چهارشنبه, 19 آبان,1400
تولید گاز از پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی اولویت مهم شرکت ملی نفت است

تولید گاز از پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی اولویت مهم شرکت ملی نفت است

معاون تولید شرکت ملی نفت ایران در بازدید از پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: بهره‌برداری از نخستین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ۱۴ و تحقق تولید از پالایشگاه این فاز در پایان آذر ماه سال جاری، اولویت مهم شرکت ملی نفت است.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، فرخ علیخانی در جلسه با پیمانکاران پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: با توجه به میزان صعودی مصرف گاز در کشور و به منظور جلوگیری از ایجاد کمبود گاز در زمستان، تحقق تولید از پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و اولویت مهم شرکت ملی نفت ایران است.

وی با بیان اینکه همه باید برای تحقق تولید از این پروژه در زمان مقرر در قالب مجموعه صنعت نفت تلاش کنند، افزود: تمام تمرکز این‌ مجموعه به طور جدی، روی این مسأله قرار دارد و شرکت ملی نفت ایران در راستای کمک به رفع مشکلات موجود طرح و دستیابی به نتیجه مورد نظر، حداکثر تلاش خود را انجام می‌دهد.

معاون تولید شرکت ملی نفت ایران بهره‌برداری از ردیف چهارم شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی را اولویت و دغدغه اصلی این شرکت عنوان کرد و گفت: امروز در بازدیدی که از بخش‌های مختلف از جمله واحدهای ورودی گاز، واحدهای یوتیلیتی، ردیف چهارم و واحد ۱۰۶ داشتیم، فعالیت‌های ساخت و اجرا، نصب، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی به‌صورت ترکیبی و‌ موازی درحال انجام است و با توجه به تمرکزی که به صورت شبانه‌روزی بر روی این موضوع وجود دارد، با تامین کالاهای باقیمانده و تکمیل عملیات نصب، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی طبق برنامه، امید داریم شاهد بهره‌برداری از این واحد در زمان تعیین‌شده باشیم.

وی همچنین در جریان بازدید از تأسیسات ذخیره‌سازی و ایستگاه‌های اندازه‌گیری میعانات گازی پارس جنوبی، از تلاش برای افزایش میزان انتقال این محصول به پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا ۴۵۰ هزار بشکه در روز خبر داد.

علیخانی گفت: هم‌اکنون روزانه حدود ۴۰۰ هزار بشکه میعانات گازی به پالایشگاه ستاره خلیج فارس منتقل می‌شود که مقرر شده با برنامه‌ریزی‌های دقیق، میزان انتقال میعانات گازی از تأسیسات ذخیره‌سازی پارس جنوبی به پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا ۴۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

وی در بازدید از واحد مرکاپتان‌زدایی از میعانات گازی پالایشگاه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی نیز ضمن دریافت گزارشی از مراحل راه‌اندازی، بر ضرورت شتاب در بهره‌برداری از این پروژه تاکید کرد.

علیخانی ساخت این پروژه با ظرفیت شیرین‌سازی ۸۰ هزار بشکه در روز توسط شرکت ملی نفت ایران را دارای اهمیت راهبردی عنوان کرد و گفت: با بهره‌برداری از این پروژه، کیفیت میعانات گازی تولیدی فازهای ۲و‌۳ پارس جنوبی افزایش یافته و ارزآوری مطلوبی به‌همراه خواهد داشت.

توسعه پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی به‌صورت مداوم رصد می‌شود

هرمز قلاوند، مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران نیز در بازدید از پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی و جلسه با پیمانکاران این بخش، با اشاره به تلاش حداکثری «نفت و گاز پارس» و مدیریت ارشد این شرکت در راستای تحقق اهداف شرکت ملی نفت ایران در فاز ۱۴ پارس جنوبی با مشارکت کنسرسیوم این طرح، گفت: وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مراحل توسعه پالایشگاه فاز ۱۴ را به منظور تحقق تولید از اولین ردیف فراورشی این طرح به‌صورت مداوم رصد می‌کنند و این سفر هم به‌منظور ابلاغ خسته نباشید مدیریت ارشد به همکاران صورت گرفته است.وی با بیان اینکه کار بسیار بزرگ و جهادی در فاز ۱۴ پارس جنوبی در حال انجام است، گفت: بر اساس آنچه در این بازدید مشاهده شد، همه مراحل به جز ردیف فراورشی آماده ورود به مدار است که انتظار داریم با شتاب هرچه بیشتر و تکمیل فعالیت‌های باقی‌مانده در تاریخ مقرر، ورود گاز ترش به پالایشگاه و در ادامه تصفیه گاز شیرین و ارسال به خط ششم سراسری انتقال محقق شود.
معاون تولید شرکت ملی نفت ایران و مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز این شرکت در پایان سفر یک روزه به عسلویه، با حضور در جمع مدیران ارشد عملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس، مسایل و برنامه‌های کاری پیرامون عملیات تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی را مورد ارزیابی قرار دادند.

در جریان سفر روز گذشته (سه‌شنبه، 18 آبان 1400) معاون تولید شرکت ملی نفت ایران به پارس جنوبی و بازدید از پروژه مرکاپتان زدایی از میعانات گازی فازهای ۲و۳، پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی و تأسیسات ذخیره‌سازی میعانات گازی پارس یک، محمد مشکین‌فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس و مدیران ارشد این شرکت گزارشی از آخرین وضعیت طرح‌های درحال اجرا ارایه کردند.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian