یکشنبه, 29 آذر,1394
ارسال ٥ هزار تن اتان فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی به پتروشیمی ها

ارسال ٥ هزار تن اتان فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی به پتروشیمی ها

رئیس کنسرسیوم فازهای ١٥ و ١٦ میدان پارس جنوبی گفت: از آذر ماه سال ٩٢ تاکنون بیش از ٥ هزار تن اتان به عنوان خوراک به مجتمع های پتروشیمی کشور تحویل داده شده است.

حسین شریف آبادی با بیان این که هم اکنون ٢٠ تن اتان در ساعت از فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی به سمت مجتمع های پتروشیمی ارسال می شود، گفت: تاکنون بیش از ٥ هزار تن اتان در این پروژه تولید شده است.

وی با بیان این که ٥٠٠ تن اتان در فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی روزانه تولید می شود، گفت: محصولات تولید شده در این فاز بالاترین کیفیت را در میان فازهای در حال تولید پارس جنوبی دارد.

رئیس کنسرسیوم فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی اظهار کرد: بیش از چهار ماه از راه اندازی واحدهای اتان زدایی این فاز می گذرد و در این مدت به صورت منظم این محصول تحویل مجتمع های پتروشیمی ارسال شده است.

در شرایطی که وضع اقتصادی کشور همچنان در رکود تورمی به سر می‌برد و هدف اصلی وزارت نفت پرهیز از خام‌فروشی فرآورده‌های نفتی است، محصولات پتروشیمی و درآمد حاصل از فروش آن می‌تواند چرخه اشتغالزایی و تولید را به گردش درآورده و اقتصاد کشور را به طور قابل توجهی از رکود تورمی دور کند.

با به پایان رساندن حدود ٦٠ طرح نیمه تمام باقیمانده از دولتهای گذشته که ١٠ تا ٩٠ درصد پیشرفت دارند، می توان ظرفیت کنونی تولید سالانه محصولات پتروشیمی را به ١٢٠ میلیون تن در سال افزایش داد؛ همچنین با اجرای ٣٦ طرح تازه که به ٤١ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد، ظرفیت تولید سالانه از ١٨٠ میلیون تن در سال فراتر می رود.

این در حالی است که این صنعت سوده افزون بر نیاز به خوراک مناسب، برای توسعه بیشتر و بهره‌برداری کلان نیاز به سرمایه‌گذاری در بخشهای مختلف تجهیزاتی و تاسیساتی دارد که البته با تکمیل واحدهای مختلف خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن به جبران سرمایه می‌پردازد، به این ترتیب افزون بر کسب ارزش افزوده حاصل از فروش محصولات آن، سرمایه تزریق شده به زیرساختهای خود را نیز جبران می‌کند.
 

 


بازگشت به آخرين اخبار

 

 

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian