یکشنبه, 29 آذر,1394
روزانه حدود ٢٠ میلیون دلار به درآمد ارزی کشور اضافه می شود

روزانه حدود ٢٠ میلیون دلار به درآمد ارزی کشور اضافه می شود

راه‌اندازی فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی درحالی روزانه حدود ٢٠ میلیون دلار به درآمد ارزی کشور اضافه می‌کند که سهم بخش ایرانی در ساخت پالایشگاههای این فازها ٥٢ درصد است.

فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی از جمله فازهای اولویت نخست دولت یازدهم برای بهره‌برداری هستند که بزودی شاهد افتتاح آنها خواهیم بود.

طرح فازهای ١٥ و ١٦ به عنوان اولین پروژه پارس جنوبی است که افزون بر مهندسی آن که در بخشهای مختلف به وسیله شرکتهای ایرانی انجام شده، به عنوان طراحی مبنا برای سایر پروژههای پالایشگاهی جدید و در حال اجرای پارس جنوبی در نظر گرفته شده و در بخشهای ساخت، نصب و راه‌اندازی به طور کامل از سوی مدیریتهای اجرایی ایرانی انجام شده است.

سهم بخش ایرانی در بخش سکوها و جکتهای دریایی ٥٤ درصد، بخش خشکی ( پالایشگاه) ٥٢ درصد، خطوط لوله دریا ٢٧,٥ درصد و حفاری چاههای دریا ٤٩.٨٠ درصد است.

حجم کلی سرمایه‌گذاری برای اجرای فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی ٦ میلیارد دلار اعلام شده است که از این میزان در حدود سه میلیارد دلار برای ساخت پالایشگاه و تاسیسات خشکی، دو میلیارد دلار در بخشهای دریا و یک میلیارد دلار صرف انجام حفاری چاهها شده است.

چشم‌انداز اقتصادی و اجتماعی راه‌اندازی کامل این پرژه حاکی از ایجاد دو هزار شغل به طور مستقیم در زمان بهره‌برداری پالایشگاه است؛ ضمن این‌که میزان ارزآوری از محل تولید کامل پالایشگاه روزانه حدود ٢٠ میلیون دلار است.

به گزارش شانا، طرح توسعه فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی با هدف استخراج روزانه ٥٦ میلیون مترمکعب گاز غنی از مخزن انجام شد که قرار است روزانه ٥٠ میلیون مترمکعب گاز شیرین (متان)، ٧٧ هزار بشکه میعانات گاز، ٤٠٠ تن گوگرد و سالانه ١ میلیون و ٥٠ هزارتن (٢٩٠٠ تن روزانه) گاز مایع (LPG) شامل ١٨٠٠ تن پروپان و ١١٠٠ تن بوتان و ١ میلیون تن اتان (٢٧٥٠ تن روزانه) به منظور تأمین خوراک واحد های پتروشیمی از گاز استخراج شده پالایش شود.

 


بازگشت به آخرين اخبار

 

 

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian