چهارشنبه, 01 آذر,1391
چهاردهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز آغاز به کار می کند

چهاردهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز آغاز به کار می کند

چهاردهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف) امروز (اول آذر) در شهر مالابو، پایتخت گینه استوایی آغاز به کار می کند.

به گزارش خبرنگار شانا، در این نشست وزارتی، وزیران انرژی کشورهای عضو جی یی سی اف، درباره مهم ترین تحولات بازار و قیمت های جهانی گاز بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

پیش از این، محمد علی خطیبی، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک و مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفته بود: در این نشست، مسائل اداری و مالی از جمله بودجه سال آینده این مجمع، پیوستن اعضای جدید ناظر و دائم، بررسی وضعیت بازار گاز همچون گذشته، تعیین رئیس و نایب رئیس سال آینده این مجمع بررسی خواهد شد.

وی افزوده بود: در بیانیه نشست سران جی یی سی اف و یکی دو نشست وزارتی این مجمع به وضوح آمده است که جی یی سی اف در تلاش برای برقراری توازن و برابری قیمت های نفت و گاز است.

در همین حال، لئونید بوخانوفسکی، دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیز اعلام کرده بود: با توجه به این که تقاضا برای گاز به طور مداوم در حال افزایش است، سازوکار قیمت گذاری نفت برای گاز می تواند در بسیاری موارد راهکار قابل قبولی باشد.

وزیران انرژی کشورهای عضو جی یی سی اف در سیزدهمین نشست وزارتی جی یی سی اف در 22 آبان 1390 و دو روز قبل از برگزاری نخستین اجلاس سران این مجمع، چالش‌های فراروی صنعت گاز طبیعی به همراه همکاری موثر اعضای این مجمع برای توسعه یک بازار گاز باثبات و شفاف را بررسی کردند.

نخستین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز 24 آبان 1390 با حضور دوازده کشور به عنوان عضو دائم و سه کشور عضو ناظر در دوحه برگزار شد.

اعضای مجمع صادرکنندگان گاز 42 درصد از تولید گاز جهان، 70 درصد از ذخایر گازی جهان، 38 درصد از انتقال گاز با خط لوله و 85 درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و عمان که آبان ماه گذشته به جی یی سی اف پیوستند، از اعضای این مجمع جهانی به شمار می روند.


بازگشت به آخرين اخبار
  هرگزتسليم نشو؛هر روزمعجزه تازه اي روي ميدهد.جكسون براون  
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian