شنبه, 25 اسفند,1397
پارس جنوبی نمونه کوچک ایران متکی بر صنعت و فناوری

پارس جنوبی نمونه کوچک ایران متکی بر صنعت و فناوری

وزیر نفت گفت: با توسعه پارس جنوبی نشان دادیم که می‌توانیم ایرانی آباد، غنی، ثروتمند و متکی بر صنعت و فناوری مدرن داشته باشیم.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، وزیر نفت در نشست با خبرنگاران که شامگاه شنبه، 25 اسفند 97 در منطقه کنگان و پیش از بهره‌برداری رسمی از طرح توسعه فازهای 13، 22، 23 و 24 پارس جنوبی برگزار شد، گفت: در آستانه یک رویداد مبارک برای ملت ایران و شاهد به بهره‌برداری رسیدن بخشی از تلاش‌های جوانان، زنان و مردان این مرز و بوم هستیم که در شرایط سخت توانستند به خواست مردم ما برای توسعه پاسخ بدهند.
بیژن زنگنه گفت: هر وقت به عسلویه می‌آیم احساس عجیبی به من دست می‌دهد. نمونه کوچک ایرانی که می‌خواهم را در اینجا می‌بینم. این را نشان دادیم که می‌توانیم ایرانی آباد، غنی، ثروتمند و متکی بر صنعت و فناوری مدرن و جوانانی با روحیه و تلاش خستگی‌ناپذیر و مردمی مرفه داشته باشیم، ما چنین ایرانی را می‌خواهیم و در اینجا جزء کوچکی از آن را می‌بینیم.

وی بار دیگر با تأکید بر اینکه عسلویه و منطقه پارس جنوبی را پول و دلار نساخته، بلکه جوانان و عشق به اعتلای جمهوری اسلامی ایران بوده است، افزود: فقط اگر یکی از این پالایشگاه‌ها در کشوری ساخته شود، خوراک تبلیغاتی برای آن دولت محسوب می‌شود که به عنوان یک دستاورد بزرگ معرفی شود.

وزیر نفت با یادآوری سالهای اولیه توسعه در منطقه پارس جنوبی اظهار کرد: در شهریور سال 76 اینجا (اشاره به منطقه پارس دو) و همچنین منطقه پارس یک، زمینی بکر و موات بود، اما هم اکنون در طول حدود 60 کیلومتر، جای کمی برای اینکه صنعت جدیدی تأسیس شود، وجود دارد.

زنگنه با اشاره به بهره‌برداری از 5 فاز پارس جنوبی در سال 84 و 5 فاز دیگر تا سال 92 گفت: زمانی که دولت یازدهم فعالیت خود را شروع کرد، 10 فاز پارس جنوبی در حال بهره‌برداری بود و امروز خوشحالم که 15 فاز پالایشگاهی در مدار بهره‌برداری قرار دارد.

*ظرفیت برداشت گاز به 750 میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد
زنگنه با اعلام تکمیل فاز 14 در سال 99 پیش‌‌بینی کرد تا پیش از پایان سال 98، ظرفیت برداشت روزانه گاز ترش از میدان گازی پارس جنوبی با تکمیل بخش دریایی این میدان مشترک با قطر به 750 میلیون مترمکعب افزایش یابد.

وی انجام فعالیت‌های توسعه‌ای در پارس جنوبی را از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: بخش مهمی از این فعالیت‌ها در شرایط تحریم انجام شده و ما در این مدت با دو تحریم سخت روبه‌رو شدیم.

وزیر نفت بهره‌برداری از 4 فاز گازی پارس جنوبی را نتیجه تلاش قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) اعلام کرد و گفت: دیگر نمی‌توان گفت که برداشت برابری با قطر داریم، بلکه باید گفت که با حفظ مقررات بین‌المللی، بیشتر از قطر از میدان گازی پارس جنوبی گاز برداشت می‌کنیم.

*زمستان امسال بی‌دغدغه گذشت
زنگنه با اشاره به افزایش تولید از پارس جنوبی و ثبت رکورد بالاترین مصرف گاز در تاریخ کشور، خاطرنشان کرد: امسال از نظر تأمین انرژی کمتر کسی متوجه شد که اصلاً زمستانی آمد و رفت.

وی میزان سرمایه‌گذاری در چهار فاز 13، 22، 23 و 24 را حدود 11 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: تجهیزات مورد نیاز این فازها بخصوص ماشین‌های دوار مورد نیاز در بخش ال.پی.جی، اتان، واحدهای تولید گوگرد و... پیش از نوامبر ۲۰۱۸ وارد کشور شد و برای تأمین آنها مشکلی وجود نداشت، هر چند که در دنیای امروز می‌توان همه این تجهیزات را با صرف هزینه‌ای کمتر و بیشتر تهیه کرد.

*سهم صددرصد ایرانی در پارس جنوبی
وزیر نفت تأکید کرد: شرکت‌هایی که توسعه طرح‌های پارس جنوبی را به عهده گرفتند، شرکت‌هایی با اصلیت ایرانی هستند که فقط برخی از تجهیزات را به دلیل عدم صرفه اقتصادی از خارج خریداری کردند.
به گفته زنگنه، وقتی صد در صد اجرای کاری اعم از طراحی، ساخت، راه‌اندازی، بهره‌برداری، لوله‌گذاری و... به پیمانکار ایرانی واگذار می‌شود، به این مفهوم است که آن طرح تماما ایرانی بوده است.

وی با یادآوری اینکه در چند سال گذشته ایران در ساخت جکت سکوهای دریایی ناتوان بود، گفت: در آن زمان ساخت این مدل جکت‌ها به سنگاپور سفارش داده می‌شد، اما در حال حاضر راه‌اندازی سکوی گازی ساخته شده در کشور با صرف زمان کمتر از 35 روز یک رکورد جهانی محسوب می‌شود.

وزیر نفت دولت دوازدهم سهم ایرانی‌ها در طرح توسعه فاز 13 و 22-24 پارس جنوبی را بیش از دو سوم اعلام کرد و گفت: ساخت برخی تجهیزات در کشور صرفه اقتصادی ندارد و برخی دیگر به مرور ساخته می‌شود.
زنگنه با اشاره به عدم افت فشار گاز در هیچ یک از صنایع کشور گفت: در گذشته صنایع، نیروگاه‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی را محدود می‌کردیم، اما امسال به برکت تلاش‌های همکاران‌مان در پارس جنوبی هیچ بخشی را محدود نکردیم، اما این نمی‌تواند برای سال‌های آینده ادامه پیدا کند.

وزیر نفت سهم سوخت نیروگاهها در سال جاری را 90 درصد گاز طبیعی و 10 درصد سوخت مایع اعلام کرد و گفت: پوشش گازرسانی روستایی از 54 درصد در ابتدای سال 92 به90 درصد تا پایان امسال می‌رسد و تقریبا روزانه 10 روستا گازرسانی شده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار امیدواری کرد تا پایان سال بعد به نقطه‌ای برسیم که فعالیت‌های گازرسانی تمام شود، به این معنی که 95 درصد کل جمعیت روستایی کشور تا انتهای سال آینده تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار گیرند.

وی با بیان اینکه از سال آینده برای نخستین‌بار در تاریخ صنعت نفت ایران، تراز اتان مثبت می‌شود، تأکید کرد: تا امسال اتان تولیدی کمتر از تقاضای واحدهای الفینی بود، اما از سال آینده تولید اتان از تقاضا پیشی می‌گیرد و برای چند سال، تراز مثبت در تولید اتان خواهیم داشت.

*سرانجام توسعه لایه‌های نفتی
زنگنه درخصوص سرانجام توسعه لایه‌های نفتی نیز گفت: مذاکرات قراردادی توسعه لایه‌های نفتی به خوبی پیش می‌رفت، اما شرکتی که طرف مشارکت در قرارداد توسعه لایه‌های نفتی خلیج فارس بود کنار کشید. کار در لایه نفتی بسیار پیچیده است و تکنولوژی بالایی نیاز دارد، بنابراین حتما باید از تکنولوژی بالای شرکت‌های خارجی کمک بگیریم.

*چینی‌ها به ایران می‌آیند
وزیر نفت در بخش دیگری از اظهارات خود به آخرین وضعیت توسعه فاز 11 پارس جنوبی نیز اشاره کرد و گفت: با طرف چینی برای یافتن راه حل مناسب در حال مذاکره هستیم، بدین منظور هیئت عالی‌رتبه چینی به زودی برای تعیین تکلیف توسعه بخش فراساحلی فاز 11 پارس جنوبی به ایران اعزام می‌شود.

*پاسخ وزیر نفت به انتقادات
عضو کابینه دولت دوازدهم به انتقادات مطرح شده مبنی بر افتتاح نیمه‌کاره طرح‌های توسعه‌ای پارس جنوبی پاسخ داد و تأکید کرد: یکی از روش‌های مدیریت پروژه برای اتمام کار، بازدید و افتتاح‌های مقطعی است. می‌توان ده‌ها بار در یک طرح مقامات عالی را دعوت کرد و افتتاح‌های مقطعی و مرحله‌ای انجام داد و این موضوع نه تنها اشکالی به وجود نمی‌آورد، بلکه موجب تسریع در روند پیشرفت پروژه خواهد شد.
بیژن زنگنه با تأکید بر شفافیت در اعلام بهره‌برداری رسمی از این طرحها گفت: دو پالایشگاه فازهای 13 و 22-24 پارس جنوبی از هر پالایشگاه دیگری که تا کنون افتتاح کرده‌ایم کامل‌تر است.
وی در پایان ضمن سپاسگزاری از مردم استان بوشهر و اهالی شهرستان‌های عسلویه، نخل تقی، کنگان و دیگر توابع استان بوشهر، از تلاش کارکنان شرکت نفت و گاز پارس، شرکت بهره‌برداری گاز منطقه پارس جنوبی و قرارگاه خاتم‌الانبیاء قدردانی و ابراز امیدواری کرد بهره‌برداری از این طرح‌ها در آستانه سال نو، شیرینی کام مردم ایران را افزون کند.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian