پنجشنبه, 25 آذر,1395
سكوي فاز٢١ پارس جنوبي به بهره برداری رسید

سكوي فاز٢١  پارس جنوبي به بهره برداری رسید

با آغاز بهره برداري از سكوي فاز ٢١ پارس جنوبي، ظرفيت توليد گاز ايران از ميدان پارس جنوبي به ٥١٥ ميليون متر مكعب در روز رسيد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس عليرضا عبادي مجري طرح توسعه فازهاي ٢٠ و ٢١ اعلام كرد: سكوي فاز٢١ پارس جنوبي با ظرفيت برداشت روزانه يك ميليارد فوت مكعب گاز ، بامداد امروز (پنجشنبه ٢٥آذرماه)، به بهره برداري رسيد.

برهمین اساس با بهره برداري از اين سكو و سكوي B ١٨ در هفته گذشته  ، بیش از ٤٢ ميليون متر مكعب به ظرفيت توليد گاز كشور از پارس جنوبي افزوده شد.

عبادي گفت: با ارسال گاز سكوي ٢١ به پالايشگاه خشكي اين فازها ، فعاليت هاي فراورش گاز ترش فراساحل و توليد محصولات اين فازها شامل گاز شیرین و ميعانات گازي آغاز شد.

وي عنوان كرد: رديف هاي اول و دوم شيرين سازي فازهاي ٢٠و٢١ با ظرفيت پالايش ٢٨ ميليون متر مكعب ، گاز ارسالی از اين سكو را دريافت و پس از فراوري به واحد صدور گاز( ١٠٦_ U) ارسال مي كنند.

سکوی فاز ٢١، بیست و یکمین عرشه میدان مشترک پارس جنوبی است که در شرایط کاملا ایمن راه اندازی و به بهره برداري رسيده است.این سکو با وزن ٢ هزار و ٧٠٠ تن، هشتم مردادماه در موقعیت مخزن فاز ٢١ نصب شده بود.

پيش از اين محمد مشكين فام مديرعامل شركت نفت و گاز پارس به آغاز تولید گاز از سکوهای 21 و ١٨B تا پایان آذر ماه اشاره كرده و گفته بود : با برداشت گاز از این دو سکو، ظرفیت تولید گاز کشور از میدان مشترک پارس جنوبی تا پایان آذرماه امسال به 515 میلیون متر مکعب در روز می رسد.

پیمانکار فازهاي 20 و 21 پارس جنوبي در بخش خشکی شرکت اویک و پیمانکار بخش دریایی نیز شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران است.

هدف از توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی تامین روزانه ٥٠ میلیون مترمکعب گاز تصفیه ‌شده برای مصارف داخلی است که با راه اندازی این فاز سالانه یک میلیون تن گاز اتان قابل مصرف در صنایع پتروشیمی، بیش از یک میلیون تن گاز مایع برای صادرات،روزانه ٧٥٠٠٠ بشکه میعانات گازی و روزانه ٤٠٠ تن گوگرد تولید خواهد شد.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian