یکشنبه, 26 اسفند,1397
مسیر پیشرفت و تعالی ایران با افتتاح فازهای پارس جنوبی ادامه دارد

مسیر پیشرفت و تعالی ایران با افتتاح فازهای پارس جنوبی ادامه دارد

رئیس جمهوری ایران در آیین بهره برداری رسمی از فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی ، گفت: افتتاح فازهای پارس‌جنوبی نشان‌دهنده این است که مسیر پیشرفت و تعالی خود را طی کرده‌ایم و ادامه خواهیم داد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، حسن روحانی امروز (یکشنبه،26 اسفند 97) در آیین بهره‌برداری رسمی از فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی با اشاره به اینکه امروز برای ملت بزرگ ایران، روزی خوشحال‌کننده و مبارک است، گفت: افتتاح فازهای پارس جنوبی ضربه بسیار محکمی به دشمنان این مرز و بوم بویژه آمریکا بود که با تحریم ایران دست به یک عمل غیرانسانی و غیرقانونی زدند و فکر می‌کردند با این تحریم‌ها، همه طرح‌ها و پیشرفت‌های ما متوقف خواهد شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه هدف از این تحریم ها این است که مردم ما را در فشار اقتصادی بگذارند تا در برابر ابرقدرت ها  عجز نشان بدهند، افزود: اما این ملت بزرگ، تاریخ ساز، فداکار و ایثار گر در همه مقاطع تاریخی و به ویژه در این سالی که روزهای پایانی آن را می گذرانیم، ایستادگی و مقاومت خود را به خوبی نشان می دهد.

روحانی خاطرنشان کرد: اینکه من در طول دولت یازدهم و دوازدهم 5 نوبت به منطقه پارس جنوبی سفر کردم و هر بار افتتاح‌های بزرگی را داشتیم که مورد افتخار همه ما بوده، نشان‌دهنده این است که ما مسیر پیشرفت و تعالی خود را به حول و قوه الهی طی کرده و ادامه خواهیم داد.

تقدیر رئیس جمهور از تلاشگران توسعه پارس جنوبی
رئیس دولت دوازدهم گفت: باید از همه کارگران، مهندسین، مدیران، تلاشگران و همه آنهایی که در ایجاد این سرمایه و ثروت بزرگ ملی تلاش کرده و سهیم  بودند، اعم از شرکت های مختلف، شرکت نفت، شرکت گاز و وزارت نفت و قرارگاه سازندگی که بار سنگین اجرا را در بسیاری از این بخشها برعهده گرفت ، سپاسگزاری کنم و تلاش همه شما در پیشگاه خداوند انشالا محسوب خواهد شد.

قدرت ملی عامل توسعه فازهای پارس جنوبی
وی با بیان اینکه در پارس جنوبی از ده فاز، امروز به 25 فاز پالایشگاهی و دریایی رسیده‌ایم، توضیح داد: در ابتدای دولت تدبیر و امید ده فاز داشتیم و در این مدت 15 فاز را افتتاح کردیم. این کارعظیم و بزرگی است. در همین فازهایی که امروز به بهره‌برداری رسمی رسید، به جز میعانات گازی و محصولاتی که از این پالایشگاه‌ها به دست می‌آید، روزانه 100 میلیون مترمکعب ظرفیت تولید گاز افزایش پیدا کرده است. این قدرت ملی ما است که ابرقدرت فرهنگی، تاریخی، جغرافیایی، اقتصادی، فنی و انرژی این ملت را شامل می‌شود.

افزایش تولید پارس جنوبی ، خودکفایی و استقلال اقتصادی 
وی درباره اهمیت و نقش تاثیرگذار تولید منابع انرژی در عرصه بین المللی گفت: ایران در زمینه منابع گازی در سطح جهانی، اول است و از لحاظ تولید نیز نقشی مهم در دنیا قرار دارد که این نشان از قدرت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، نظامی و  فنی ما در منطقه و جهان است.

روحانی به اهمیت این موضوع در قطع وابستگی کشور به تامین انرژی اشاره کرد و افزود: وقتی نفت و گاز بیشتری در کشور تولید می‌شود، به این مفهوم است که قدرت کشور بالا رفته است. علاوه بر اینکه در همه این موضوع‌ها، مسأله خوداتکایی و خودکفایی ما هم مطرح است، چرا که قبلا، در زمینه تامین نفت‌گاز، بنزین و گاز نیازمند واردات بودیم.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه سال 97 سال سختی برای ملت ما بود، اظهار کرد: فشارهای تحریم و فشارهای اقتصادی، ناجوانمردانه بر ملت ما تحمیل می‌شوند. به این نکته توجه کنید که به گفته وزیر نفت به دلیل اعمال تحریم‌ها، مسیرمان در حل مشکلات زیست‌محیطی کند شده است.

وی تحریم آمریکا علیه ایران را جنایتی علیه بشریت دانست و گفت: وقتی می‌خواهیم کالایی را از خارج وارد کنیم، آنها به تمام سیستم بانکی دنیا فشار می‌آورند که نگذارند کالایی وارد شود، این در شرایطی است که ذخایر بسیار خوبی برای تأمین کالاهای اساسی داریم و اگر این ذخایر پیش‌بینی نشده بود، ادعای آمریکایی‌ها برای فشار وارد کردن به مردم ایران محقق می‌شد.

رئیس کابینه دوازدهم با طرح این پرسش که اگر مدیریت دولت تدبیر و امید ضعیف بود، چگونه توانست 15 فاز پارس جنوبی را افتتاح کند؟ افزود: با بهره‌برداری از این فازها اتکای نیروگاه‌های کشور به سوخت مایع از 43 درصد به 10 درصد کاهش یافت و با تبدیل سوخت مایع به گاز محیط زیست احیا شد. 
وی به ضرورت تشکیل کمیته‌ای برای سامان دادن به شرایط محیط زیست منطقه عسلویه، کنگان و نخل تقی با حضور وزرای نفت، کشور، مسکن، بهداشت و سازمان‌های محیط زیست و برنامه و بودجه تأکید کرد و گفت: کارهای بزرگی از نظر اقتصادی در این مناطق انجام گرفته، اما از نظر زیست‌محیطی مردم در فشار قرار گرفته‌اند. 
روحانی با تاکید بر اینکه هر چقدر سطح فناوری را در توسعه فازهای پارس جنوبی بالا ببریم، آلودگی‌های محیط زیست پایین می‌آید، گفت: مسأله محیط زیست از موضوعات مهم دولت به شمار می‌آید. همه این مناطق مسکونی که اطراف این پالایشگاه‌های عظیم قرار گرفته‌اند، مثل شهرهای دیگر هستند و نباید بگذاریم که مردم این مناطق در رنج و مشقت باشند و سلامتشان دچار مشکل شود.


 افتتاح فازهای پارس جنوبی نتیجه اعتماد و مشارکت نیروهای داخلی
وی افزود: موفقیت علاوه بر سرمایه، تکنولوژی و فناوری،  نیازمند اعتماد است. اینکه در دولت یازدهم 15 فاز افتتاح شده و امروز 4 فاز دیگر به بهره برداری می رسد، به معنای اعتماد به مهندسان و مدیران اجرایی است. اینکه قادر هستیم در طراحی، ساخت، بهره برداری چه در دریا و چه در خشکی روی پای خود بایستیم اعتمادی ایجاد می کند که سرمایه بسیار بزرگی برای پیشرفت ماست.
رئیس جمهور اظهار کرد: اگر فناوری، اعتماد به نفس و دلسوزی که عوامل بسیار مهمی برای ما هستند، به هم ضمیمه شوند، نتیجه آن محصولی است که امروز شاهد آن بودیم.
روحانی با بیان اینکه امیدواریم در سال آینده سه فاز دریایی هم به این مجموعه افزوده شود و منطقه پارس جنوبی با 27 فاز به تلاش خود ادامه دهد، گفت: این تلاش هماهنگ نشان می دهد که دولت و سپاه پاسداران و بخش خصوصی وقتی در کنار هم قرار می گیرند و صف واحدی تشکیل می دهند، پیروزی ها زودتر در دسترس ما قرار می گیرد.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian