گاز شیرین ،   با استفاده از گاز ترش  فازهای 6، 7 و 8 تا اواخر زمستان امسال به بهره برداری می رسد.

با بهره برداری از هریک از فازهای ذکر شده ،  تولید روزانه 56/6 میلیون متر مکعب گاز غنی،50 میلیون مترمکعب گاز شیرین،  75 هزار بشکه میعانات گازی ، 2900 تن گاز مایع، 2750 تن اتان و چهارصد تن گوگرد محقق می شود.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company