دوشنبه, 06 آذر,1391
فروش اوراق سلف نفتی در آینده نزدیک آغاز می شود

فروش اوراق سلف نفتی در آینده نزدیک آغاز می شود

وزیر نفت از آغاز عرضه اوراق سلف نفتی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: شرکت ملی نفت ایران پرداخت اصل و سود این اوراق را تضمین می کند.

مهندس رستم قاسمی در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده در آینده نزدیک اوراق سلف نفتی به فروش می رسد.

وزیر نفت تاکید کرد: با توجه به به شرایط مناسبی که ایجاد کرده ایم، امیدواریم این اوراق با استقبال خوب مردم به فروش برسد.

وی با بیان این که شرکت ملی نفت ایران به عنوان فروشنده اوراق سلف نفتی متعهد است در زمان سررسید فروش به تعهدهای خود عمل کند و این اوراق باید بازپرداخت شود، افزود: اوراق سلف نفتی تنها برای میدان های مشترک عرضه می شود.

به گزارش خبرنگار شانا، در بند "ر" ماده 1-1 لایحه بودجه سال 91 آمده است: وزارت نفت به وسیله شرکت های زیرمجموعه، منوط به تعهد و بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت ارزی، ریالی و یا صکوک نفتی از محل منابع داخلی شرکت های یاد شده اجازه دارد، با مسئولیت وزیر و مدیر عامل شرکت مربوط و با رعایت قوانین و مقررات در سقف پنج میلیارد دلار اوراق یادشده را به فروش برساند.

وزیر نفت نیز آبان امسال از صدور مصوبه انتشار اوراق سلف نفتی در دولت خبر داده بود.

فروش اوراق بهادار سلف نفتی به عنوان ابزاری کارآمد و موثر در صنعت نفت تعریف شده و قرار است با اجرای این روش، سرمایه کلان و جزء افراد حقیقی و حقوقی در این صنعت به کار گرفته شود.

بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت نفت در سال گذشته برای فروش اوراق سلف نفتی، چنانچه قیمت هر بشکه نفت را در سال 90، 100 دلار در نظر گرفته شود، مردم و بخش خصوصی می توانند با خرید این اوراق، نفت را در سال 94 دوباره به دولت بفروشند که پایین ترین قیمت و بالاترین قیمت فروش هر بشکه نفت در سال 94 با توجه به قیمت آن در همان زمان حداقل 140 دلار و حداکثر 160 دلار پیش بینی شده است.

برای اطمینان خاطر خریدار و فروشنده نفت دو حالت پیش بینی شده است؛ در حالت اول چنانچه قیمت نفت در سال سررسید(94) کمتر از 140 دلار هر بشکه باشد، با توجه به اختیار "فروش ضمنی" که به خریدار داده شده، دولت خرید اوراق سلف نفتی را به قیمت بشکه ای 140 دلار تضمین کرده است، ولی چنانچه قیمت نفت از 160 دلار هر بشکه بیشتر شده باشد، بر اساس اختیار خرید ضمنی که به شرکت ملی نفت ایران (به عنوان فروشنده) داده شده، شرکت ملی نفت ایران مجاز است تا سقف 160 دلار هر بشکه نفت را از دارنده اوراق خریداری کند که در این دو حالت، تسویه به صورت نقدی انجام می شود.

چنانچه بهای هر بشکه نفت در تاریخ سررسید 140 تا 160 دلار (برای مثال 141، 150 یا 157 دلار) باشد، خریدار اختیار دارد که تسویه نقدی یا فیزیکی (دریافت نفت) کند و نفت را با رعایت شرایط شرکت ملی نفت ایران در محموله های یک میلیون بشکه ای تحویل بگیرد.

دو نماد خرید اوراق سلف نفتی

بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران در سال گذشته دو نماد برای خرید این اوراق پیش بینی شده بود که بر اساس آن افراد با دلار و ریال می توانند این اوراق را بخرند که در نماد اول خرید و فروش برمبنای دلار است و چنانچه ارزش هر بشکه نفت در زمان سررسید به 140 دلار برسد، سود آن سالانه (تا 4 سال) 10 درصد و اگر بهای هر بشکه نفت به 160 دلار برسد، سود آن سالانه 15 درصد محاسبه می شود که 10 تا 15 درصد سود روی دلار، جاذبه خوبی برای خریداران ایجاد می کند.

در نماد دوم خرید و فروش نفت برمبنای ریال و سود سالانه روی نرخ ریال 20 تا 25 درصد درنظرگرفته شده است؛ بنا بر این پرداختی افراد تا دو برابر قابل افزایش است که این رقم از سودی که بانک ها به عنوان نرخ پنج ساله سپرده گذاری در نظرگرفته اند (حدود 21.68 درصد) بیشتر و سودآورتر است.

 امکان انتقال این اوراق (خرید و فروش اوراق) از فردی به فرد دیگر تا زمان سررسید وجود دارد؛ به همین دلیل به این نوع قرارداد سلف موازی گفته می شود و ممکن است در این میان با توجه به نوسان های نرخ ارز در بازار، قیمت خرید نفت برای فردی بالاتر یا پایین تر از نرخ اولیه باشد و چنانچه افراد تا زمان سررسید سرمایه خود را نگه دارند، سود آنان قطعی خواهد بود.

برگ حواله ای معادل 10 بشکه نفت به همراه قرارداد سلف به خریدار داده می شود و این برگه همراه قرارداد خرید از فردی به فرد دیگر قابل انتقال است؛ آخرین فردی که قرارداد و برگ حواله را در اختیار دارد، به عنوان خریدار با شرکت ملی نفت ایران تسویه حساب می کند.

بر پایه این گزارش, مقدار نفت در هر قرارداد 10 بشکه و حداقل مقدار تحویل فیزیکی در محموله ها یک میلیون بشکه است.


بازگشت به آخرين اخبار
  براي آنكه درزندگي دچارلغزش نشوي همواره قلب خودراپاك نگهدار.كارلايل  
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian