ﺳﻪشنبه, 07 بهمن,1399
نیاز 50 میلیارد دلاری توسعه و حفظ نگهداشت تولید میادین گازی

نیاز 50 میلیارد دلاری توسعه و حفظ نگهداشت تولید میادین گازی

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس نیاز سرمایه‌گذاری در توسعه و حفظ نگهداشت تولید از میادین گازی دریایی را 50 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: برای تأمین نیاز گاز مصرفی در بیست سال آینده در دو محور «تمرکز و نگهداشت ظرفیت تولید فعلی» و «توسعه دیگر میادین گازی» برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین‌فام در نخستین پنل از ششمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو که صبح امروز (سه‌شنبه، 7 بهمن 99) با عنوان «آینده تولید و مصرف گاز و اولویت‌های امروز» برگزار شد، به ارائه روند توسعه میدان گازی پارس جنوبی در 20 سال گذشته پرداخت و گفت: برداشت گاز از میدان پارس جنوبی با تولید 12 میلیارد مترمکعب گاز در سال 81 آغاز شد و هم‌اکنون این رقم به سالانه 220 میلیارد مترمکعب رسیده است.

وی میزان برداشت تجمعی از این میدان مشترک را هزار و 861 میلیارد مترمکعب گاز غنی عنوان کرد و گفت: ارزش این میزان از گاز برداشت شده از پارس جنوبی در مجموع 335 میلیارد دلار برآورد شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در ادامه به وضعیت تولید گاز پارس جنوبی در مقایسه با تولید گاز کشور اشاره کرد و گفت: پارس جنوبی در سال 81 و همزمان با آغاز برداشت گاز، سهمی 10 درصدی از تولید گاز کل کشور را در اختیار داشت، در حالی‌که با توسعه فازهای این میدان، هم‌اکنون نزدیک به 70درصد از تولید گاز کشور از پارس جنوبی تأمین می‌شود.

مشکین‌فام با تشریح حجم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در کارنامه بیست ساله پارس جنوبی گفت: در 4 سال ابتدای توسعه، با سرمایه‌گذاری 9 میلیارد دلاری، ظرفیت تولید گاز از این میدان به 141 میلیون مترمکعب رسید.

وی با بیان اینکه در 8 سال بعد، با سرمایه‌گذاری 45 میلیارد دلاری، 141 میلیون مترمکعب دیگر بر ظرفیت روزانه برداشت گاز از پارس جنوبی افزوده شد، میزان افزایش برداشت روزانه گاز در 7 سال گذشته را 418 میلیون مترمکعب با سرمایه‌گذاری بیش از 24 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: در حال حاضر با مجموع سرمایه‌گذاری 90 میلیارد دلاری ظرفیت روزانه برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به 700 میلیون مترمکعب رسیده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه ایران در برداشت روزانه گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی از قطر پیشی گرفته است، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 27 بلوک گازی پارس جنوبی در مدار تولید قرار دارد و دو بلوک فاز 11 نیز در حال توسعه است.

به گفته محمد مشکین‌فام، در پارس جنوبی علاوه بر تحویل روزانه 600 میلیون مترمکعب گاز سبک به شبکه سراسری، سالانه 12 میلیون تن اتان و 11 میلیون تن گاز مایع (پروپان و بوتان) نیز در پالایشگاه‌های پارس جنوبی تولید و در اختیار مبادی مصرف قرار می‌گیرد.

مدیرعامل بزرگترین شرکت تولیدکننده گاز کشور، میزان ذخایر گازی درجای سهم ایرانی میدان مشترک پارس جنوبی را نزدیک به 420 تریلیون فوت مکعب عنوان کرد و گفت: تا به امروز 62 تریلیون فوت مکعب (معادل 15 درصد) از ذخایر گازی درجای این میدان برداشت شده است، اگر با همین روند پیش رویم، قابلیت برداشت نزدیک به 210 تریلیون فوت مکعب (معادل 50 درصد گاز درجا)ی پارس جنوبی وجود دارد، اما برای دستیابی به 75 درصد از ذخایر درجای این میدان، به 30 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید نیازمندیم تا برداشت گاز تجمعی از مخزن پارس جنوبی به 310 تریلیون فوت مکعب برسد.

وی ارزش محصولات پارس جنوبی را در صورت 30 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید، 500 میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: برای بیست سال آینده پارس جنوبی در دو محور «تمرکز و نگهداشت ظرفیت تولید فعلی» و «توسعه دیگر میادین گازی» تحت راهبری شرکت نفت و گاز پارس برنامه‌ریزی شده است.

مشکین‌فام نخستین راهکار حفظ ظرفیت تولید فعلی گاز از میدان پارس جنوبی را احداث تأسیسات فشارافزایی در هر دو بخش فراساحل و خشکی عنوان کرد و گفت: این موضوع را به صورت جدی دنبال می‌کنیم و گزارش آن به زودی نهایی می‌شود، چرا که پیش‌بینی می‌شود از 3 الی 4 سال آینده، سالانه به اندازه یک فاز پارس جنوبی با افت تولید مواجه شویم.

وی مضاعف کردن خطوط لوله جهت کاهش افت فشار در طول مسیر انتقال گاز، توسعه نواحی خارج از محدوده فعلی میدان پارس جنوبی و حفر چاههای درون‌میدانی (Infill) را از دیگر راه‌کارهای حفظ نگهداشت تولید گاز برشمرد و تأکید کرد: برنامه‌ریزی شده تا 60 الی 70 حلقه چاه جدید اطراف سکوهای دریایی حفاری شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه در 20 سال آینده نیز باید برای توسعه سایر میادین گازی کشور برنامه‌ریزی شود، گفت: سرمایه‌گذاری لازم جهت توسعه این میادین 20 میلیارد دلار تخمین زده شده تا در مجموع نزدیک به 428 میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت برداشت گاز کشور افزوده شود.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian