دوشنبه, 21 تیر,1400
عملیات کشش لوله از ساحل در طرح پایانه نفتی جاسک پایان یافت

 عملیات کشش لوله از ساحل در طرح پایانه نفتی جاسک پایان یافت


مجری طرح پایانه نفتی جاسک از پایان عملیات کشش از ساحل خطوط لوله دریایی شش‌گانه این طرح راهبردی صنعت نفت در دریای عمان خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، وحید مالکی، عملیات کشش از ساحل (Shore Pulling) را نخستین مرحله در تکمیل لوله‌گذاری دریایی خط ششم پایانه نفتی جاسک عنوان کرد و گفت: عملیات کشش از ساحل ۶ رشته خط لوله ۳۶ اینچ دریایی طرح توسعه پایانه نفتی جاسک به طور کامل اجرا و تکمیل شده است.

مالکی با اشاره به عملیات شورپولینگ خط لوله ششم به طول ۲.۵ کیلومتر گفت: این عملیات مربوط به دومین مسیر از گوی شناور سوم طرح توسعه پایانه نفتی جاسک است که توسط شناور لوله‌گذار سی‌مستر اجرا شده و مرحله دوم لوله‌گذاری خط منتهی به این گوی شناور به طول ۶.۵ کیلومتر تا موقعیت دریایی گوی شناور یاد شده، آغاز شد.

مجری طرح پایانه نفتی جاسک، طول مجموع خطوط لوله دریایی این طرح را ۴۵ کیلومتر اعلام کرد و گفت: با تکمیل مراحل دشوار بلندترین کشش لوله در کشور به‌صورت شش خط به فواصل ۱۰ متر از هم و به طول ۲.۵ کیلومتر، لوله‌گذاری گوی‌های دوم و سوم وارد مرحله نهایی شد.

مالکی تصریح کرد: با تلاش متخصصان داخلی، در ابتدای سال جاری فاز نخست طرح توسعه پایانه نفتی جاسک شامل یک مجموعه خط لوله ۴۸ اینچ بخش خشکی و سامانه اندازه‌گیری نفت خام عبوری، دو رشته خط لوله ۳۶ اینچ دریایی، یک مجموعه گوی شناور بارگیری و صادرات نفت به همراه چندراهه دریایی راه‌اندازی شد که هم اکنون وارد فاز عملیاتی شده است.

مجری طرح توسعه پایانه نفتی جاسک یادآور شد: این طرح شامل سه مجموعه خط لوله ۴۸ اینچ خشکی و سیستم‌های اندازه‌گیری، ۶ رشته خط لوله ۳۶ اینچ دریایی، سه مجموعه گوی شناور به همراه ۳ مجموعه چند‌راهه دریایی و سایر تجهیزات جانبی است که تا پایان سال ۱۴۰۰ به طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد.


آخرين اخبار
 
 
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian