1398/10/05
برداشت گاز از سومین سکوی فاز 14 پارس جنوبی آغاز شد

برداشت گاز از سومین سکوی فاز 14 پارس جنوبی آغاز شد

با تکمیل عملیات لوله‌گذاری خط لوله بین فازی پالایشگاه فاز 14 به پالایشگاه فاز 12، برداشت گاز از عرشه 14B آغاز و از طریق این خط‌لوله به پالایشگاه نهم پارس جنوبی منتقل شد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: سومین عرشه گازی این طرح در حوزه مشترک پارس جنوبی که تیرماه سال جاری در خلیج فارس نصب شده بود، از شب گذشته (چهارشنبه، ۴ دی ۹۸) در مدار بهره‌برداری قرار گرفته و طی روزهای آینده به ظرفیت نهایی خود خواهد رسید.

محمدمهدی توسلی‌پور با اشاره به تعهد شرکت نفت و گاز پارس مبنی بر افزایش ظرفیت برداشت گاز به میزان 680 میلیون مترمکعب در روز تا پایان سال جاری گفت: سکوی 14B با هدف برداشت روزانه 14.2 میلیون مترمکعب گاز، تیرماه سال جاری توسط شناور تندگویان به موقعیت مخزنی خود واقع در 105 کیلومتری ساحل کنگان منتقل شده و شناور نصاب HL-5000 این ابرسازه 2400 تنی را در منطقه مورد نظر نصب کرد.

وی افزود: با توجه به ادامه فعالیت‌های اجرایی در احداث ردیف‌های پالایشگاهی فاز 14 پارس جنوبی مقرر شد تا با احداث خط لوله بین فازی به طول 5 کیلومتر، از ظرفیت‌های فرآورشی موجود در پالایشگاه نهم استفاده شده و گاز استحصالی از سکوهای فراساحل فاز 14 به طور موقت به پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی برای فرآورش منتقل شود.

توسلی‌پور با بیان اینکه مراحل تست و راه‌اندازی این خط لوله به اتمام رسیده است، اظهار کرد: مراحل انتقال گاز ترش سکوی 14B به پالایشگاه نهم پارس جنوبی آغاز شده و پس از انجام عملیات جداسازی میعانات گازی، رطوبت‌گیری و شیرین‌سازی به شبکه سراسری گاز ارسال خواهد شد.

مجری فاز 14 پارس جنوبی را‌ه‌اندازی سکوهای جدید در میدان مشترک پارس جنوبی را تضمین‌کننده عرضه پایدار و کافی گاز عنوان کرد و افزود: با توجه به فرارسیدن فصل سرما و نیاز کشور به سوخت زمستانی، سکوی 14B مطابق با برنامه زمان‌بندی از پیش تعیین‌شده، در مدار بهره‌برداری قرار گرفت تا بخشی از تقاضای روزافزون گاز برای مصارف خانگی، تجاری و صنعتی را تأمین کند.

توسلی‌پور گفت: با دستیابی به ظرفیت کامل برداشت گاز از سکوی ۱۴B، افزون بر تولید روزانه 14.2 میلیون مترمکعب گاز شیرین، روزانه ۲۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۱۰۰ تن گوگرد و سالانه ۲۵۰ هزار تن گاز مایع و ۲۵۰ هزار تن اتان فرآوری می‌شود، بدین‌ترتیب ظرفیت تولید گاز در بخش فراساحل فاز ۱۴ پارس جنوبی به ۴۲ میلیون مترمکعب گاز (معادل یک و نیم میلیارد فوت‌مکعب) در روز خواهد رسید.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، بخش دریایی فاز ١٤ پارس جنوبی شامل ٤ عرشه (دو سکوی اصلی و دو سکوی اقماری) هرکدام با ظرفیت برداشت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی است و سکوی ۱۴B، دومین سکوی اصلی و سومین سکو از چهار سکوی تولیدی این طرح است.

همچنین سکوهای اصلی 14A و اقماری 14C با ظرفیت برداشت روزانه هر کدام 14.2 میلیون مترمکعب گاز (معادل 500 میلیون فوت مکعب) به ترتیب از نیمه اردیبهشت و ابتدای آبان سال گذشته در مدار بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.

آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company