شنبه, 11 آذر,1391
برگزاري دومين دوره آموزش غواصي حرفه‌اي صنعت نفت در جزيره لاوان

برگزاري دومين دوره آموزش غواصي حرفه‌اي صنعت نفت در جزيره لاوان

دومين دوره آموزش غواصي حرفه‌اي براي آموزش كاركنان جديدالاستخدام شركت نفت فلات قاره ايران توسط واحد تعميرات زيرآب اين شركت و در منطقه عملياتي لاوان درحال برگزاري است.


به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران، اين دوره از روزهاي پاياني شهريورماه آغاز شده و احتمالا تا اواخر دي‌ماه ادامه دارد.

بر اساس اين گزارش؛ در اين دوره آموزشي علاوه بر آموزش غواصي و غوص با سيستم‌هاي مختلف تنفسي تا عمق 50 متر، فيزيك و فيزيولوژي زيرآب، محاسبات تخصصي عمليات غواصي و كار با اتاق فشار، اجراي كارهاي عملي گوناگون از قبيل انجام جابجايي‌ها در زير آب، كار با ابزارآلات مختلف هيدروليكي و نيوماتيكي، جوشكاري و برشكاري زيرآب – واتر بلاستينگ – لوله‌كشي و جفت كردن اسپول و فلنج و شيرآلات سرچاهي زيردريايي و ساير موارد ضروري به كارآموزان آموزش داده مي‌شود.
در پايان دوره نفرات مهارت‌هاي لازم را كسب نموده و به عنوان غواص و تكنسين تعميرات زيرآب شناخته خواهند شد كه از نظر فني وجه تمايز اين افراد با يك غواص معمولي محسوب مي‌شود.
 اين گزارش تصريح مي كند: در سالهاي گذشته، شركت نفت فلات قاره ايران به منظور اجراي اين دوره‌هاي آموزشي اقدام به اعزام غواصان به خارج از كشور مي‌نمود كه  ولي از سال 1389 اين دوره‌هاي آموزشي براي اولين بار در كشور با استفاده از توان فني و علمي موجود و بدون هيچگونه هزينه‌اي، در منطقه لاوان بر اساس استانداردهاي بين المللي برگزار گرديده و اكنون دومين دوره آن در حال اجراست.
برنامه آموزشي اين دوره، از مراكز آموزشي معتبر و مورد تاييد IMCA در آفريقاي جنوبي و قبرس اقتباس شده است. از ويژگي‌هاي اين دوره مي‌توان به برگزاري آن در منطقه عملياتي و انجام تمرينات عملي در محيطي كاملا واقعي اشاره نمود كه تفاوت ارزشمندي نسبت به اجراي تمرين‌هاي شبيه‌سازي شده و بسيار ابتدايي رايج در خارج از كشور دارد.
اين گزارش حاكيست:مطالب تئوري ارائه شده در اين دوره آموزشي نيز از جديدترين كتابهاي غواصي حرفه‌اي موجود استخراج شده و پس از ترجمه به زبان فارسي در اختيار كارآموزان قرار داده شده است كه در مجموع 31 جزوه بالغ بر 470 صفحه را شامل مي‌شود. اين ويژگي به دليل برطرف شدن تفاوت زبان مادري و مشكلات انتقال مفاهيم، كيفيت دوره را به مراتب نسبت به اجراي آن در خارج از كشور افزايش داده است.
بر اساس برآورد صورت گرفته غواصاني كه موفق به اخذ گواهينامه اين دوره شده‌اند به دليل تجربه كليه تمرينات به صورت واقعي در ميادين نفتي و همچنين درك كامل مطالب تئوري در كلاس، در مقايسه با غواصان خارجي كه از مراكز آموزشي در خارج به بازار كار وارد مي‌شوند، از قابليت‌ها و تجارب به مراتب ارزنده‌تري برخوردار هستند.
گفتني است، گواهينامه‌هاي صادره در پايان دوره رسماً و به صورت كتبي از سوي مركز آموزشهاي غواصي در دوربان آفريقاي جنوبي مورد پذيرش قرار گرفته است و نفرات مي‌توانند پس از احراز شرايط لازم جهت شركت در دوره‌هاي پيشرفته گاز مخلوط به اين مركز اعزام شوند.


بازگشت به آخرين اخبار
  زندگي شماوقتي شيرين ميشودكه پندارتان،كردارتان وگفتارتان نيك باشد.زرتشت
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian