پنجشنبه, 02 آذر,1391
مگاپروژه های پارس جنوبی آوردگاه پیمانکاران ایرانی شد

مگاپروژه های پارس جنوبی آوردگاه پیمانکاران ایرانی شد


وزیر نفت با ترسیم آینده ای روشن برای شکل گیری ساختار صنعت پیمانکاری در کشور گفت: مگاپروژه های پارس جنوبی هم اکنون در اختیار پیمانکاران ایرانی است.

به گزارش خبرنگار شانا، مهندس رستم قاسمی و معاونان وی در سومین سفر پارلمانی به عسلویه (29 آبان) در نشستی مشترک با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: پیمانکاران همه فازهای پارس جنوبی (به جز یک فاز) داخلی هستند و خوشبختانه صنعت پیمانکاری در کشور در حال شکل گیری است.

مهندس قاسمی با یادآوری رویکرد وزارت نفت در به کارگیری توان داخل افزود: پروژه های پارس جنوبی بسیار بزرگ و هزینه هر دو فاز 6 میلیارد دلار است؛ از این رو چنین پروژه هایی در دنیا مگاپروژه به شمار می آید.

وزیر نفت "نوپا" و "جوان بودن" ساختار صنعت پیمانکاری در کشور را یادآوری و تصریح کرد: آینده روشنی را با شکل گیری صنعت پیمانکاری در کشور پیش بینی می کنیم.

مهندس قاسمی با یادآوری این که یک سوم میدان پارس جنوبی در اختیار ایران و دو سوم این میدان در اختیار کشور همسایه است، افزود: با برنامه ریزی انجام شده و با اتمام فازهای پارس جنوبی، برداشت ما با این کشور برابر خواهد شد.

مهندس قاسمی گفت: با وجود محدودیت ها، تلاش های فراوانی در حال انجام است که صنعت نفت از نظر کیفیت، زمان بندی و اقتصادی به ساختاری با استاندارد جهانی برسد.

  • وزارت نفت رکورددار تحریم شکنی

وزیر نفت تصریح کرد: با وجود تحریم ها، در برخی از فازها که در اختیار پیمانکاران ایرانی است، رکورد زمان بندی ساخت پالایشگاه در قیاس با شرکت های خارجی شکسته شده است.

مهندس قاسمی افزود: 70 درصد پیشرفت ساخت پالایشگاه در خشکی در 28 ماه محقق شده که این خود نوعی رکوردشکنی در ساخت پالایشگاه داخلی در شرایط تحریم است.

وزیر نفت از تقویت ناوگان حفاری دریایی خبرداد و تصریح کرد: تا پایان امسال با افزایش ریگ های حفاری، روند حفاری در دریا شتاب خواهد گرفت.

  • دست بالای ایران در بالادستی صنعت نفت

وزیر نفت گفت: حفاری در بالادستی نفت، پیش تر از سوی خارجی ها انجام می شد، اما امروز این کار از سوی شرکت های ایرانی انجام می شود و از آنجا که تجهیزات این بخش، بسیار پیشرفته و گران است، قطعات پیشرفته مورد نیاز به بخش داخلی تحویل داده شده تا با نمونه سازی، فرآیند تولید آن در کشور آغاز شود و به این ترتیب، این انحصار خارجی در بخش بالادستی نفت، در پارس جنوبی شکسته شد.

وزیر نفت دولت دهم که یک سال و اندی پیش در مجلس به منتخبان مردم گفته بود با حمایت مجلس عقب ماندگی در برداشت نفت و گاز از میدان مشترک جبران می شود، امسال به اعضای کمیسیون صنایع مجلس نهم در عسلویه خبر داد: از 27 میدان مشترک نفت و گاز 24 میدان از آذر در ایلام، تا پایین ترین میدان مشترک هیدرو کربوری یعنی میدان "هنگام" در یک سال و دو ماه گذشته کارشان آغاز شده است.

مهندس قاسمی گفت: فرزاد B، اسفندیار و آرش سه میدان باقی مانده هستند که تا پایان سال در برنامه ریزی کار عملیاتی قرار خواهند گرفت.

  • چهارصد میلیارد دلار ارزش اقتصادی صنعت نفت در سال 1394

وزیر نفت افزود: با اتمام توسعه این میادین تا پایان سال 94 به هدف تولید 5.2 میلیون بشکه نفت و تولید یک میلیارد و چهارصد میلیون متر مکعب گاز در روز دست می یابیم.

وی با تاکید بر این که حمایت مجلس از طرح های توسعه میدان های نفت و گاز ضروری است گفت: با رسیدن به این ظرفیت تولید، ارزش اقتصادی 400 میلیارد دلاری برای کشور ایجاد خواهد شد.

وزیر نفت درباره ارزش و ظرفیت اقتصادی پارس جنوبی برای کشور افزود: درآمد هر دو فاز پارس جنوبی افزون بر 6 میلیارد دلار در سال است.

مهندس قاسمی افزود: پیشنهاد داده ایم 25 درصد عواید هر میدانی که توسعه پیدا می کند، تا چهار سال بعد از بهره برداری برای پرداخت اقساط به نفت اختصاص یابد، زیرا این فرمول، سرمایه گذاری را در میدان های نفتی مطمئن تر خواهد کرد.
بازگشت به آخرين اخبار
  اگراززندگي لذت نميبريدبدانيدكه داريدوقت تلف ميكنيد.سوزان جفرز  
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian