پنجشنبه, 31 تیر,1400
رئیس جمهوری: صادرات نفت ایران از اتکا به پایانه خارک خارج شد

 رئیس جمهوری: صادرات نفت ایران از اتکا به پایانه خارک خارج شد


رئیس‌جمهوری گفت: طرح ۲ میلیارد دلاری گوره - جاسک اهمیت بالایی در صنعت نفت دارد، ما توانستیم از اتکا به تک اسکله‌ای که تنها پایانه نفتی خارک بود خارج شویم.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، حسن روحانی، امروز (پنجشنبه، ۳۱ تیرماه) در آیین بهره‌برداری از طرح ملی خط لوله انتقال نفت گوره - جاسک، این روز را روزی بزرگ و تاریخی برای ملت ایران دانست و گفت: بی‌تردید اهمیت این طرح با گذشت زمان برای مردم روشن‌تر خواهد شد، هر چند که در حال حاضر برای تمام دنیا روشن است که جمهوری اسلامی ایران اقدامی ملی را در زمینه صادرات نفت انجام داده است.

وی با بیان اینکه این طرح، اقدام بزرگ ملی برای صادرات نفت با هدف ایجاد پایانه جدید صادراتی است که اهمیت بالایی در این صنعت دارد، افزود: افتتاح امروز بسیار حائز اهمیت است و شاید بگوییم بزرگ‌ترین افتتاح دولت یازدهم و دوازدهم، امروز اتفاق افتاد.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: دشمن در زمان جنگ اقتصادی عمدتاً در دو جبهه صادرات نفت و نقل و انتقال پول کشور در حال جنگ با ما بود، البته تحریم‌های زیادی برای ما ایجاد کرد، اما این دو نمونه (نفت و بانک) جزو تحریم‌های مهم آمریکا و بسیار تأثیرگذار بود.

روحانی اعلام کرد: تصورشان این بود که وقتی بتوانند صنعت و صادرات نفت را که پیشران اقتصاد ایران است، مختل کنند و آن را به صفر برسانند، ایران دیگر استفاده از ارز برایش امکان‌پذیر نیست، اما در مدت ۴ ماه نخست امسال بیش از ۵ میلیارد دلار بانک مرکزی ارز تامین کرده که این نشانه شکست دشمن است.

وی با اشاره به اهمیت این طرح 2 میلیارد دلاری برای صنعت نفت کشور گفت: با اجرای این طرح توانستیم از اتکا به پایانه نفتی خارک خارج شویم، بمباران اسکله تی در خارک در سال ۶۴ شد صادرات نفت کشور را قطع کرد، اما امروز ایران هر وقت لازم بداند صادارت نفت را از دریای عمان انجام خواهد داد.

رئیس‌جمهوری به مزیت‌های پایانه نفتی جاسک نیز اشاره کرد و گفت: زمان بارگیری یک نفتکش از پایانه نفتی خارک طولانی‌تر خواهد بود، ضمن اینکه خلیج فارس مسائل و مشکلات خود را دارد، اما زمان و مسائل راهبردی برای ما اهمیت دارد، از این رو وقتی به مقام معظم رهبری اعلام کردم که چنین طرحی در حال اجرا داریم ایشان گفتند این طرح راهبردی‌ترین طرح ایران به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه طرح گوره - جاسک افتخاری برای وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران است، افزود: امروز در تاریخ ثبت می‌شود که در تیرماه ۱۴۰۰ نفت ایران از دریای عمان صادر شد.

روحانی با اشاره به اینکه ده‌ها پیمانکار در این پروژه فعال بودند، اعلام کرد: این کار عظیم و بزرگ به دست فرزندان ایرانی انجام شده است که افتخار دیگری برای ما محسوب می‌شود.

رئیس‌جمهوری ساحل مکران را ثروتی ملی و جاسک را یک مرکز مهم دریایی برشمرد و افزود: امروز زمینه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این منطقه آماده شده است.


آخرين اخبار
 
 
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian