ﺳﻪشنبه, 18 فروردین,1394
راه اندازي واحدهاي تكميلي پالايشگاه فازهاي 15 و 16

راه اندازي واحدهاي تكميلي پالايشگاه فازهاي 15 و 16

مجري طرح توسعه فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي از راه اندازي واحدهاي فراورش پروپان و بوتان (LPG) و اولين واحد دانه بندي گوگرد اين فاز تا يك ماه آينده خبر داد .


به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس، مهندس رضا فروزش با اشاره به پيشرفت هاي جديد در ساخت و راه اندازي رديف هاي فراورش گاز و مشتقات گازي در فازهاي 15 و 16 گفت: با راه اندازي واحدهاي پروپان و بوتان سالانه يك ميليون تن از اين محصول پالايشگاهي به توليدات كشور افزوده خواهد شد .


وي همچنين عنوان كرد كه با مجموعه تلاشهاي صورت گرفته در تامين نياز صنايع پتروشيمي و مجتمع هاي توليدي مستقر در منطقه عسلويه، توليد از واحدهاي " اتان " اين پالايشگاه نيز تا كمتر از دو ماه آينده انجام خواهد شد به گونه اي كه انتظار مي رود اين پروژه بتواند سهم عمده اي در تامين تقاضاي واحدهاي توليدي در زنجيره ارزش افزايي از گاز از طريق توليد محصولات راهبردي پتروشيمي ايفا نمايد .


براساس اين گزارش، توليد گوگرد در طراحي فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي به ميزان 400 تن در روز پيش بيني شده است كه طي يك ماه آينده با تكميل فعاليتهاي اجرايي و راه اندازي چرخه عمليات نهايي پيش راه اندازي، اولين واحد بازيابي و دانه بندي گوگرد (SRU ) نيز در مدار سرويس قرار خواهد گرفت؛ اين نخستين آماده سازي واحدهاي جنبي فرايندي در زنجيره توليدات با ارزش پالايشگاهي در سال جديد محسوب مي شود كه مطابق برنامه ساير واحدهاي گوگردسازي نيز طي نيمه نخست امسال در مدار توليد قرار خواهد گرفت .


رضا فروزش همچنين از بارگيري سومين محموله توليدات ميعانات گازي اين فاز به ميزان 500 هزار بشكه خبر داد و افزود: اين محموله توسط يك كشتي ژاپني در حال بارگيري است كه جهت صادرات به بازارهاي شرق آسيا در نظر گرفته شده است .


تاكنون از محل توليدات دريايي فازهاي 15 و 16 ،‌ حجمي فراتر از 2 ميليون بشكه ميعانات گازي CONDENSATE)) توليد شده كه از نظر ارزش اقتصادي در بازارهاي جهاني از شرايطي فراتر از گاز صادراتي برخوردار است .

 


بازگشت به آخرين اخبار

 

 

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian