جمعه, 11 بهمن,1398
آخرین سکوی گازی فاز 14 پارس جنوبی نصب شد

            آخرین سکوی گازی فاز 14 پارس جنوبی نصب شد

آخرین سکوی بخش فراساحل طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی در خلیج فارس نصب شد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، عرشه اقماری 14D، امروز (شنبه، ۱۲ بهمن ۹۸) بر روی جکت خود در چهارمین موقعیت برداشت گاز طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی نصب شد.

این سازه عظیم گازی پس از پایان عملیات ساخت در شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)، با پیشرفت فیزیکی 98 درصد بر روی بارج FLB124 بارگیری و هفته گذشته یارد صدرا را به مقصد پارس جنوبی ترک کرده بود.

مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی به برنامه‌ریزی برای عملیات انتقال ایمن این ابرسازه با توجه به وضع آب و هوا در دریا اشاره کرد و گفت: خوشبختانه پس از پایدار شدن شرایط جوی دریا در پایان هفته گذشته، فعالیت‌های مقدماتی و آماده‌سازی جکت آغاز شد و عرشه 14D با وزن 2400 تن، توسط شناور نصاب HL-5000 در موقعیت مخزن گازی قرار گرفت.

محمدمهدی توسلی‌پور با بیان اینکه به‌زودی عملیات نصب متعلقات سکوی 14D شامل پل ارتباطی و مشعل توسط شناور نصاب SEA PAD آغاز می‌شود، تصریح کرد: با بهره‌برداری از این سکو که در فاصله حدود 105 کیلومتری از ساحل کنگان قرار دارد، ظرفیت برداشت گاز غنی از موقعیت مخزنی فاز 14 پارس جنوبی 14.2 میلیون مترمکعب افزایش یافته و به 56 میلیون متر مکعب در روز می‌رسد.

وی فعالیت‌های هوک‌آپ، راه‌اندازی و بهره‌برداری از سکوی 14D را آخرین اقدام در تکمیل بخش فراساحل فاز 14 عنوان کرد و گفت: انتظار می‌رود با تلاش کارکنان گروه راه‌اندازی، این سکو تا پایان امسال در مدار تولید قرار گیرد.

به گفته توسلی‌پور هم‌اکنون در بخش فراساحل، سه سکوی 14A، 14B و 14C در مجموع با ظرفیت برداشت 42 میلیون مترمکعب گاز به همراه دو رشته خطوط لوله 32 اینچ اصلی و یک خط لوله درون میدانی در مدار تولید قرار گرفته است.

بر پایه هدف تعیین شده در طراحی و توسعه فاز 14 پارس جنوبی، با تکمیل و بهره‌برداری کامل از این طرح، روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان فرآوری خواهد شد.
آخرين اخبارCopyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian