دوشنبه, 13 آذر,1391
رستم قاسمی : ۳۰ درصد وابستگی اقتصاد به نفت کاهش یافته است

رستم قاسمی : ۳۰ درصد وابستگی اقتصاد به نفت کاهش یافته است

وزیر نفت با اشاره به این‌که باید تا پایان برنامه پنجم 5.2 میلیون بشکه ظرفیت تولید نفت داشته باشیم، گفت: تا پایان برنامه باید بالغ بر یک میلیارد مترمکعب نیز گاز تولید شود؛ با این وجود امروز حدود 4 میلیون بشکه نفت و 600 میلیون مترمکعب گاز روزانه تولید می‌شود


به گزارش نفتی ها به نقل از ایسنا، رستم قاسمی در اولین همایش ملی ثروت ملی و توسعه پایدار با اشاره به این‌که در برنامه‌ی پنجم توسعه برای کشف و استخراج منابع نفت برنامه‌ریزی شده و باید تا پایان برنامه ۵٫۲ میلیون بشکه نفت تولید و ۵٫۶ ظرفیت تولید نفت داشته باشیم، گفت: بالغ بر یک میلیارد مترمکعب نیز تا پایان برنامه‌ی پنجم باید گاز تولید شود.

صندوق توسعه در پتروشیمی سرمایه‌گذاری کند
وی با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی توسط صندوق توسعه ملی، بر مزیت‌های این بخش تاکید کرد و یاد‌آور شد: بازگشت سرمایه در صنعت نفت و پتروشیمی در زمانی کوتاه و به صورت چشم‌گیر خواهد بود.

قاسمی هم‌چنین از لزوم ایجاد ظرفیت ۱۱۰ میلیون تنی در بخش پتروشیمی و ۵٫۶ ظرفیت تولید نفت تاکید کرد.

قاسمی با بیان این‌که ایجاد صندوق توسعه ملی گامی است که دیر برداشته شده اما مفید است، گفت: با وجود صندوق توسعه‌ی ملی سال دیگر بیش از ۳۰ درصد وابستگی اقتصاد به نفت کاهش یافته و پول نفت صرف هزینه‌های دیگر غیرهزینه‌های جاری می‌شود.

وی هم چنین با اشاره به این‌که با توجه به رشد مصرف در سال ۲۰۲۰ نیاز به تولید روزانه ۱۱۱ میلیون بشکه نفت خواهد بود، گفت: امروزه ۸۷ میلیون بشکه نفت تولید می‌شود که ۸۰ میلیون آن مربوط به نفت و ۷ میلیون آن مربوط به میعانات و غیره است.

قاسمی با اشاره به این‌که برای رسیدن به تولید ۱۱۱ میلیون بشکه معادل نفت نیاز سرمایه‌گذاری زیاد است چرا که به نظر نمی‌رسد بعد از این میعانات بزرگ کشف و توسعه داده شوند.

وزیر نفت با اشاره به این‌که بخش عمده‌ای از سبد انرژی، محصولات هیدروکربنی هستند، گفت: با وجود وضع مالیات‌های ناجوانمردانه در برخی از کشور‌ها در حوزه‌ی نفت هنوز انرژی هیدروکربنی ارزان‌ترین انرژی است.

ایران نخستین دارنده منابع هیدروکربنی در جهان
قاسمی با اشاره به این‌که ۱۲ درصد نفت دنیا و ۱۷ درصد ذخائر گازی جهان در ایران است، گفت: این موضوع کشور ما را به رتبه‌ی اول دارنده منابع هیدروکربنی تبدیل کرده و هنوز امید‌هایی برای کشف میادین نفت و گاز وجود دارد.

۲۷ میدان مشترک و تلاش ایران برای بهره‌وری بیشتر
وزیر نفت با تاکید بر این‌که باید بالغ بر ۳۰۰ میلیارد دلار در برنامه‌ی پنجم سرمایه‌گذاری در حوزه نفت صورت بگیرد، اظهار کرد: اولویت در تحقق هدف صنایع بالادست است؛ در حال حاضر ۲۷ میدان مشترک داریم. بنابراین اولویت امروز توجه جدی به توسعه و تولید میادین مشترک است.

او با اشاره به این‌که سرمایه‌ پروژه‌های نفت زودبازده و چشم‌گیر است، اظهار کرد: در توسعه‌ی پتروشیمی دیده شده تا پایان برنامه‌ی پنجم ۱۱۰ میلیون تن ظرفیت نصب شده داشته باشیم، اما در حال حاضر میزان ظرفیت نصب شده ۵۰ میلیون تن است.

وی با اشاره به پیشرفت پروژه‌ها از ۱۰ تا ۹۵ درصد اظهار کرد: صنعت پتروشیمی در کشور ما یک مزیت جدی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و سرمایه‌گذاری در پتروشیمی از هر صنعتی مزیت بیشتری دارد، چرا که به زودی همه محصولات پتروشیمی جایگزین چوب و سنگ و محصولات حمل‌ونقل هوایی و زمینی می‌شود.

وزیر نفت ادامه داد: این موضوع مزیتی برای کشور ما است و باید در بالا‌دست تا پایین‌دست پتروشیمی سرمایه‌گذاری شود.

وی با اشاره به این‌که برخی از کشور‌ها مانند سنگاپور با وجود نداشتن میادین پتروشیمی محصولاتشان رتبه‌ی بالایی دارند، گفت: منابع سنگاپور یک سوم قشم است، اما ۳۰ میلیون تن محصولات خام وارد و تبدیل به صنایع پایین‌دست می‌کند.

وی با اشاره به این‌که صندوق توسعه ملی برای بخش خصوصی می‌تواند مزیتی باشد که با استفاده از آن در بخش صنعت گاز و نفت و پتروشیمی وارد عرصه شوند، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در نفت و پتروشیمی می‌تواند متفاوت با دیگر کشورها باشد.

وزیر نفت ادامه داد: باوجود جایگزینی سوبسید‌ها در دنیا مصرف انرژی نشانگر این است که بخش عمده‌ای از سبد انرژی سبد هیدروکربنی است و نیازمند سرمایه‌گذاری جدی در دنیا است.

تقاضای قاسمی از فرزین
وزیر نفت در بخش پایانی سخنان خود با تقاضا از فرزین برای کمک صندوق توسعه ملی به پروژه‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی گفت: یاری صندوق توسعه ملی به سرمایه‌گذاری هم تاثیر جدی برای صندوق و هم مزیت سود‌آوری برای بخش خصوصی دارد.

وی ادامه داد: از سرمایه‌گذاران و توانمندان می‌خواهیم که برای رسیدن برداشت مناسب از مزیت خدادای با استفاده از صندوق توسعه ملی کارهای بیشتری انجام دهند.

فعالیت ۴۰۰ واحد پایین‌دست پتروشیمی
وزیر نفت با اشاره به فعالیت ۴۰۰ واحد پایین دست پتروشیمی در برنامه‌ی پیش‌رو گفت: با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی می‌توان از هر آنچه که امکان‌پذیر است از مزیت پتروشیمی استفاده شود.

وی افزود: شهرک‌های صنایع تکمیلی پتروشیمی می‌توانند در کنار صنایع بالا‌دست پتروشیمی مثل عسلویه احداث شوند و کمک صندوق در این بخش جذابیت ایجاد می‌کند.

قاسمی در پایان گفت: تقاضا دارم که توجه سرمایه‌گذاری و امکان ایجاد کارخانه‌هایی که از مزیت صنعت نفت و گاز استفاده کنند، در برنامه‌ قرار گیرد.


بازگشت به آخرين اخبار
  هرگزتسليم نشو؛هر روزمعجزه تازه اي روي ميدهد.جكسون براون  
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian