یکشنبه, 12 آذر,1391
هزینه سیال حفاری در چاه های نفت و گاز 50 درصد کاهش می یابد

هزینه سیال حفاری در چاه های نفت و گاز 50 درصد کاهش می یابد

رئیس گروه پژوهشی کاربرد پلیمرها در صنایع نفت از تولید سیال‌های پلیمری برای جایگزینی سیال‌های روغنی در صنعت حفاری خبر داد و گفت: با جایگزینی سیال پلیمری نزدیک به 50 درصد هزینه‌های سیال حفاری کاهش می‌یابد.

علیرضا خوش‌نیت در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: سیال‌های روغنی پایه گازوئیلی هستند، از این‌رو برای تامین گازوئیل هزینه‌ بالایی پرداخت می‌شود.

وی با بیان این که در بررسی‌های اخیر هزینه حفاری 800 تا 900 متر از یک لایه شیلی با استفاده از سیال روغنی حدود 400 میلیون تومان برآورد شده است، گفت: البته در شرایط فعلی این رقم تا حد زیادی افزایش یافته است به این ترتیب جایگزینی آن با سیال پلیمری می‌تواند صرفه‌جویی بسیاری به همراه داشته باشد.

خوش‌نیت، سازگاری بالا با محیط زیست و کاهش زمان انتظار در عملیات حفاری را از دیگر مزیت‌های جایگزینی سیال پلیمری با سیال روغنی اعلام کرد و افزود: بزرگترین مزیت این سیال، تولید آن با شرایط بومی و خاص مخازن نفتی کشور است.

رئیس گروه پژوهشی کاربرد پلیمرها در صنایع نفت از بومی‌سازی تعدادی از سیال‌های پلیمری مورد نیاز در صنعت حفاری خبر داد و تاکید کرد که این مهم با هدف بهینه‌سازی شرایط حفاری به ویژه حفاری در عمق زیاد انجام شده است.

وی همچنین به برنامه پژوهشکده علوم و فناوری پلیمر پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه ارتقا دانش‌فنی این دسته از سیالات اشاره کرد و افزود: برنامه‌ریزی شده تا با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه‌بر توسعه دانش فنی سیالات پلیمری، کار تجاری‌سازی آن‌ها هم انجام شود.

سیال یا گل حفاری ترکیبی است از مواد شیمیایی معدنی و آلی که به شکل مایع ساخته می‌شود. از ابتدای شکل‌گیری این صنعت وظیفه انتقال کنده ‏های حفاری از ته چاه به سطح زمین را داشته است ولی با توسعه سیستم حفاری دورانی، وظایفی چون خنک کردن مته و لوله‏ های حفاری، روان کردن مته و لوله‏ های حفاری، اندود کردن دیواره چاه و جلوگیری از ریزش آن، کنترل فشارهای زیر زمینی، معلق نگه داشتن کنده‏ ها و مواد وزن افزا به هنگام قطع جریان گل حفاری، ترخیص شن و کنده ‏های حفاری بر روی الک‌های لرزان و سایر تجهیزات جداکننده، تحمل قسمتی از وزن لوله ‏های حفاری و لوله ‏های جداری، به حداقل رساندن ضایعات و آسیب‏ ها به سازندهای مجاور چاه و انتقال توان هیدرولیکی پمپ‏ های گل به مته و به حرکت در آوردن تیغه‏ های متحرک مته نیز برعهده آن گذاشته شده است.

به طور کلی سیال یا گل حفاری را به دو دسته کلی پایه آبی و پایه روغنی تقسیم می‌کنند که متناسب با نوع رفتار و شرایط خاص مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در سازندهای رسی به دلیل حساسیتی که این سازندها به آب دارند نمی‌توان از سیال پایه آبی استفاده کرد چرا که برخورد آب با این سازندها موجب بروز رفتارهای خاص در چاه و مسدود شدن آن می‌‌شود.
 


بازگشت به آخرين اخبار
  اراده، یکی از عوامل عمده ایمان است. پاسکال   
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian