شنبه, 11 آذر,1391
مصرف گاز در ایران معادل کل اروپاست

مصرف گاز در ایران معادل کل اروپاست

جواد اوجی در یک نشست خبری درباره آخرین وضعیت تولید و عرضه گاز طبیعی در کشور گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید گاز ترش و شیرین ایران به بیش از ۶۵۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش یافته که این میزان گاز توسط ۱۳پالایشگاه فراورش و به استان های مختلف کشور توزیع می شود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه در حال حاضر وسعت شبکه انتقال گاز ایران به بیش از ۳۴ هزار کیلومتر افزایش یافته است، از راه اندازی ۶۹ تأسیسات تقویت فشار گاز خبر داد و افزود: همچنین تاکنون بیش از ۲۴۰ هزار کیلومتر شبکه توزیع گازرسانی شهری و روستایی در کشور در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

معاون وزیر نفت، تعداد کل مشترکان گاز ایران را ۱۹میلیون نفر عنوان کرد و افزود: هم اکنون ۶۷ میلیون نفر در کشور از نعمت گاز طبیعی بهره مند بوده، ضمن آنکه تاکنون ۵۰ هزار واحد صنعتی و ۱۰۵نیروگاه به شبکه گاز متصل شده اند.

این مقام مسئول با اشاره به بهره مندی ۹۵ درصد جمعیت خانوار شهری و ۵۵ درصد خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی بیان کرد: در سه سال گذشته گازرسانی به صنایع عمده کشور با افزایش قابل توجهی همراه بوده به طوری که از ابتدای سال جاری تاکنون به طور متوسط روزانه بیش از ۹۱ میلیون مترمکعب گاز به صنایع عمده تحویل داده شده است.
وی همچنین با اعلام اینکه در حال حاضر به طور متوسط روزانه ۱۹میلیون مترمکعب گاز به جایگاه های CNG تحویل داده می شود، تأکید کرد: همزمان با ورود فصل زمستان وکاهش دمای هوا در اکثر استان های کشور متوسط مصرف روزانه گاز ۷۵ تا ۸۰درصد افزایش می یابد.
وی از ثبت یک رکورد جدید در مصرف گاز طبیعی از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و یادآور شد: در روزهای اخیر متوسط مصرف گاز کل کشور به ۴۸۰ میلیون مترمکعب و مصرف گاز خانگی به حدود ۳۵۰میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.

اوجی با اعلام اینکه پیش بینی می شود تا زمستان امسال متوسط مصرف گاز کل کشور به ۶۰۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش یابد، گفت: اضافه شدن
۴/۱میلیون مشترک جدید و گازرسانی به ۱۱ هزار واحد صنعتی، ۶ نیروگاه جدید، افزایش تعداد جایگاه های CNG از مهمترین دلایل رشد مصرف گاز در سال جاری است.
معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه هم اکنون متوسط مصرف گاز در ایران چهار برابر متوسط جهانی و حدود ۱۸برابر کشور ژاپن است، تصریح کرد: همچنین هم اکنون سرانه مصرف گاز هر ایرانی ۱۰برابر مردم کشورهای اروپایی است.
این عضو هیئت مدیره شرکت گاز با تأکید بر اینکه در زمستان ها مصرف روزانه گاز ایران معادل کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، خواستار صرفه جویی مردم در مصرف این حامل انرژی شد و اظهار داشت: قرار دادن دمای رفاه منازل مسکونی و تجاری در محدوده ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد منجر به کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مصرف گاز کشور می شود.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه هم اکنون قیمت هر مترمکعب گاز در کشور حدود ۷۰ تومان محاسبه می شود، بیان کرد: این در حالی است که در شرایط فعلی با احتساب ارز غیرمرجع ایران هر متر مکعب گاز خود را به ترکیه با قیمت ۱۵۰۰تومان صادر می کند.
وی با یادآوری اینکه تعرفه محاسبه گاز زمستانی در سال ۹۱ تغییر نکرده و تا پایان سال جاری بهای گاز مشترکان افزایش نمی یابد، تصریح کرد: در حال حاضر کشور به چهار اقلیم آب وهوایی تقسیم بندی شده که در اقلیم یک به عنوان سردترین شرایط آب وهوایی اگر مشترکان ماهانه تا سقف ۳۰۰ مترمکعب گاز مصرف کنند، گاز بهای هر مترمکعب گاز مصرفی این دسته از مشترکان با قیمت ۳۰ تومان و چنانچه بیش از ۵۰۰ مترمکعب در ماه مصرف کنند، با قیمت ۷۰ تومان محاسبه می شود.
اوجی با اشاره به این موضوع که گاز بهای مشترکان خانگی به هیچ وجه به صورت تصاعدی محاسبه نمی شود، یادآور شد: گاز بهای مشترکان به صورت پلکانی و مطابق با اقلیم های آب و هوایی محاسبه می شود.

وی همچنین با بیان اینکه تا دو سال آینده ظرفیت تولید گاز ایران ۲ تا ۲/۵ برابر افزایش می یابد، از افزایش تولید گاز به ۲/۱ تا
۱/۴میلیارد متر مکعب تا سال ۹۳ خبر داد و افزود: همچنین میزان تزریق گاز به مخازن نفت از روزانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب فعلی به ۲۵۰ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.


بازگشت به آخرين اخبار
  هرگزنميتوان با آدمهاي كوچك ،كارهاي بزرگ انجام داد.سيدرون  
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian