چهارشنبه, 08 آذر,1391
درآمد 7 میلیارد دلاری ایران از صدور محصولات پتروشیمی در 7 ماه گذشته

درآمد 7 میلیارد دلاری ایران از صدور محصولات پتروشیمی در 7 ماه گذشته

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از درآمد 7 میلیارد دلاری صدور محصولات پتروشیمی به بازارهای خارجی از ابتدای امسال تا پایان ابتدای آبان ماه خبر داد و گفت: صدور 10 میلیون تن محصول پتروشیمی به خارج از کشور نشان از وجود تقاضا برای محصولات پتروشیمی ایران دارد.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی صبح امروز (سه شنبه 7 آذر) در کنفرانس سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی ایران گام های بلندی در مسیر توسعه می پیماید و در این مسیر، حمایت از سرمایه گذاران به عنوان هدفی بزرگ مورد توجه قرار دارد.

مهندس عبدالحسین بیات افزود: برپایی موفق نمایشگاه ایران پلاست نشان داد که صنعت پتروشیمی و به طور مشخص صنایع تکمیلی، قابلیت های فراوانی برای توسعه دارند و زنجیره تولید پتروشیمی با شتابی خوب در حال تکمیل است.

وی افزود: دولت و وزارت نفت آماده همکاری با سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با هدف ایجاد ارزش افزوده و تکمیل زنجیره تولید هستند.

بیات ادامه داد: بدون اغراق توسعه صنعت پتروشیمی در سال های گذشته روند مطلوبی را سپری کرده اما همگام با توسعه واحدهای بالادستی، نیازمند سرمایه گذاری در بخش های میان دستی و تکمیلی هستیم.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی افزود: با بهره برداری از خط لوله اتیلن غرب، پتروشیمی کاویان، پتروشیمی کرمانشاه و چند طرح دیگر، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی تا پایان امسال به مرز 60 میلیون تن خواهد رسید.

بیات گفت: حرکت به سوی توسعه صنایع تکمیلی و گسترش شهرک های تخصصی صنعت پتروشیمی می تواند ضمن اشتغال آفرینی و تولید محصولات مورد نیاز کشور، گام بلندی در توسعه صنعت نفت ایجاد کند.

بیات گفت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و دسترسی به بازارهای صادراتی مطلوب، از جمله کشورهای همسایه می تواند در زمینه توسعه صنایع تکمیلی با سرمایه گذاری های مناسب، ارزآوری مطلوبی به ارمغان آورد.

وی ادامه داد: ایران بازاری بزرگ و مناسب برای صنایع تکمیلی پتروشیمی است و می توان بسیاری از کالاهای تولیدی صنایع تکمیلی را در کشور مورد استفاده قرار داد.

وی گفت: حدود 70 میلیارد دلار فرصت سرمایه گذاری مطمئن در بخش بالادستی پتروشیمی وجود دارد و در بخش صنایع تکمیلی نیز 10 پروژه به طور کامل شناسایی شده است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ادامه داد: وزارت کشور و وزارت صنعت و معدن و تجارت می توانند با افزایش همکاری با وزارت نفت، زمینه را برای توسعه صنایع تکمیلی بیش از گذشته فراهم کنند و در این مسیر خوشبختانه استان های خوزستان و بوشهر، بیشترین سهم را در توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی ایفا کرده اند.

وی افزود: با افزایش تولید در بالادست می توانیم توسعه صنایع تکمیلی را تضمین کنیم و همکاری دولت و مجلس، زمینه را برای توسعه این صنعت هموار خواهد کرد.

بیات تصریح کرد: در 7 ماه گذشته مصرف داخلی 6 درصد رشد داشته است و اگر این رشد مصرف در داخل به سوی صنایع تکمیلی هدایت شود، بدون تردید می توان شاهد توسعه صنعت پتروشیمی در سال های آتی شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به برخی انتقادها از نبود شفافیت، همچنین نبود نظارت کافی بر عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا گفت: بهترین روش برای عرضه محصولات، بورس کالای ایران است و جایگزینی برای آن وجود ندارد اما با روان سازی برخی مقررات و فروش به صورت اعتباری می توان بر شفافیت بیشتر کالاهای عرضه شده شرکت های پتروشیمی در بورس کالا افزود.

بیات تصریح کرد: نهادهای نظارتی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نظارت مطلوبی بر نحوه عرضه فراورده های پتروشیمی در بورس کالا دارند و امیدواریم با همکاری مسئولان بورس، نظارت بیشتری بر نحوه معاملات بشود.


بازگشت به آخرين اخبار
  ابرها به آسمان تكيه ميكنند ،درختان به زمين و انسانها به مهرباني يكديكر  
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian