دوشنبه, 21 بهمن,1398
دو سکوی فاز 13 پارس جنوبی همزمان بارگیری شدند

دو سکوی فاز 13 پارس جنوبی همزمان بارگیری شدند

عملیات بارگیری دو سکوی گازی فاز 13 پارس‌جنوبی با بهره‌مندی از توان مهندسی و ساخت داخلی، بعدازظهر امروز (دوشنبه، 21 بهمن 98) از یارد صدرا به اتمام رسید تا با نصب و راه‌اندازی این دو عرشه دریایی در آینده نزدیک، ظرفیت برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به میزان 28.4 میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی پیشرفت ساخت سکوی اصلی 13A و سکوی اقماری 13C را بیش از 98 درصد اعلام کرد و گفت: این دو سکو که هر یک حدود 2500 تن وزن دارند، به صورت همزمان با روش Push Pull بر روی شناور FLB124 از یارد شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) بارگیری شدند.

پیام معتمد بارگیری این دو سکو را یکی از اقدامات مهم در راستای تکمیل زنجیره دوم بخش دریایی فاز 13 پارس جنوبی عنوان کرد و گفت: در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی، این دو سکو پس از عملیات مهاربندی، توسط شناور FLB124 به خلیج فارس حمل و با جرثقیل HL-5000 در بلوک مخزنی فاز 13 پارس جنوبی نصب می‌شوند.

به گفته مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی، در ساخت هر یک از این سکوها حدود ۳۶ هزار قطر – اینچ لوله‌کشی و 67هزار متر کابل‌کشی به کار رفته است.

وی با بیان اینکه تولیدات گازی این دو سکو در مجموع معادل نیمی از ظرفیت تولید اسمی هدفگذاری شده (روزانه 28.4 میلیون مترمکعب گاز ترش) برای طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی است، گفت: هر یک از سکوهای اصلی 13A و اقماری 13C توان تولید روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز ترش (معادل 14.2 میلیون مترمکعب) را دارد که کلیه مراحل طراحی، ساخت، بارگیری، نصب و بهره‌برداری از آن‌ها توسط مهندسان و کارگران ایرانی انجام شده است.

بر اساس این گزارش، عرشه‌های دریایی 13A و 13C آخرین سکوهای فراساحلی است که در قرارداد همکاری مشترک شرکت نفت و گاز پارس و شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) ساخته و بارگیری شدند.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian