چهارشنبه, 08 آذر,1391
متخصصان ایرانی قطعات توربین‌های گازی پیشرفته را در داخل ساختند

متخصصان ایرانی قطعات توربین‌های گازی پیشرفته را در داخل ساختند

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از تعمیر، تدوین دانش فنی، طراحی، شبیه‌سازی عملکرد قطعات بخش داغ توربین‌های گازی ایستگاه تقویت فشار گاز نار با استفاده از توان کارشناسان این شرکت و امکانات سازندگان داخلی خبر داد.به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مهدی فکور با بیان اینکه این مهم برای نخستین بار در صنعت نفت انجام شده است، گفت: با توجه به اعلام کتبی شرکت سازنده این توربین مبنی بر محدود بودن عمر قطعات حیاتی توربین‌ها و خودداری آن شرکت از تعویض قطعات و حتی فروش قطعات اصلی متخصصان شرکت همت کرده و با ساخت قطعات مورد نیاز آن را تعمیر کردند.
وی افزود: در فاز اول تعمیر توربین‌ها کارهایی چون بازدید فنی، انجام تست‌های NDT، بررسی شرایط موجود آن ها و سپس بازسازی قطعات با عمر محدود برای حداقل هشت هزار ساعت دیگر انجام شد.به گفته او تخمین عمر باقیمانده پره‌های CT1، تدوین دانش فنی و ساخت صد در صد قطعات توربین‌ها در ایران، دستیابی به فرآیند تولیدی توربین ها و آموزش پرسنل بهره‌برداری و تعمیرات در حین انجام کار از دستاوردهای این پروژه بوده است.
مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران یادآور شد که توربین‌ها با رعایت نکات ایمنی به کارگاه تهران حمل و تعمیرات واحدهای MW114 و MW117 آغاز شد. توربین اول در مدت دو ماه و توربین دوم درمدت 45 روز تعمیر، به منطقه ارسال و در مدار تولید قرار گرفت.براساس این گزارش، بیشتر میادین گازی بعد از بهره‌برداری به دلیل افت فشار در مخزن به ایستگاه تقویت فشار نیاز دارند تا بتوانند سقف تولید را حفظ و تثبیت کنند. در میدان نار نیز که سال‌ها از بهره برداری آن می‌گذرد و بیش از 33 درصد گاز درجای اولیه آن بهره‌برداری شده است، میدان با افت فشار مواجه شده و فشار سرچاهی آن تا حدود هزار و 500 پام کاهش یافته است.از آنجایی که از سال 1384 تولید از این میدان کاهش یافته و پس از آن امکان دستیابی به برنامه تولید 37.14 میلیون متر مکعب در روز میسر نبود، یک ایستگاه تقویت فشار گاز با چهار ردیف توربوکمپرسور که توربین‌های آن توانایی انتقال روزانه 9 میلیون متر مکعب گاز را با قدرت 10 مگاوات دارا هستند، در راستای استمرار تولید گاز و تامین فشار ورودی گاز پالایشگاه فجر جم ساخته شد.میدان گازی نار در فاصله 200 کیلومتری شیراز و 275 کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر واقع شده است. محدوده این میدان با حفاری اولین چاه اکتشافی در سال 1352 مشخص شد که دارای دو مخزن است. برداشت از این میدان از اسفند 1368 با سقف تولید روزانه 9.3 میلیون متر مکعب آغاز و تا بیش از 51 میلیون متر مکعب در روز افزایش داده شد. در حال حاضر برنامه تولیدی از این میدان 36.8 میلیون متر مکعب در روز است.


بازگشت به آخرين اخبار
  ابرها به آسمان تكيه ميكنند ،درختان به زمين و انسانها به مهرباني يكديكر  
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian