1396/09/14
نخستین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی نیمه دوم دی ماه بارگیری می‌شود

نخستین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی نیمه دوم دی ماه بارگیری می‌شود

عملیات ساخت  سکوی ۱۴A پارس جنوبی با دستیابی به پیشرفت بیش از 95 درصد در حال انجام است و نیمه دوم دی ماه سال جاری بارگیری می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، حمیدرضا مسعودی، مجری فاز ۱۴ پارس جنوبی ضمن اعلام این خبر گفت: طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی دارای ۴ سازه اصلی و اقماری دریایی است که هم اکنون دو سکوی اصلی این فاز ۱۴A و ۱۴B با پیشرفت فیزیکی به ترتیب ۹۵ و ۸۱ درصد در یارد مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در حال ساخت است.

مسعودی با اشاره به اینکه مطابق با برنامه زمانبندی از پیش تعیین شده، ساخت عرشه A فاز ۱۴ در مراحل پایانی قرار دارد، خاطرنشان کرد: عملیات مهاربندی، بارگیری و نصب این عرشه در موقعیت دریایی خود، در نیمه دوم دی ماه سال جاری به انجام می رسد.

به گفته مجری طرح توسعه فاز ۱۴، دیگر سکوی اصلی این طرح با نام ۱۴B هم اکنون از پیشرفت فیزیکی قابل توجهی برخوردار بوده که عملیات نصب و راه اندازی آن در سال آتی انجام خواهد شد.

نخستین چاه فاز ۱۴ پارس جنوبی آماده تولید شد

مسعودی   با اعلام روشن شدن مشعل نخستین چاه فاز 14 پارس جنوبی، گفت: در راستای به توليد رساندن سكوی A فاز ١٤ پارس جنوبی در سال جاری، عمليات مشبك کاری و جريان دهی نخستین چاه طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با موفقيت به انجام رسيد و این چاه در نخستین ساعات بامداد امروز (۱۴ آذرماه) آماده تولید شد.

مجری فاز 14 پارس جنوبی  بیان کرد: خوشبختانه نتايج جريان دهی اين چاه نشان داد كه پتانسيل تولید بلوک فاز ۱۴ پارس جنوبی در حد قابل قبول و بيش از انتظار بوده است. 

مسعودی پیش بینی کرد با توجه به اتمام عملیات حفاری و تکمیلی ۷ حلقه چاه ديگر از موقعيت A فاز ١٤  مطابق با زمانبندی از پیش تعیین شده، عمليات مشبك کاری و جريان دهی این چاهها تا نيمه دوم دی ماه سال جاری به اتمام برسد و امكان توليد گاز سكوی A به میزان حدود ٥٠٠ ميليون فوت مكعب در روز محقق شود.

اهداف طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی، برداشت روزانه 56/6 میلیون مترمکعب گاز غنی از مخزن مشترک به وسیله 4 سکو در فاصله 105 کیلومتری ساحل کنگان و انتقال آن به وسیله خطوط لوله دریایی به بخش خشکی و تبدیل آن به 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین، 75 هزار بشکه میعانات گازی، 400 تن گوگرد در روز و یک میلیون تن اتان و یک میلیون تن گاز مایع «ال پی جی» (پروپان و بوتان) در سال اعلام شده است.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company