یکشنبه, 15 دی,1398
سومین سکوی فازهای ۲۲ تا۲۴ پارس جنوبی به بهره برداری رسید

سومین سکوی  فازهای ۲۲ تا۲۴ پارس جنوبی به بهره برداری رسید

قائم مقام فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی از بهره برداری و ارسال گاز تولیدی سومین سکوی این طرح به پالایشگاه خشکی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، علی اصغر صادقی، ظرفیت برداشت روزانه گاز از سکوی فاز 23 را 500 میلیون فوت مکعب عنوان کرد و گفت: مشعل سکوی 23 پس از تکمیل مراحل هوک آپ و راه اندازی،  با بازشدن و جریان‌دهی به چاه ها روشن شد و این سکو، یکشنبه (15 دی ماه) با ارسال پایدار گاز به پالایشگاه ساحلی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی به بهره برداری رسید.

صادقی با بیان اینکه سکوی فاز 23، با رعایت کلیه الزامات و دستورالعمل های ایمنی و توسط متخصصان داخلی عملیاتی شده، اظهار کرد: با توجه تلاش های شبانه روزی گروه راه اندازی در راستای افزایش ظرفیت تولید گاز و تامین حداکثری نیازهای مصرفی مردم در زمستان، تمام فعالیت های هوک آپ و راه اندازی سکوی فاز ۲۳ با وجود شرایط ناپایدار آب و هوا، در مدت دوهفته کاری به پایان رسید و این سکو در مدار تولید قرار گرفت.

قائم مقام فازهای 22 تا 24، با یادآوری تولید روزانه 28 میلیون متر مکعب گاز از دو سکوی مرحله اول این فازها در سال گذشته گفت: تولیدی شدن سکوی 23 ، ظرفیت برداشت گاز از بخش فراساحل فازهای 22 تا 24 را به روزانه 42 میلیون متر مکعب افزایش داده و به این ترتیب سه سکو از چهار سکوی این فازها هرکدام با ظرفیت 14.2 میلیون متر مکعب گاز هم اکنون در حال بهره برداری هستند.

صادقی گفت: ظرفیت برداشت گاز در هر یک از این سکوها به منزله تولید روزانه 14 میلیون مترمکعب گاز شیرین، ۲۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۱۰۰ تن گوگرد و سالانه ۲۵۰ هزار تن گاز مایع و ۲۵۰ هزار تن اتان خواهد بود.

بهره برداری از آخرین سکوی طرح فازهای ۲۲ تا۲۴ به زودی آغاز می شود

عبدالله مهرابی رئیس بخش فراساحل فازهای ۲۲ تا۲۴ پارس جنوبی نیز درباره اخرین وضعیت چهارمین سکوی این فازها گفت: پیشرفت عملیات نصب اتصالات و راه اندازی سکوی ۲۴B در دریا به بیش از 30 درصد رسیده و این سکو نیز بزودی راه اندازی و در مدار تولید قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: فعالیت های هوک آپ و راه اندازی این سکو تا آغاز بهره برداری و ارسال گاز به پالایشگاه به منظور شتاب بخشیدن در تامین سوخت زمستانی کشورادامه دارد.

مهرابی با بیان اینکه با تکمیل راه اندازی و بهره برداری از سکوی 24B ، همه عرشه های تولیدی این طرح، عملیاتی می شوند، گفت: این سکو که با رکوردی بی نظیر سه روز پس از سکوی سوم فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی در دریا نصب شده بود، با ظرفیت مشابه سکوی 23، بزودی عملیاتی شده و متعاقب آن کل زنجیره تولید در مرحله دوم این طرح شامل یک سکوی اصلی و یک سکوی اقماری با 14 حلقه چاه تکمیل شده ، یک خط رشته خط لوله 32 اینچ اصلی و خط لوله میانی 20 اینچ آن ها با ظرفیت برداشت تولید روزانه 28 میلیون متر مکعب گاز کامل می شود.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian