دوشنبه, 13 آذر,1391
بالاترين نرخ بازگشت سرمايه به حوزه نفت تعلق دارد

بالاترين نرخ بازگشت سرمايه به حوزه نفت تعلق دارد

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: در بين بخش هاي اقتصادي كشور، بالاترين نرخ بازگشت سرمايه به بخش نفت تعلق دارد.

 

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران، بهروز عليشيري؛ معاون وزير اقتصاد و رييس سازمان سرمايه گذاري و كمك هاي اقتصادي و فني ايران با حضور در كنفرانس "سرمايه گذاري در صنايع تكميلي پتروشيمي"، اظهار داشت: نرخ بازگشت سرمايه در بخش نفت و به ويژه پتروشيمي در مقايسه با ساير بخش ها در كشور بالاست ولي اين بخش به خوبي براي سرمايه گذاران خارجي معرفي نشده است.
وي افزود: در دنيا دو گروه از شركت هاي پتروشيمي داراي مزيت رقابتي بالايي هستند كه گروه اول شركت هايي هستند كه در محل وجود منابع انرژي و گاز ارزان و در دسترس فعاليت مي كنند (مانند شركت هاي پتروشيمي فعال در كشورمان) و گروه دوم شركت هاي بزرگ بين المللي كه متكي به فناوري هاي پيشرفته، شبكه بازاريابي و فروش گسترده هستند.
عليشيري با اشاره به روند پيچيده تصميم گيري سرمايه گذاران خارجي در انتخاب محل براي سرمايه گذاري خارجي، كشورهاي خاورميانه و حوزه خليج فارس را از جمله اولويت هاي جذب سرمايه گذاري هاي خارجي در صنايع تكميلي و پايين دستي پتروشيمي دانست و افزود: با همه مزيت هاي گفته شده براي سرمايه گذاري در بخش پتروشيمي، سهم پنج درصدي طرح هاي پتروشيمي از كل طرح هاي سرمايه گذاري خارجي در بخش هاي مختلف اقتصادي بايد افزايش يابد. 
وي با بيان اين سئوال كه مسير درست بخش خصوصي جهت توسعه اقتصادي كشور چيست؟ پاسخ داد: ايجاد زمينه و فراهم كردن زيرساخت هاي قانوني، مقرراتي و عملياتي لازم براي بكارگيري روش ها و ابزارهاي متنوع و نوين تامين مالي از جمله روش هاي مشاركت عمومي-خصوصي و بهره گيري از ابزار اوراق قرضه اسلامي يكي از اين راه هاست.
معاون وزير اقتصاد تصريح كرد: در برخي از كشورها در مدت زمان دو ماه، بيش از 200 اصلاحات در خصوص بهبود فضاي كسب و كار صورت گرفته است چراكه اصلاح، تهيه و تدوين مقررات مربوط به صدور مجوزهاي سرمايه گذاري و كسب و كار با رويكرد حذف مجوزهاي غيرضروري و شفاف سازي گردش كار و دستور العمل هاي مرتبط با انجام فعاليت هاي اقتصادي دركشور و فضاي با ثبات اقتصادي- سياسي از ديگر راهكارهاي توسعه اقتصادي كشور براي جذب سرمايه گذاري خارجي است.
عليشيري در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به مراحل اجرايي فازهاي سه گانه فرآيند جذب سرمايه گذاران خارجي كه شامل فرصت يابي، بازاريابي و مذاكرات است، پيشنهاد داد: بخش خصوصي با حمايت هاي فني و تخصصي سازمان سرمايه گذاري و تشكيل تيم هاي حقوقي، مالي و بازاريابي بين المللي بتوانند در جذب سرمايه گذاري خارجي براي كشور گام هاي اجرايي بردارند.
اين مقام مسئول، مزاياي قانون تشويق و حمايت از سرمايه گذاري خارجي را برخورداري سرمايه گذاران خارجي از حقوق، حمايت ها و تسهيلات يكسان با سرمايه گذاري داخلي، امكان سرمايه گذاري خارجي به صورت صد در صد در طرح هاي سرمايه گذاري و ارائه تسهيلات پروانه اقامت سه ساله در ايران براي سرمايه گذاران خارجي، مديران، كارشناسان و بستگان درجه يك آنها و امكان تمديد آن دانست و تصريح كرد : مراكز خدمات سرمايه گذاري در سراسر استان ها در مراحل قبل، حين و بعد از پروژه سرمايه گذاري، همراه سرمايه گذاران خارجي خواهند بود و ستاد سرمايه گذاري ملي و استاني نيز به شكايت سرمايه گذاران خارجي رسيدگي مي كند. 
رييس كل سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي وفني ايران در پايان از صاحبان پروژه هاي سرمايه گذاري در كشور خواست تا خلاصه اي از پروژه سرمايه گذاري خود را به زبان انگليسي در سايت تخصصي فرصت هاي سرمايه گذاري ايران به نشاني www.iio.ir جهت بازاريابي و معرفي اين پروژه ها به سرمايه گذاران خارجي قرار دهند.


بازگشت به آخرين اخبار
   امام حسن عسکری علیه السلام: وصول به خداوند عزوجل سفری است که جز با عبادت در شب حاصل نگردد.  
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian