ﺳﻪشنبه, 07 آذر,1391
احمدی نژاد: خط لوله ایران-پاکستان تا سال 2014 تکمیل می شود

احمدی نژاد: خط لوله ایران-پاکستان تا سال 2014 تکمیل می شود


رئیس جمهوری ایران تاکید کرد خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان تا سال 2014 تکمیل می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از اسلام آباد، دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، پنج شنبه گذشته (دوم آذر) همچنین بر تکمیل به موقع پروژه چند میلیارد دلاری انتقال گاز ایران به پاکستان تاکید کرد و نگرانی های مالی و فشارهای آمریکا بر اسلام آباد برای چشم پوشی از اجرای این پروژه را کم اهمیت خواند.

وی در یک کنفرانس خبری در اسلام آباد گفت: ما خواهان تکمیل و بهره برداری از خط لوله گازی ایران-پاکستان تا سال 2014 هستیم.

احمدی نژاد اظهار کرد: ساخت بخش ایرانی خط لوله انتقال گاز به پاکستان به سرعت در حال اتمام است و کار برای ساخت بخش پاکستانی این پروژه نیز به زودی تکمیل می شود، ضمن آن که تهران، پاکستان را برای دستیابی به این هدف از نظر مالی یاری می کند.

به گفته وی، ایران همچنین به پاکستان برق صادر خواهد کرد، ضمن آن که دو کشور توافقنامه هایی برای عرضه حدود 1000 مگاوات برق امضا کرده اند.

رئیس جمهوری ایران همچنین با بی اعتنایی به فشارهای آمریکا بر پروژه عرضه گاز به پاکستان گفت: آمریکا نمی تواند روی این پروژه تاثیر بگذارد و به یاری خداوند این پروژه به زودی تکمیل می شود و گاز به پاکستان خواهد رسید.

ایران پیشنهاد اعطای یک وام 250 میلیون دلاری از سوی بانک های بازرگانی خود را برای ساخت بخش پاکستانی خط لوله گازی ایران-پاکستان مطرح کرده است؛ تهران همچنین تجهیزات لازم برای ساخت این خط لوله را فراهم می کند.

ایران 500 میلیون دلار اعتبار مالی ساخت بخش پاکستانی خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را تامین می کند و باقیمانده آن از سوی اسلام آباد و از طریق جمع آوری مالیات از مصرف کنندگان داخلی گاز تامین می شود.

بر اساس برنامه های پیشنهاد شده، شرکت های ایرانی و پاکستانی برای ساخت بخش پاکستانی خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان شرکت سرمایه گذاری مشترک تشکیل می دهند.

به گفته منابع آگاه، چنانچه شرکت های پاکستانی در ساخت این خط لوله گازی مشارکت کنند، هزینه اجرای این پروژه کاهش خواهد یافت.

بسیاری بر این باورند که در بحبوحه فشارهای آمریکا برای جلوگیری از مشارکت شرکت های خارجی در ساخت خط لوله ایران-پاکستان، پیشنهاد ایران برای مشارکت در این پروژه، بهترین گزینه است.

چندی پیش اسلام آباد به تهران پیشنهاد داده بود در ساخت بخش پاکستانی خط لوله گازی ایران-پاکستان سرمایه گذاری کند.

طبق قرارداد، ایران از فروردین 1393 (2014 میلادی) روزانه 21 میلیون و 500 هزار متر مکعب و سالانه 7.8 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به پاکستان صادر می کند.

پاکستان حدود 700 کیلومتر از خط لوله ایران-پاکستان را در مرزهای خود خواهد ساخت و ایران نیز 300 کیلومتر از این خط لوله را از ایرانشهر به مرزهای پاکستان در بندر چابهار مرتبط خواهد کرد.


بازگشت به آخرين اخبار
  بزرگترین درسی که تاریخ بما میدهد اینست که هیچ کس از تاریخ درس نگرفته است! هگل  
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian