ﺳﻪشنبه, 26 اسفند,1393
روحاني: افتتاح فاز12 نماد اقتصاد مقاومتي و اثبات ملي شدن صنعت نفت

روحاني: افتتاح فاز12 نماد اقتصاد مقاومتي و اثبات ملي شدن صنعت نفت

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس، رئیس جمهور؛ در آیین گشایش رسمی فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی گفت: خوشحالم به عرض برسانم که به مدد الهی، حمایت مردم و حمایت مقام معظم رهبری، دولت وعده هایی که به مردم اعلام کرده بود، محقق شده و تاکنون در پیشگاه مردم شرمنده نیست و می تواند بگوید که به آن وعده ها عمل کرده است.


وی افزود: سال گذشته اعلام شد تورم کشور از ٣٤,٧ در پایان اسفند ٩٢، به ٢٥ درصد در اسفند ٩٣ کاهش می یابد، در همین حال از این میزان نیز فراتر رفتیم و خدا را شکر در اسفند ٩٣ توانستیم ٢٠ واحد تورم را کاهش و از ٣٤.٧ درصد به زیر ١٦ درصد برسیم، بر این اساس توانستیم تورم را مهار کنیم.


رئیس جمهوری گفت: بسیاری از استادان دانشگاه و برخی از نمایندگان اقتصادی اعلام کردند که شما همت را بر تورم گذاشته اید، با این اوصاف از رکود خارج نخواهید شد، اما با اعلام بانک مرکزی، از تورم عبور پیدا کرده ایم.
وی ادامه داد: در حالی که در سال های گذشته کشور رشد اقتصادی منفی را تجربه کرد، اما در سال جاری کشور به رشد اقتصادی مثبت رسید.


رئیس جمهوری گفت: براساس اعلام بانک مرکزی در ٩ ماه نخست امسال، رشد اقتصادی ٣,٦ و پیش بینی می شود تا پایان سال ٩٣ ، رشد اقتصادی به حدود ٣ درصد برسد.


وی با بیان این که در تمام بخش ها دارای رشد مثبت اقتصادی هستیم، گفت: باید به رونق اقتصادی برسیم.


رئیس جمهوری با اعلام اینکه به دیگران امید نبسته ایم و با گروه ١+٥ با قدرت مذاکره می کنیم، گفت: بدون تردید دیر یا زود در این مذاکرات به نتیجه می رسیم.


روحانی افزود: یکی از وعده هایی که سال گذشته در پارس جنوبی داده ام، افزایش ظرفیت تولید گاز به میزان ١٠٠ میلیون متر مکعب بود، این موضوع در حالی مطرح شد که برخی معتقد بودند چنین چیزی امکان پذیر نیست؛ در همین حال اینجانب با توجه به آشنایی با وزیر نفت، تحقق این مهم را میسر می دانستم.


وی ادامه داد: آشنایی ما با وزیر نفت در میدان جنگ بود، بر این اساس به قولی که داده شده، عمل خواهد شد.


رئیس جمهوری، تصریح کرد: امروز تولید ما از ١٠٠ میلیون متر مکعب فراتر رفته و این نشان دهنده این است که کار بزرگی در « شرایط تحریم ظالمانه» انجام شده است و هنوز این تحریم ادامه دارد؛ ولی ما در برابر قدرتهای ظالمانه سرفرود نیاورده ایم.
روحانی گفت: این جمله را به سران کشورهای ١+٥ اعلام کرده ام که تحریم شما خلاف قانون، خلاف حقوق بشر و کار شما از لحاظ تاریخی، برایتان شرمندگی دارد.


وی ادامه داد: در یک سال گذشته کارگزاران این ملت به کمک مردم در زمینه کشاورزی، صنعت، صنعت نفت و گاز، بنادر، راه آهن و فعالیت های شرکت های دانش بنیان، موفقیت های مطلوبی کسب کرده اند.


روحانی ادامه داد: بسیار خوشحالم که افتتاح فاز ١٢ به این معنا است که اگر می گویم تحریم مانع رشد و حرکت نيست، شاهد ما فاز ١٢ است.
رئیس جمهوری تصریح کرد: فاز ١٢ نشان می دهد که تحریم ها، فشارها و اقدامات غیر قانونی نمی تواند این ملت را به عقب برگرداند.
روحانی نخستین اولویت کشور در صنعت نفت را توسعه میدان های مشترک نفت و گاز اعلام کرد و افزود: این موضوع را در اولین دیدارم با زنگنه، وزیر نفت مطرح کردم.


وی با بیان این که شرایط ما، شرایط عادی نیست، گفت: امید ما را کسی نمی تواند ناامید کند.


رئیس جمهوری درباره حضور در پارس جنوبی گفت: با افتخار به این منطقه آمده ام.


وی با اعلام این که کار بزرگی در ١٨ ماه گذشته در دولت انجام گرفت، افزود: این دولت زحمات دولت های قبلی را تکمیل کرد.
رئیس جمهوری تصریح کرد: شاید در اوایل دولت یازدهم، اعلام بهره برداری از فاز ١٢ در بهمن و اسفند کار سختی بود، اما با اراده این کار انجام شد.
روحانی ادامه داد: امیدواریم سال آینده شاهد افتتاح فازهای جدید از جمله ١٥ و ١٦ و ١٧ باشیم و با تلاش و پیگیری، طی سه سال آینده همه فازهای پارس جنوبی تکمیل شود.


وی یادآور شد: به قول آقای جوادی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، پارس جنوبی باید به نقطه ای برسد که معادل ٥,٨ میلیون بشکه نفت، گاز تولید کند که کار بزرگی است و به حول و قوه الهی این کار ادامه خواهد یافت.


رئیس جمهوری از مهندس زنگنه، وزیر نفت، آقایان جوادی، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، شمس، مدیر عامل شرکت پتروپارس، منوچهری، مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و همه شرکتهایی که در این زمینه فعالیت کردند، قدردانی کرد.


وی با تاکید بر مسائل زیست محیطی در اجرای پروژه های صنعتی کشور، گفت: معمولا زمانی که این فازها افتتاح می شود، برای مردمی که کنار این فازها هستند و برای محیط زیست که کار سختی است، باید تلاش زیادی شود.


وی ادامه داد: این خواست دولت است و با کمک وزارت نفت قدم های زیادی برداشته شده است.


روحانی گفت: امسال باتوجه به افزایش تولید گاز، نیروگاه ها از گاز بیشتری استفاده کردند و این به آن معناست که هوای پاکتری داشتیم.
به گفته وی، تلاشی که برای کیفیت بنزین و گازوییل می شود نیز برای محیط زیست است و نباید محیط زندگی ما آلوده باشد.


رئیس جمهوری افزود: توسعه توسط خود توسعه نابود می شود و ما باید توسعه پایدار را با محیط زیست و فرهنگسازی همراه کنیم.
وی تاکید کرد: در اینجا باید همه همت و تلاش خود را بکار بگیریم و قدم به قدم با توسعه فازها به محیط زیست نیز توجه بیشتری کنیم.
به گفته وی، در هرکجا که توسعه می دهیم نیروی محلی در شرایط مساوی، برتری دارد.


روحانی افزود: امروز دانشگاه ها فعال هستند و باید برای زمانی که فارغ التحصیل می شوند برنامه ریزی کنیم.


وی گفت: تشکر و سپاسگزاری می کنیم از وزارت نفت که به ما عیدی داد و به ملت ایران نیز همینطور و نسیم بهاری از فاز ١٢ وزیدن گرفت و در بخش های دیگری نیز فعال است.
 

 


بازگشت به آخرين اخبار

 

 

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian