دوشنبه, 12 اسفند,1398
شرکت‌های ایرانی در خلال توسعه طرح‌های پارس جنوبی به بلوغ رسیدند

شرکت‌های ایرانی در خلال توسعه طرح‌های پارس جنوبی به بلوغ رسیدند

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: شرکت‌های ایرانی در خلال توسعه پارس جنوبی رشد کرده و به بلوغ رسیدند و در حال حاضر پروژه‌های 5 میلیارد دلاری را به خوبی اجرا می‌کنند.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین‌فام روز گذشته در گفتگوی زنده ساعت 18:30 شبکه خبر سیما با اشاره به فعالیت‌های عظیمی که در پارس جنوبی صورت گرفته است، گفت: در حال حاضر 75 درصد گاز تولیدی کشور از طریق پارس جنوبی تأمین شده و در اختیار شبکه گازرسانی قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای نصب و بهره‌برداری از 6 سکوی باقی‌مانده فازهای پارس جنوبی در سال جاری گفت: از این تعداد، تا به حال 5 سکو نصب شده و در صورت مهیا بودن شرایط آب و هوایی، آخرین سکوی فاز 13 شنبه هفته آینده در پارس جنوبی نصب می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تأکید کرد: با نصب آخرین سکوی گازی پارس جنوبی، کل تأسیسات موجود در بخش فراساحل پارس جنوبی که از قبل برنامه‌ریزی شده بود (به جز فاز 11) تکمیل می‌شود و برنامه توسعه فاز 11 نیز به زودی با حفاری نخستین چاه شروع خواهد شد.

مشکین‌فام برداشت روزانه گاز از میدان مشترک پارس جنوبی را 650 میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: امیدواریم تا پایان سال جاری این رقم به 670 میلیون مترمکعب افزایش یابد.
وی درباره تأمین گاز مصارف خانگی کشور از پارس جنوبی نیز توضیح داد: ظرفیت برداشت روزانه گاز هر یک از سکوهای گازی پارس جنوبی 500 میلیون فوت مکعب گاز (معادل 14 میلیون مترمکعب گاز) است و به طور متوسط مصرف روزانه هر خانوار ایرانی روزانه 25 مترمکعب گاز است، در نتیجه هر یک از سکوهای گازی پارس جنوبی مصرف گاز 500 هزار خانوار را تأمین می‌کند، بنابراین کل مصرف خانگی گاز در فصل زمستان از پارس جنوبی تأمین می‌شود.

مدیرعامل شرکت توسعه‌دهنده فازهای 24گانه پارس جنوبی با بیان اینکه سکوها و تأسیسات گازی پارس جنوبی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و در شرایط سخت آب و هوایی نصب می‌شوند، خاطرنشان کرد: با نصب آخرین سکوی گازی پارس جنوبی شمار این سکوهای دریایی به 37 عدد می‌رسد و دو سکو هم برای فاز 11 درنظر گرفته شده است.

نخستین جکت فاز 11 به زودی نصب می‌شود
محمد مشکین‌فام درباره آخرین وضعیت توسعه فاز 11 پارس جنوبی گفت: تلاش می‌شود که فاز 11 در طول دو سال به بهره‌برداری کامل برسد، در همین راستا اولین جکت فاز 11 به عنوان نخستین مرحله توسعه، به زودی نصب می‌شود و بعد از تکمیل حفاری چاهها، عرشه آن نصب خواهد شد.
به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، برداشت روزانه قطر از میدان مشترک پارس جنوبی 580 میلیون مترمکعب است، در حالی که ایران از این میدان مشترک 650 میلیون مترمکعب گاز برداشت می‌کند.

وی درباره فعالیت شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های پارس جنوبی با بیان اینکه 70 درصد از کالاهای مورد نیاز پارس‌جنوبی، در داخل تولید و 30 درصد از کالاهای بخش دریایی از سازندگان خارجی تأمین می‌شود، افزود: مهندسی، حمل، نصب، هوک‌آپ و راه‌اندازی سکوهای پارس جنوبی تماما بومی شده و به دست ایرانی‌ها اجرا می‌شود.
مشکین‌فام تأکید کرد: توسعه پارس جنوبی نمی‌توانست متوقف بماند، چرا که طرف مقابل با تمام قوا و با حضور شرکت‌های بین‌المللی آن سوی آبهای خلیج فارس فعالیت‌های توسعه‌ای خود را ادامه داد. شرکت‌های ایرانی در خلال توسعه پارس جنوبی رشد کرده و به بلوغ رسیدند و در حال حاضر پروژه‌های 5 میلیارد دلاری را به خوبی اجرا می‌کنند.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian