1397/08/13
راهبری 6 هزار کیلومتر خطوط عملیات تولید توسط امور تاسیسات مشترک نفت و گاز

راهبری 6 هزار کیلومتر خطوط عملیات تولید توسط امور تاسیسات مشترک نفت و گاز

رئیس امور تاسیسات مشترک مناطق عملیاتی شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه خطوط لوله انتقال گاز شریان های حیاتی انرژی در پارس جنوبی هستند، از راهبری حدود شش هزار کیلومتر خط لوله و تاسیسات مشترک عملیاتی توسط این امور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، محمد بهروزی اعلام کرد: امور تاسیسات مشترک مناطق عملیاتی سال 91 در این شرکت ایجاد شده و وظیفه راهبری کلیه خطوط لوله، کابل های برق و فیبر نوری موجود در محدوده فازهای منطقه و همچنین مسئولیت نگهداری و تعمیرات بخش خطوط لوله دریایی فازهای پارس جنوبی را برعهده دارد.
رئیس امور تاسیسات مشترک مناطق عملیاتی در شرکت نفت و گاز پارس به گستردگی حوزه های کاری این مجموعه اشاره کرد و گفت: در مجموع، حدود 6 هزار کیلومتر خط لوله دریایی و 355 کیلومتر خط لوله بخش خشکی توسط امور تاسیسات مشترک مناطق عملیاتی اداره می شود که با توجه به بهره برداری از فازهای باقیمانده پارس جنوبی در دو سال آتی، این میزان با افزایش مواجه خواهد شد.
بهروزی در ادامه به برخی از پروژه های در دست اجرا و طرح های مرتبط با این امور از جمله بازرسی خطوط لوله دریایی (ROV)  اشاره و بیان کرد: قرارداد پروژه بازرسی خطوط لوله دریایی (ROV) دوساله و عملیات اجرایی آن هم اسفند سال 96 آغاز شده است. ضمن آنکه پیشرفت کار بازرسی خطوط لوله هم تاکنون به 22 درصد رسیده است.
وی پیگرانی هوشمند خطوط لوله را دیگر طرح درحال بررسی امور تاسیسات مشترک مناطق عملیاتی عنوان کرد و افزود: پیش بینی می شود پیمانکار این طرح تا اواخر آبان ماه مشخص شود.
بهروزی با اشاره اهمیت بخش های مختلف تکمیل زنجیره ارزش، خطوط لوله را شریان های اصلی تولید در پارس جنوبی توصیف کرد و با بیان اینکه برای ساخت و بهره برداری از خطوط لوله عملیات تولید، سرمایه گذاری عظیمی در مراحل طراحی و مهندسی کار تا بهره برداری صورت گرفته است، اظهار کرد: خوشبختانه این موضوع هم از جانب وزیر نفت و هم از جانب مدیرعامل و معاون محترم عملیات شرکت نفت و گاز پارس مورد توجه قرار دارد.

پیاده سازی سامانه مدیریت یکپارچه خطوط لوله در پارس جنوبی
او در ادامه با تاکید بر اهمیت این موضوع به برنامه های مدون حوزه عملیات درباره پیاده سازی سامانه مدیریت یکپارچه خطوط لوله (PIMS) اشاره کرد و افزود: این سامانه تغيير رويكرد از مديريت سنتي خطوط لوله به مديريت مدرن و دانش بنيان برمبناي اصول مديريت يكپارچگي دارايي فيزيكي و دانش مهندسي است .
رئیس امور تاسیسات مشترک مناطق عملیاتی با اشاره به اینکه دارايي هاي فيزيكي اصلي در مجموعة بالادستي پارس جنوبي مشتمل بر چاه‌ها ، سازه هاي دريايي (سكوها) ، ماشين‌آلات و تجهيزات ثابت تحت فشار سكوها و خطوط لوله دريايي است، اظهار کرد: استقرار مديريت يكپارچگي در اين دارايي‌هاي فيزيكي با عنوان استقرار سامانه AIMS شناخته مي شود كه سامانه PIMS به بخش خطوط لوله و سامانه WIMS به بخش چاه‌ها مربوط است.
بهروزی افزود: در استقرار PIMS كليه فعاليت‌هاي مرتبط با بهره برداري ، نگهداشت و آناليز مهندسي سازه خط با بكارگيري تكنولوژي‌هاي نوين نرم افزاري و سخت افزاري مشتمل بر تكنولوژي GIS يكپارچه و همگرا می شود تا همه خدمات مربوط به بازرسي فني، فرآيند ، تعميرات و HSE مرتبط با خطوط لوله بهينه سازي شده و ضمن انجام بموقع خدمات و افزايش حاشيه ايمني ، هزينه هاي مرتبط كاهش يابد.
وی با بیان اینکه مبحث آناليز ريسك مرتبط با خطوط لوله در سامانه PIMS نقش كليدي دارد، گفت: در اين بخش بكارگيري دانش نوين ارزيابي يكپارچگي مانند FITNESS FOR SERVICE) FFS) يا همان كفايت فني خطوط براي ادامه سرويس دهي مي تواند وضعيت ايمني فني و طول عمر باقيمانده خطوط را برمبناي شرايط گذشته و حال كاري خطوط به متوليان و مسئولين منعكس کرده تا امكان پيش بيني‌ها و برنامه ريزي‌ها ميسر باشد.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company