1398/06/23
بهره‌برداری از مرحله نخست فاز 11 پارس جنوبی تا 1400

 بهره‌برداری از مرحله نخست فاز 11 پارس جنوبی تا 1400

توسعه پارس جنوبی در بخش دریایی تا پایان امسال تکمیل می‌شود
وزیر نفت با اعلام تکمیل توسعه بخش دریایی طرح‌های گازی پارس جنوبی تا پایان سال جاری گفت: تلاش می‌شود تا مرحله اول فاز 11 نیز تا نیمه سال 1400 به بهره‌برداری برسد


به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، بیژن نامدار زنگنه صبح امروز (شنبه، ۲۳ شهریور 98) در آیین امضای قرارداد توسعه میدان گازی بلال ضمن قدردانی از همه افرادی که در بخش‌های مختلف توسعه پارس جنوبی مشارکت داشته‌اند گفت: ده‌ها و صدها پیمانکار و مشاور در توسعه این میدان نقش داشته‌اند که اسمی از ایشان برده نمی‌شود، اما قهرمانان واقعی این عرصه هستند.

وزیر نفت با بیان اینکه همه سکوهای گازی این میدان در 27 فاز تعریف‌شده (به جز فاز 11) تا پایان امسال نصب و راه‌اندازی می‌شوند، گفت: به جز پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی، باقی پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی به بهره‌برداری رسیده و به ظرفیت نهایی خود خواهند رسید، بدین ترتیب ظرفیت برداشت گاز از دریا امسال محقق خواهد شد.

وی اهمیت قرارداد توسعه میدان گازی بلال را از آن جهت دانست که در موقعیت بخش شرقی میدان مشترک گازی پارس جنوبی قرار گرفته است و با اشاره به سوابق شرکت پتروپارس در این میدان گفت: امضای قرارداد توسعه بلال با شرکت پتروپارس موضوع عجیبی نیست، این شرکت بهترین شرکت اکتشاف و تولید (E&P) ایرانی است و از نظر زمان و هزینه هم عملکرد خوبی نسبت به آنچه که به آن متعهد بوده، داشته است.

زنگنه رعایت زمانبندی و قیمت را در ارزیابی شرکت‌های پیمانکار بسیار موثر دانست و گفت: پتروپارس یکی از شرکت‌هایی است که در این زمینه موفق بوده است. 

وی رقم سرمایه‌گذاری در این طرح را 440 میلیون دلار و مدت قرارداد را 34 ماهه اعلام کرد و گفت: این قرارداد نوع جدیدی از قراردادهای نفتی محسوب می‌شود که قیمت آن نهایی نیست، به این ترتیب که پیمانکار عمومی (GC) در مناقصه شرکت کرده و قیمت‌ها با نظارت شرکت ملی نفت ایران مشخص شده و از طریق صندوق توسعه ملی، منابع مالی آن تأمین خواهد شد.

وزیر نفت با یادآوری تعهد خود در زمان ارائه برنامه‌های کاری وزارت نفت به مجلس شورای اسلامی گفت: در آن زمان برای تعیین تکلیف میدان‌های مشترک نفت و گاز متعهد شدم، به این مفهوم که پیمانکار با نظام اجرایی روشن و شفاف و تأمین مالی‌شده، در میادین مشترک فعالیت خود را شروع کند و امروز خرسندم که به بخشی از تعهدم با امضای این قرارداد عمل کرده‌ام.

زنگنه ادامه داد: عملیات توسعه میدان گازی فرزاد بی نیز امسال آغاز می‌شود و وقفه فاز 11 پارس جنوبی به دلیل تحریم‌ها نیز امسال شکسته خواهد شد و عملیات اجرایی در این فاز را آغاز می‌کنیم. 

مقام عالی وزارت نفت تأکید کرد: عمده توسعه میدان گازی پارس جنوبی در این دولت به اتمام می‌رسد و تلاش می‌شود تا مرحله اول فاز 11 نیز تا نیمه سال 1400 به بهره‌برداری برسد. 

زنگنه امضای قرارداد توسعه میدان گازی بلال را شروع جریانی دانست که به زودی در صنعت نفت شکل می‌گیرد. 

وی در این باره گفت: از این پس هر یکی دو هفته با رویدادی در این صنعت از جمله امضای یک قرارداد یا افتتاح مواجه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها ما را متوقف نکرده است، گفت: ما زنده‌ایم و تلاش می‌کنیم، اگر صنعت نفت حرکت کند، پیمانکاران، مشاوران و سازندگان داخلی فعال می‌شوند.

وزیر نفت با بیان اینکه صنعت نفت همچنان پرتحرک به مسیر خود ادامه می‌دهد، گفت: نگرانی مردم عزیزمان در میدان‌های مشترک را درک کرده‌ایم و علی‌رغم شدیدترین تحریم‌هایی که به کشور اعمال می‌شود در پارس جنوبی نه تنها از همسایه خود عقب نیستیم، بلکه در تولید روزانه جلوتر قرار گرفته‌ایم و در میادین مشترک غرب کارون نیز از طرف مقابل عقب‌تر نیستیم، هیچ یک از مشکلات پیش‌رو نتوانسته قطار توسعه‌ای صنعت نفت را متوقف کند.

وی عملکرد فعلی وزارت نفت را از مصادیق بارز اقتصاد مقاوتی عنوان کرد و با اشاره به اظهارات مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس و برنامه‌ریزی برای اجرای روشهای کوتاه‌مدت و بلندمدت حفظ تولید گاز در میدان مشترک پارس جنوبی گفت: یکی از اهداف قرارداد فاز 11، جلوگیری از افت تولید و فشارافزایی بود که تا کنون در منطقه خاورمیانه هم اجرا نشده بود، اما به دلیل تحریم اجرایی نشد، هم‌اکنون از دوستان می‌خواهم که با طراحی و ساخت تجهیزات مورد نیاز این بخش فعالیت‌های خود را آغاز کنند. 

زنگنه در پایان گفت: قدرت خلاقانه خود را به کار خواهیم گرفت تا با روش‌های جدید بتوانیم مشکلات پیش روی صنعت نفت را حل کنیم.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company