شنبه, 04 مرداد,1399
خطوط لوله مرحله دوم فاز ۱۳ پارس جنوبی آماده بهره برداری شد

خطوط لوله مرحله دوم فاز ۱۳ پارس جنوبی آماده بهره برداری شد

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی از پایان عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی خطوط لوله درون میدانی سکوهای ۱۳Aو ۱۳C پارس جنوبی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس پیام معتمد با اشاره به نصب سکوهای اصلی ۱۳Aو اقماری ۱۳Cدر اسفند ماه سال گذشته و همچنین راه اندازی خطوط لوله دریایی13B و 13D در اسفند سال ۹۷ گفت: پس از عملیات تخلیه آب ، خشک کردن و اکسیژن زدایی از خطوط درون میدانی ۱۸ اینچ درون میدانی و ۳۲ اینچ اصلی مرحله دوم فاز ۱۳ پارس جنوبی به طول حدود ۱۰۰ کیلومتر، این خطوط تکمیل و آماده ارسال گاز غنی به پالایشگاه خشکی این طرح با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب در روز شدند.

وی افزود: عملیات اکسیژن زدایی از این خطوط بوسیله تزریق گاز خنثی نیتروژن پس از هفت روز تلاش شبانه روزی همزمان با هوک اپ و راه اندازی سکوها، مطابق با رویه ها و دستورالعمل های فنی پروژه و همچنین با رعایت تمامی موارد بهداشتی و HSE مقابله با پاندومی کرونا با موفقیت به پایان رسید.

مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی با بیان اینکه تمامی مراحل پوشش دهی لوله ها، مهندسی نصب ، لوله گذاری در بستر دریا و راه اندازی این خطوط توسط پیمانکاران ایرانی انجام شده گفت: این دستاورد مهم از افتخارات این پروژه به شمار می آید که با توجه به ماهیت گروهی عملیات راه اندازی، با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به گونه ای مدیریت شد که در عین حفظ سلامت افراد، این خطوط لوله اماده بهره برداری شدند.

در حال حاضر روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز از مرحله نخست طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی برداشت و به منظور فرآوری ، به پالایشگاه خشکی این طرح در ناحیه کنگان ارسال می شود . پالایشگاه این طرح نیز اسفندماه سال ۹۷ با ظرفیت فرآورش روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش (معادل دو میلیارد فوت مکعب) و فراورش محصولات هیدروکربوری راهبردی به بهره برداری رسیده بود. 


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian