شنبه, 22 فروردین,1394
رکورد تولید و تزریق گاز در فاز ١٢ پارس جنوبی شکسته شد

 رکورد تولید و تزریق گاز در فاز ١٢ پارس جنوبی شکسته شد

با تزریق ٨٠ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری، رکورد تولید و تزریق گاز در فاز ١٢ پارس جنوبی در آغاز سال ٩٤ شکسته شد.


رسول فلاح نژاد، مجری فاز ١٢ میدان مشترک پارس جنوبی در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در اول فروردین ماه امسال درباره فاز ١٢ پارس جنوبی، گفت: همزمان با پیام امیدبخش مقام معظم رهبری، رکورد تولید و تزریق گاز در این فاز شکسته شد.


وی افزود: براین اساس بیشترین میزان تولید و تزریق گاز شیرین درفاز ١٢ پارس جنوبی ٢٩ اسفندماه سال ٩٣ مصادف با سالروز ملی شدن صنعت نفت به میزان ٨٠ میلیون مترمکعب در روز رسید که همزمان با پیام تمجید امیدبخش و دلگرم‌کننده مقام معظم رهبری در آغاز سال ١٣٩٤ ثبت شد.


فلاح‌نژاد ادامه داد: هم اکنون سه سکوی دریایی فاز ١٢ با ٢٩ حلقه چاه در مدار تولید است که بیش از ٥٠ میلیون مترمکعب در روز گاز برداشت می‌کند.


به گفته وی، بزودی با تکمیل پنج حلقه چاه دیگر، برداشت از مخزن فاز ١٢ از مرز ٦٠ میلیون مترمکعب در روز عبور می کند؛ ضمن این‌که ظرفیت پالایش تاسیسات خشکی در ٦ ردیف عملیاتی تعریف شده که هرکدام از آنها قادر به شیرین سازی گاز به میزان ١٤ میلیون مترمکعب در روز است.


مجری فاز ١٢ پارس جنوبی ادامه داد: تاکنون ١٢ محموله میعانات گازی به میزان ١٣ میلیون بشکه از فاز ١٢ بارگیری و صادر شده است.


مقام معظم رهبری در اول فروردین ماه امسال، پیشرفتهای علمی در دوران تحریم را از فرصتهای بزرگ کشور دانستند و گفتند: "پیشرفتهای علمی مختلف در سالهای اخیر از جمله راه‌اندازی طرحهای بزرگ و پیچیده صنعتی همچون فاز ١٢ پارس جنوبی و رونمایی از تجهیزات جدید و تعجب برانگیز برای دشمنان در رزمایشهای نیروهای مسلح، همه در دورانی روی داده است که بدخواهان به گمان خود، ایران را تحت تحریمهای فلج کننده قرار داده‌اند."


فلاح‌نژاد با بیان این‌که سخنان مقام معظم رهبری درباره افتتاح فاز ١٢ پارس جنوبی حاکی از اهمیت این صنعت برای کشور و رشد اقتصادی است، تصریح کرد: باوجود همکاری نکردن شرکتهای مشاور، صاحبان دانش فنی، پیمانکاران و نیز سازندگان تجهیزات و ارائه دهندگان خدمات بخشهای مختلف بویژه در بخش پیچیده حفاری و فراساحل، اجرای فاز ١٢ به پیش رفت.
وی افزود: به این ترتیب همه موانع و محدودیتها را مرتفع کرده و موفق به راه‌اندازی کامل وبهره‌برداری از طرح و تاسیسات مربوطه شده است.


فلاح‌نژاد با اشاره به زمان کوتاه راه‌اندازی و تکمیل فاز ١٢، تصریح کرد: همه تاسیسات این طرح منبطق بر طراحی و کیفیت پیش‌بینی شده طی مدت کمتر از یک سال به طور کامل ایمن و مطابق با ضوابط و استانداردهای ایمنی و زیست محیطی بوده که در نوع خود بی‌نظیر است.


مجری فاز ١٢ پارس جنوبی ادامه داد: در مقام مقایسه با دیگر طرحهای پارس جنوبی و دیگر طرحهای عظیم ملی باید ذکر کرد که پیچیدگی و دانش فنی تاسیسات این فاز به دلیل استفاده از آخرین فناوری روز دنیا بسیار بالاتر بوده به نحوی که مشخصات کمی و کیفی محصولهای مختلف آن به طور عمده فراتر از استانداردهای جاری است.
 

 


بازگشت به آخرين اخبار

 

 

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian