شنبه, 02 آذر,1398
ایران در آستانه افزایش برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی

ایران در آستانه افزایش برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی

عملیات نصب دو سکوی دریایی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی در روزهای گذشته با دستیابی به رکوردی تازه در فعالیت‌های فراساحلی پارس جنوبی (نصب دو ابرسازه دریایی در سه روز) به پایان رسید، بدین ترتیب با راه‌اندازی و تکمیل ظرفیت این دو سکو ظرف چند هفته آینده و تولیدی شدن سومین عرشه دریایی فاز 14، ایران به رکورد تازه‌ای در برداشت روزانه گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی دست می‌یابد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، در حال حاضر ظرفیت برداشت روزانه گاز ایران از بزرگ‌ترین میدان گازی جهان630 میلیون مترمکعب است و پیش‌بینی می‌شود با نصب و بهره‌برداری از سکوهای جدید فازهای 13، 14، 22، 23 و 24 این رقم تا نزدیک به 680 میلیون مترمکعب افزایش یابد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در جریان بازدید میدانی از طرح‌های در حال توسعه پارس جنوبی در منطقه عسلویه و کنگان،ضمن تشریح دستاوردهای این شرکت در چند ماه اخیر گفت: مطابق برنامه‌هایی که از ابتدای سالجاری تعیین شده، فعالیت‌های توسعه‌ای پارس جنوبی در سه طرح 13، 14 و 22-24 با اتکا به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های شرکت‌های داخلی با جدیت تمام پیش می‌رود.
محمد مشکین‌فام با تأکید بر اهمیت و تمرکز برداشت گاز از میدان پارس جنوبی به دلیل مشترک بودن آن افزود: یکی از اهداف مهم شرکت نفت و گاز پارس در سال جاری، دستیابی به برنامه مصوب وزارت نفت و تکمیل بخش فراساحلی فازهای 13، 14 و 22 تا 24 پارس جنوبی است که این مهم با برنامه‌ریزی منسجم و نظام‌مند در حال اجرا است.
وی با یادآوری نصب دو عرشه دریایی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی در روزهای گذشته افزود: تولیدات دو سکوی اصلی 23 و اقماری24B به زودی پس از اتمام عملیات هوک‌آپ و راه‌اندازی به خشکی منتقل شده و پس از فرآورش در پالایشگاه این فازها، به شبکه سراسری گاز تزریق می‌شود.
دو سکوی جديد فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی پس از تولیدی شدن، برداشت روزانه گاز از میدان مشترک پارس جنوبی را 28 میلیون مترمکعب (معادل 1 میلیارد فوت مکعب)افزایش می‌دهند.

برداشت گاز از سومین سکوی فاز 14 تا دو هفته آینده آغاز می‌شود
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در بخش دیگری از اظهارات خود،فعالیت‌های اجرایی طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: هم‌اکنون سکوی 14B در بخش دریایی این طرح آماده تولید است و به محض تکمیل خط لوله 5 کیلومتری اتصال به پالایشگاه فاز 12، در مدار تولید قرار خواهد گرفت.
به گفته مشکین‌فام، خط‌لوله رابط بین پالایشگاه فاز 14 و 12 در مرحله راه‌اندازی قرار دارد و تا دو هفته آینده، دریافت گاز غنی از سکوی 14B را آغاز خواهد کرد.
عرشه دریایی 14B، سومین سکوی گازی فاز 14 پارس جنوبی است که با ظرفیت تولید روزانه14.2 میلیون متر مکعب (معادل 500 میلیون فوت مکعب) گاز تیرماه سال جاری در خلیج فارس نصب شد.

سه سکوی پارس جنوبی در ریل بارگیری از یارد صدرا قرار دارند
وی با بیان اینکه از مجموع ده سکوی سفارش‌گذاری شده به شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)، 7 سکو بارگیری و نصب شده‌اند، خاطرنشان کرد: سه عرشه باقیمانده مربوط به فازهای 13 و 14 هستند که تا پایان امسال به موقعیت مخزنی خود در خلیج فارس منتقل می‌شوند.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اولویت بعدی شرکت صدرا برای تحویل این ابرسازه‌های دریایی را سکوی 14D اعلام کرد و افزود: با بارگیری و نصب این سکو در آذرماه و بهره‌برداری از آن تا پایان سال جاری، بخش فراساحلی فاز 14 نیز تکمیل می‌شود، همچنین تلاش می‌شود تا دو عرشه گازی فاز 13 نیز پس از انتقال به دریا و استقرار در موقعیت این طرح، تا پایان سال جاری نصب شده و در مدار بهره‌برداری قرار گیرد.
به گفته محمد مشکین‌فام با بهره‌برداری از سکوهای جدید فازهای 13، 14، 22، 23 و 24 ظرفیت برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به 680 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسيد.
وی تأکید کرد: رقم یادشده بدون احتساب ظرفیت برداشت روزانه 28 میلیون مترمکعب گاز از عرشه دریایی فاز 16 پارس جنوبی است که به دلیل تعمیرات خط لوله انتقال گاز به پالایشگاه خشکی از مدار تولید خارج شده است.

سرعت‌بخشی به احداث پالایشگاه فاز 14
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارسبا اشاره به اینکه فعالیت‌های اجرایی احداث پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی با تحولات مناسبی همراه بوده است،گفت: سرعت توسعه فاز 14 در بخش پالایشگاهی افزایش یافته و در شهریور و مهرماه سال جاری به ترتیب 1.7 و 1.5 درصد پیشرفت در اجرای کار حاصل شده است که اعداد قابل توجهی محسوب می‌شود.
وی گفت: تلاش می‌شود تا در قرارداد همکاری شرکت نفت و گاز پارس با پیمانکاران این طرح، مشکلات پیش رو از طریق برگزاری جلسات مستمر و تزریق به موقع منابع مالی برای تأمین تجهیزات مورد نیاز برطرف شود و امیدواریم پیشرفت پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی با سرعت مطلوبی ادامه یابد.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian