چهارشنبه, 01 دی,1395
پيام مهندس مشكين فام به مناسبت نكوداشت اول دي ماه؛ سالروز تاسيس شركت نفت و گاز پارس

پيام مهندس مشكين فام به مناسبت نكوداشت اول دي ماه؛ سالروز تاسيس شركت نفت و گاز پارس

پهنه آبي خليج فارس براي ما ايرانيان يادآورعرصه اي است كه هماره نام ايران را به شكوه بلندش پيوند داده است ؛ پارس جنوبي؛ نگين اين عرصه آبي بستر همت و افتخارات نام آوران اين مرز و بوم و شمايي از اين شكوه ماندگار بوده است .

چرخه بهره برداري از ميدان بزرگ گازي پارس جنوبي به يمن اراده هاي شوق انگيز امروز به هجدهمين سال توسعه رسيد؛ كشف تاريخي اين منبع بزرگ با دستاوردهاي ارزش آفرين دو دهه گذشته تاكنون، يقينا آرمان هاي بلند بانيان اين شركت را به سرانجامي اميدبخش رسانده است .

فاز يك پارس جنوبي را بايد دروازه ورود به عصر جديدي از توسعه در صنعت نفت دانست؛ دوره اي كه طراحان سازندگي اين حوزه با برپايي چتر اعتماد، كليد معماري اولين ابرسازه پالايشگاهي و دريايي اين ميدان گازي را به صنعتگران داخلي سپرد؛ اين رويداد آغازگر نمايش توانمنديهاي بومي و محملي براي كسب نوآموزه هاي جديد جهاني در فراگرد پيشبرد اين ماموريت بزرگ بود .

تدبير طي اين مسير همراه با ثبت مشاركتهاي متعدد فعالان داخلي و خارجي صنعت نفت ، پارس جنوبي را به كانوني از همگرايي شماري از صدها شركت مشاور، سازنده و پيمانكار مبدل ساخته كه هريك در مقياسي فراتر از طرحهاي معمول با عرضه توانمندي هاي علمي و دانش محور تجربياتي بس گرانسنگ به جاي نهاده اند .

شركت نفت و گاز پارس امروز در حالي هجدهمين سال تاسيس خود را سپري مي كند، كه توفيقات اجراي 10 طرح گازي (از مجموع 14 طرح)، شامل حفر 258 حلقه چاه ، ساخت و نصب بيش از 25 سكوي فراساحل، 2400 كيلومتر خطوط لوله و تكميل 10 مجتمع پالايشگاهي در بخش خشكي و ...، توليد روزانه 500 ميليون متر مكعبي گاز و حجم انبوهي از مشتقات پالايشگاهي را براي استفاده در صنايع پائين دستي و صادرات محقق ساخته و مي رود تا با اتمام مراحل ساخت و توسعه پروژه هاي باقيمانده، مرز آرماني توليد 750 ميليون متر مكعبي گاز را در اين پهنه آبي بگشايد.

امروز ما فعالان اين عرصه خشنوديم كه با طي نزديك به دو دهه از اين مسير سخت و طاقت فرساي توسعه، مظاهر اين تدبير شكوفا شده و نشانه هاي غرورانگيزش از تبلور توان شركتهاي ايراني تا برخورداري از شركاي راهبردي خارجي بر شانه هاي فراخ صنعت نفت خودنمايي مي كند .

بركات توسعه پارس جنوبي تنها محدود به خلق دستاوردهاي بخش توليد و توسعه نمانده است؛ حضور71 هزار نفر از سرمايه هاي انساني كشور كه در نتيجه ميليون ها ساعت آموزش هاي تخصصي ايفاگر نقش هاي مهم در اين صحنه عملياتي هستند ايران را در تراز توانمندي اجراي طرح هاي بزرگ نفت و گاز تقويت نموده است؛ از سوي ديگر اهتمام ويژه در انتقال تجربيات ماندگار و تربيت نسلي جديد از مديران كه با آموزش 300 نفر از منتخبان در قالب دوره هاي متعدد مديريت پروژه منجر به طي مدارج تخصصي و دريافت گواهينامه هاي معتبر از مراكز جهاني گرديد، گنجينه هايي پربار در مسير توسعه براي مديريت فرداي صنعت نفت فراهم نموده است.

اينك كه با انگيزه و نشاط بادوام هجدهمين سال توسعه اين منطقه را با اقتدار به اتمام مي رسانيم بر خود لازم مي دانم با گراميداشت دستاوردهاي ادوار گذشته تاكنون، از پويايي وافر همكارانم در شركت نفت و گاز پارس و تمامي حاميان و تلاشگراني كه همواره پيشرفت و آباداني اين منطقه را مورد هميت خود قرار داده اند تشكر و سپاسگزاري نمايم .

مهندس محمد مشكين فام
مديرعامل
آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian