یکشنبه, 07 دی,1393
آخرین ردیف شیرین سازی فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی راه اندازی شد

آخرین ردیف شیرین سازی فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی راه اندازی شد

گاز پارس جنوبی در راه تامین سوخت زمستانی

مجری فاز ١٥ و ١٦ میدان گازی پارس جنوبی از راه اندازی چهارمین ردیف شیرین سازی پالایشگاه این فاز خبر داد.

رضا فروزش با اشاره به راه اندازی چهارمین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی گفت: تلاش می شود تولید گاز در این ردیف شیرین سازی به روزانه ١٠ میلیون متر مکعب برسد.

وی با بیان این که هم اکنون تولید گاز شیرین در پالایشگاه فاز ١٥ و ١٦ میدان پارس جنوبی از مرز روزانه ٢٩ میلیون متر مکعب گذشته است، گفت: بخشی از گاز ترش این پالایشگاه از فازهای ٦ تا ٨ و بخشی دیگر از سکوی فاز ١٦ پارس جنوبی تامین می شود.

مجری فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی از آغاز تولید گاز در سکوی ١٥ این میدان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: هم اکنون مقدمه های لازم برای دریافت گاز ترش بیشتر از دریا در حال انجام است؛ اما با توجه به کاهش دمای هوا و افزایش مصرف گاز در کشور هم اکنون باید افزایش ظرفیت شیرین سازی با اطمینان خاطر بیشتری انجام شود.

 به تازگی فعالیتهای اولیه پیش راه اندازی واحد چهارم پالایشگاه فازهای ١٥ و ١٦ میدان گازی پارس جنوبی، مشتمل بر، سه واحد فرآورشی گاز ترش آغاز شده است.

هدف‌ از توسعه‌ فازهای ١٥و ١٦ تولید روزانه‌ ٥٦,٦ میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌، ٧٥ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌،٤٠٠ تن‌ گوگرد و تولید سالیانه‌ ١,٠٥ میلیون‌ تن‌ گاز مایع‌ "LPG" (پروپان و بوتان) و یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ برای تامین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ است.

تاسیسات‌ دریایی‌ و ساحلی‌ این‌ فازها شامل، دو سکوی‌ حفاری‌ (هرکدام شامل‌ ١١ حلقه‌ چاه‌)، دو رشته‌ خط‌ لوله‌ ٣٢ اینچ‌ دریایی‌ انتقال‌ گاز به‌ طول‌ تقریبی ١١٥ ‌کیلومتر، دو خط‌ لوله‌ ٤,٥ اینچی‌ انتقال‌ محلول‌ گلایکول‌ به‌ طول‌ تقریبی‌ ١١٥ کیلومتر، واحدهای‌ شیرین‌سازی‌ گاز و سرویسهای‌ وابسته‌ است.

هم‌اکنون ٧٢ درصد گاز مصرفی کشور معادل روزانه ٣٠٠ میلیون مترمکعب گاز از میدان گازی پارس جنوبی تولید می‌شود.

 


بازگشت به آخرين اخبار

 

 

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian