ﺳﻪشنبه, 09 دی,1399
مخازن ذخیره‌سازی میعانات گازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید

مخازن ذخیره‌سازی میعانات گازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از تکمیل عملیات راه‌اندازی و بهره‌برداری از دو مخزن ذخیره‌سازی میعانات گازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین فام با اشاره به ایجاد ظرفیت‌های جدید  انبارش میعانات گازی پارس جنوبی، گفت: براساس برنامه مقرر، دو مخزن ذخیره‌سازی میعانات گازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی تکمیل و آماده پذیرش میعانات گازی شده و هم‌اکنون انبارش این محصول در یکی از این مخازن ادامه دارد.

وی به آمادگی مخزن دوم پالایشگاه این فاز جهت انبارش میعانات گازی اشاره کرد و گفت: کار آماده‌سازی مخزن سوم نیز درحال انجام است و طبق برنامه، تا پایان دی‌ماه امسال آماده بهره‌برداری می‌شود. 

واحد‌های جانبی فاز ۱۴ تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به بهره‌برداری از واحد‌های جانبی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی تا پایان امسال، تصریح کرد: هم‌اکنون واحد‌های جانبی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی آماده راه‌اندازی بوده و به‌زودی واحد هوای ابزار دقیق وارد مدار تولید می‌شود.

مشکین فام  با اشاره اینکه تمام واحد‌های یوتیلیتی به ترتیب عملیاتی می‌شوند، گفت: با برقدار شدن قريب الوقوع پستهاي برق پالايشگاه، واحد تامین سوخت گازی (fuel gas)، عملیاتی شده و شرایط تامین و توزیع سوخت مورد نیاز  واحدهای پالایشگاهی امکان‌پذیر می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: با اجرایی شدن این فعالیت‌ها، سایر سرویس‌های جانبی به ترتيب  وارد مدار بهره‌برداری شده و مشعل پالایشگاه فاز ۱۴ تا پایان امسال روشن و گام مهمی برای ورود گاز خام به پالایشگاه این طرح برداشته می‌شود.

وی از تامین و ورود قطعات مورد نیاز ردیف‌های شیرین سازی پالایشگاه فاز ۱۴ و ایجاد جبهه‌های کاری جدید خبر داد و افزود: با توجه به محدودیت‌های بين المللي ناشی از کرونا و  شرایط تحریم، تامین برخی از قطعات و شیرآلات باقیمانده با تأخیر جزیی مواجه شده که درحال پیگیری تامین این اقلام هستیم تا براساس تعهدات و برنامه زمانبندی اعلام شده، اولین ردیف شیرین سازی این فاز را وارد مدار تولید کنیم.

بندر خدماتی تنبک در حال راه اندازی است

مشکین فام از مراحل پایانی تکمیل تست‌های برق و ابزار دقیق اسکله صادرات گاز مایع تنبک خبر داد و گفت: هم‌اکنون فعالیت‌های راه‌اندازی این پروژه درحال انجام است و امیدواریم تا پایان دی‌ماه امکان بهره‌برداری از اسکله صادرات گاز مایع سرد فراهم شود.

وی افزود: با عملیاتی شدن یک پست اسکله LPG این پروژه ، امکان صادرات گاز مایع پالایشگاه‌های گازی سایت دو تحقق خواهد یافت.

بهره‌برداری از مخازن ذخیره‌سازی  گاز مایع فازهای ۱۳ و ۲۲تا۲۴ تا پایان امسال

وی همچنین از راه‌اندازی مخازن گاز مایع پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی تا پایان امسال خبر داد و افزود: مطابق برنامه‌ریزی ، برای هریک از پالایشگاه‌های این دو طرح، یک مخزن ذخیره‌سازی پروپان و یک مخزن ذخیره‌سازی بوتان تحویل بهره‌بردار خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه راه‌اندازی مخازن بوتان و پروپان پالایشگاه فازهای ۲۲ تا ۲۴ وارد فاز عملیاتی شده و تست مخازن با گاز نیتروژن درحال انجام است، گفت: خوشبختانه در پالایشگاه فاز  ۱۳ نیز عملیات اجرایی آماده‌سازی مخازن LPG درحال پیگیری است و با فاصله حدود یک ماه، مخازن گاز مایع این طرح به مرحله راه‌اندازی می رسد.

وی افزود: در گام نخست، مخازن LPG فازهای ۲۲ تا ۲۴ با گاز مایع سرد تولیدی در پالایشگاه  این طرح پر شده و پس از آن از طریق خطوط رابط به طول ۸ کیلومتر جهت صادرات به بندر صادراتی تمبك ارسال می‌شود.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian