ﺳﻪشنبه, 30 آبان,1391
نسل جديد لوله هاي انتقال نفت و گاز ايران تا نيم قرن عمر مي كنند

نسل جديد لوله هاي انتقال نفت و گاز ايران تا نيم قرن عمر مي كنند

يكي از طرح هاي پژوهشكده پليمر پژوهشگاه صنعت نفت جايگزيني خطوط لوله كامپوزيتي با لوله هاي فولادي در جريان عمليات انتقال نفت و گازاست كه با توسعه آن خوردگي فلزات به حداقل مي رسد.


قادرخانبابايي؛ مسئول طرح كامپوزيت در پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران با اعلام اين خبر گفت: هدف ازطرح جايگزين كردن لوله هاي  كامپوزيتي با لوله هاي فولادي ، استفاده از سازه هاي كامپوزيتي بجاي فلزات با هدف ارتقاي عمر مفيد لوله هاي انتقال دهنده نفت و گاز است.
وي با اشاره به دستاوردهاي اين طرح گفت: با جايگزيني لوله هاي كامپوزيتي با لوله هاي فلزي، عمر مفيد لوله به دليل كاهش خوردگي به بيش از 50 سال مي رسد و اين در حالي است كه لوله هاي فلزي بعضا پس از يكسال كاركرد، بدليل خوردگي تعويض مي شوند.
  خانبابايي تصريح كرد: خوردگي درسازه هاي فلزي هزينه هاي سنگيني را به صنعت نفت تحميل مي كند و با جايگزيني لوله هاي كامپوزيتي به طور چشم گيري هزينه هاي ناشي از تعويض لوله هاي فلزي كاهش مي يابد.

وي تاكيد كرد: با جايگزيني مخازن، لوله و ديگر سازه هاي فلزي، با سازه هاي معادل كامپوزيتي، وزن كل سكوهاي دريايي مي تواند حدود 10 تا 25 درصد كاهش يابد و به همان نسبت نيز مي توان از پايه هاي سبك تر براي نگهداري سكو استفاده كرد و بدين صورت هزينه هاي ساخت كمترخواهند شد.
مسئول كامپوزيت در پژوهشگاه صنعت نفت، سبك سازي سازه ها و كاهش هزينه نصب و راه اندازي خط لوله را از ديگر مزيت هاي اين طرح خواند و افزود: شركت ملي مناطق نفتخيزجنوب و شركت نفت مناطق مركزي ايران از شركت هاي متقاضي طرح جايگزيني خط لوله هاي فولادي با لوله هاي كامپوزيتي هستند.
به گفته وي پژوهشگاه صنعت نفت اكنون توسعه دانش فني توليد و استفاده از لوله هاي كامپوزيتي در صنعت حفاري، توسعه كاربرد اين لوله ها در صنعت نفت و گاز واستفاده از كامپوزيت در سازه هاي سكوهاي نفتي را در دستور كار دارد.
خانبابايي يادآورشد: با توجه به نياز صنعت نفت به سازه هاي كامپوزيتي توليد داخل كشور و به منظور ايجاد هماهنگي بين مصرف كننده و توليد كننده، پژوهشگاه صنعت نفت در حال انعقاد تفاهم نامه اي با انجمن كامپوزيت ايران به منظور توسعه دانش فني بومي و كاربرد محصولات با كيفيت توليد داخل در صنعت نفت و گاز كشور است.


بازگشت به آخرين اخبار
  زندگي شماوقتي شيرين ميشودكه پندارتان،كردارتان وگفتارتان نيك باشد.زرتشت
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian