1398/02/02
سومین نشست سیاست‌گذاری مدیریت یکپارچگی خطوط لوله در صنعت نفت برگزار شد

سومین نشست سیاست‌گذاری مدیریت یکپارچگی خطوط لوله در صنعت نفت  برگزار شد

 سومین جلسه سیاست‌گذاری و برنامه ریزی مدیریت یکپارچگی خطوط لوله در صنعت نفت به میزبانی شرکت نفت و گاز پارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، سومین جلسه سیاست‌گذاری و برنامه ریزی مدیریت یکپارچگی خطوط لوله در صنعت نفت(PIMS)   به میزبانی امور تاسیسات مشترک این شرکت و  با حضور نمایندگان اداره کل نظام مدیریت دارایی های فیزیکی وزارت نفت و شرکت های تابعه شرکت ملی نفت و شركت انتقال گاز ايران برگزار شد.
محمد بهروزی رئیس امورتاسیسات مشترک مناطق عملیاتی شرکت نفت و گاز پارس در جریان برگزاری این نشست با اشاره به اینکه  مدیریت دارایی های فیزیکی از سال 1393 و همزمان با ابلاغ نظام نامه راهبردی مدیریت داریی فیزیکی وزرات نفت از سوی وزیر محترم نفت مورد توجه قرار گرفته است، گفت: این مقوله رویکرد نوین و پیشرفته  به مباحث مختلف مرتبط با تجهیزات و دارایی های فیزیکی در کل چرخه عمر یعنی از زمان طراحی تا مرحله اسقاط را شامل شده  و به همت اداره کل نظام دارایی فیزیکی وزرات نفت دستورالعملهای اجرایی مرتبط با استقرار این نظام در صنعت نفت در دست تدوین قرار گرفته است.

بهروزی با بیان اینکه جوهر و موتور محرک در مدیریت دارایی های فیزیکی، سیستم‌های مدیریت یکپارچگی می‌باشند اظهار کرد: این سیستم ها ضامن حفظ و سلامت دارایی های فیزیکی و تجهیزات اصلی مرتبط با استمرار تولید  هستند.
وی افزود:  سیستم مدیریت یکپارچگی  در خطوط لوله PIMS  و در سایر دارایی های فیزیکی از قبیل چاهها، WIMS و در  سازه ها SIMS  نامیده می شود.
رئیس امورتاسیسات مشترک مناطق عملیاتی شرکت نفت و گاز پارس به فعالیت های انجام شده در راستای استقرار سیستم مدیریت یکپارچگی خطوط لوله از جمله تشکیل کارگروه PIMS در سال 1396 و تنظیم سند الزامات و مختصات PIMS (جهت تجميع الزامات و مختصات فني) در این شرکت اشاره کرد و گفت:  در بخش اسناد فنی، تهیه سند مختصات و الزامات استقرار سیستم PIMS در خطوط لوله دریایی میدان پارس جنوبی با  سازگاری تطبیقی با اسناد بالادستی و سند راهبردی مدیریت دارایی فیزیکی وزرات نفت از مهم ترین این فعالیت ها بوده است.
وی به بخش های مختلف تنظیم سند الزامات و مختصات PIMS  اشاره کرد  و گفت: مهندسي خوردگي و پيش بيني نرخ خوردگي، ارزيابي كفايت فني خط براي ادامه سرويس‌دهي، ارزيابي ريسك، نشتي، ‌استقرار سيستم تعميرات اضطراري (EPRS)،  استقرار سيستم واكنش سريع (ERP)،  تربيت متخصص، شبيه‌سازي فرآيندهاي خطوط لوله، مديريت اطلاعات خطوط لوله مبتني بر GIS و ماژول خلق مهندسي ارزش از جمله این بخش هاست.

قابل ذکر است  در این نشست، آماری از حوادث مربوط به نشتی و خوردگی ارایه و مدل های لازم برای ارزیابی ریسک خطوط لوله  از سوی مدیریت HSE شرکت ملی نفت ایران ، مطرح و مورد بحث قرار گرفت.  
همچنین گزارشی از اقدامات انجام شده در زمینه استقرار سیستم مدیریت یکپارچگی خطوط لوله از سوی  شرکت های نفت و گاز پارس، پایانه های نفتی و بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در این نشست دو روزه ارایه شد.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company