1398/02/17
پنج سکوی گازی پارس جنوبی امسال وارد مدار تولید می‌شود

پنج سکوی گازی پارس جنوبی امسال وارد مدار تولید می‌شود

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از نصب و راه‌اندازي 5 عرشه گازی پارس جنوبی در سال جاری خبر داد و گفت: تا پایان امسال به ظرفیت تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی، بیش از 60 میلیون مترمکعب در روز افزوده می شود، كه با تنظيم پارامتر‌هاي عملياتي 6 سكوي نصب شده در سال 97، علاوه بر آن روزانه حدود 18 ميليون مترمكعب نيز افزايش توليد متصور مي‌باشد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین‌فام با اشاره به اظهارات مقام عالی وزارت نفت در آیین گشایش رسمی بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت تهران مبنی بر افزایش ظرفیت تولید گاز از پارس جنوبی به میزان 60 میلیون مترمکعب تا پایان سال جاری، جزئیات آن را تشریح کرد.

افزایش 1 میلیارد فوت مکعبی برداشت گاز از فاز 14 پارس جنوبی
وی با یادآوری عملياتي شدن دو سکوی دریایی فاز 14 در سال گذشته و برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش از این دو عرشه گفت: فاز 14 پارس جنوبی شرایط مطلوبی دارد و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، مقرر است دو سکوی باقیمانده این طرح با ظرفیت روزانه هر یک 500 میلیون فوت مکعب تا پایان سال جاری وارد مدار تولید شده و گاز توليدي این دو سکو به یکی از پالایشگاه‌های پارس جنوبی برای تصفیه ارسال شود.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با ابراز امیدواری درخصوص تقویت تیم پیمانکار پروژه به منظور تسریع در روند پیشرفت بخش پالایشگاهی طرح فاز 14 افزود: تغییراتی در سطوح مدیریتی کارفرما اعمال شده و انتظار می‌رود در تیم پیمانکار پروژه هم اصلاحاتي شود.
مشکین‌فام پیش‌بینی کرد مطابق با برنامه زمانبندی، نخستین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز 14 در اواخر سال جاری یا ابتدای سال آینده به بهره‌برداری برسد.


افزایش 500 میلیون فوت مکعبی برداشت گاز از فاز 13 پارس جنوبی
مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده گاز کشور با اشاره به بهره‌برداری رسمی از فاز 13 پارس جنوبی در اسفندماه سال گذشته و تولیدی شدن دو عرشه دریایی این طرح نیز گفت: در سال جاری نیز، یکی از سکوهای فرعی این فاز با ظرفیت برداشت روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز وارد مدار تولید شده و به پالایشگاه این طرح ارسال می‌شود.
وی با اشاره به حادثه‌اي كه بر اثر برخورد نفتكش نروژي با پايه سكو و چاه‌هاي موقعيت دريايي SPD13A در گذشته رخ داد، افزود: با رفع مشکلات مربوط به آن حادثه و تکمیل حفاری چاهها، نصب و بهره‌برداری از این سکو به سال آینده موکول می‌شود، البته ساخت سکو و احداث خطوط لوله دریایی این موقعیت تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.

افزایش 1 میلیارد فوت مکعبی برداشت گاز از فاز 24-22 پارس جنوبی
محمد مشکین‌فام در ادامه به برنامه‌ریزی برای برداشت روزانه 1 میلیارد فوت مکعب گاز ترش از فاز 22-24 پارس جنوبی نیز اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود دو موقعیت دیگر دریایی این طرح تا نیمه اول سال جاری وارد مدار تولید شده و برداشت گاز ترش از فاز 22-24 پارس جنوبی به ظرفیت کامل برسد.
به گفته وی، با توجه به تکمیل بخش پالایشگاهی این طرح و بهره‌برداری رسمی از آن در سال گذشته، گاز استحصال شده از دو موقعیت جدید به پالایشگاه فاز 22-24 ارسال و تصفیه می‌شود.
بدین ترتیب با افزایش روزانه 78 میلیون مترمکعب برداشت روزانه گاز از پارس جنوبی، وعده وزیر نفت درخصوص افزایش 60 میلیون مترمکعبی از این میدان مشترک در سال جاری محقق خواهد شد.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company