ﺳﻪشنبه, 16 آذر,1395
تولید گاز سکوی 18B پارس جنوبی آغاز شد

تولید گاز سکوی 18B پارس جنوبی آغاز شد

توليد و ارسال گاز سكوي ١٨B با ظرفيت 500 ميليون فوت مکعب  به پالايشگاه فازهای 17و 18 پارس جنوبی ، سه شنبه (١٦ آذرماه) آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، مجري فازهاي ١٧ و١٨ پارس جنوبي با اعلام این خبر گفت: بهره برداری از این سکو ، مجموع توليدات بخش فراساحل این فازها را به حدود ٤٣ ميليون مترمكعب در روز افزایش می دهد.

حسن بویری اعلام کرد: با استفاده از منابع گازی سکوی 18B ، روزانه حدود٥٠٠ تن اتان و ٢٠ هزار بشكه ميعانات گازي به توليد محصولات این فازها افزوده می شود.

وی با اشاره به اینکه عرشه ١٨B پارس جنوبي مرداد ماه امسال در موقعيت جكت اين سكو در دريا نصب شده بود، عنوان كرد: ارسال منابع گازي عرشه ١٨B از مسير ٣٢ اينچ خط لوله دريايي به پالايشگاه اين فازها پس از تكميل خط لوله دريايي درون ميداني اين سكو صورت گرفته است.

به گفته بویری ، برداشت گاز ازاين سكو درحالي آغاز شده كه عمليات هوك آپ ، پیش راه اندازی و راه اندازي آن ، دو ماه پس از عمليات نصب به پايان رسيده و در انتظار تكميل خط لوله دريايي درون ميداني از سكوي ١٨B به سكوي ١٨A بوده است.

سكوي ١٨B پارس جنوبي پس از ٦٢ روز كاري با ثبت ركوردي جديد در عمليات هوك آپ ( يكپارچه سازي چاه با سكو و اتصالات) ، سوم آبان ماه امسال راه اندازي شده بود.

اين سكو با تلاش متخصصان مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در یارد صنعتی بندر عباس ساخته شده است.

مجری فازهای 17و18 گفت: از زمان شروع راه اندازي مرحله اي این فازها تاکنون، حدود 12،5 ميليارد مترمكعب گاز ، 9،5 ميليون بشكه ميعانات گازي ، ٢٦٠ هزار تن اتان و حدود ٣٠٠ هزار تن پروپان و بوتان توليد شده است.

٢٧ مهرماه نيز سکوی ١٧B(دومین عرشه اقماري ، آخرین سکوی فازهای ١٧و١٨ پارس جنوبی) پس از عملیات ساخت، در یارد بندر عباس بارگیری و آماده انتقال به موقعیت فراساحل این فاز‌ها شد.

مجری فازهای 17و18 افزود: این سکو آماده نصب شده اما اکنون منتظر شرایط مطلوب آب و هوایی برای قرار گرفتن بر روی جکت است.

پیش بینی شده است اين سکو تا اوایل اسفندماه سال جاری با ظرفیت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب به بهره برداری برسد.

به گفته بویری درحال حاضر روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه فازهای 17و18 شیرین سازی و به شبکه سراسری ارسال می شود که از این میان 30 میلیون متر مکعب از سکوهای 17 و18 A و حدود 12 میلیون متر مکعب هم از فازهای 6، 7 و 8 دریافت می شود.

با نصب و راه اندازي سکوی 17B ، پروژه فازهاي 17 و18 پارس جنوبی بطور كامل و با ظرفيت طراحي شده به بهره برداري ميرسد.


بازگشت به آخرين اخبار
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian